StoryEditor
Producenci
09.01.2024 15:42

Rywal marki Botox, Revance, przegrywa próbę oddalenia pozwu Allerganu dotyczącego tajemnicy handlowej

Botox to nazwa handlowa iniekcji z toksyną botulinową. / D. Schwarzburg, CC0, via Wikimedia Commons
Jak donosi Reuters, sędzia federalny stwierdził, że oddział producenta Botoxu, firmy AbbVie, może kontynuować pozew, w którym zarzuca firmie Revance Therapeutics wykorzystywanie jej poufnych danych w celu konkurowania z przeciwzmarszczkowymi zastrzykami i wypełniaczami twarzy należącej do AbbVie firmy Allergan.

Sędzia okręgowy USA Eli Richardson w Nashville w stanie Tennessee orzekł, że firma Allergan w sposób przekonujący zarzuciła firmie Revance zdobycie i wykorzystanie niektórych tajemnic handlowych swojego rywala w związku z szeregiem nowych pracowników firmy Allergan. Richardson powiedział, że Allergan „przedstawił wystarczające poszlaki”, aby odrzucić początkową propozycję Revance o oddalenie pozwu złożoną w kwietniu. Firma Revance z siedzibą w Nashville uzyskała w 2022 r. zgodę organów regulacyjnych Stanów Zjednoczonych na przeciwzmarszczkowy produkt do wstrzykiwań, sprzedawany pod nazwą Daxxify. Revance również osobno opracowuje lek, który jest biologicznie podobny do botoksu firmy Allergan.

Firma AbbVie przejęła markę Botox, którą wprowadzono na rynek w 2002 r., poprzez zakup firmy Allergan za 63 miliardy dolarów. Lek jest również zatwierdzony do stosowania w przewlekłych migrenowych bólach głowy i innych zastosowaniach terapeutycznych, oprócz celów kosmetycznych.

W pozwie Allergan zarzucano, że Revance „przyspieszyło” plan rekrutacji specjalistów Allergan ds. organów regulacyjnych, wewnętrznych prawników oraz pracowników sprzedaży i marketingu, którzy posiadali wiedzę na temat botoksu i popularnego wypełniacza skórnego firmy Juvéderm. W pozwie stwierdzono, że „wyprodukowanie leku biopodobnego imitującego botoks byłoby bardzo trudne (jeśli nie niemożliwe)” bez poufnych informacji firmy Allergan. Revance, domagając się oddalenia pozwu, stwierdziła, że Allergan nie wykazała, że Revance ma dostęp do którejkolwiek ze spornych tajemnic handlowych i nazwała zarzuty „bezsensownymi”. Stwierdzono, że Allergan „pobiegł do gmachu sądu” po tym, jak Revance zdobył dodatkowe zezwolenia regulacyjne na zwiększenie produkcji Daxxify.
 

Czym jest botox?
 

Jad kiełbasiany, inaczej nazywany toksyną botulinową lub botulinotoksyną, skrótowo BTX (nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "botulus", oznaczającego kiełbasę), to białkowa neurotoksyna wytwarzana przez bakterie bezwzględnie beztlenowe, głównie przez Clostridium botulinum, oraz przez kilka innych gatunków z rodzaju Clostridium. W zależności od dawki, ta substancja może być bardzo toksyczna dla organizmu ludzkiego, ponieważ wpływa na paraliż mięśni poprzez zakłócenie wydzielania acetylocholiny.

W zastosowaniach kosmetycznych toksyna botulinowa jest uważana za stosunkowo bezpieczną i skuteczną w redukcji zmarszczek mimicznych, szczególnie w górnej jednej trzeciej części twarzy, można ją także stosować przy nadmiernej potliwości (toksyna botulinowa hamuje wytwarzanie potu w gruczołach potowych). Formy handlowe są sprzedawane pod markami Botox Cosmetic/Vistabel firmy Allergan, Dysport/Azzalure firmy Galderma i Ipsen, Xeomin/Bocouture firmy Merz, oraz Jeuveau/Nuceiva firmy Evolus, produkowane przez Daewoong w Korei Południowej.

Czytaj także: Kosmetolodzy obawiają się, że stracą prawo do wykonywania popularnych zabiegów. Rzecznik MŚP ponownie interweniuje w Ministerstwie Zdrowia

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
04.04.2025 15:47
Czy Hailey Bieber sprzeda Rhode za miliard dolarów?
Hailey Bieber przypisuje się wypromowanie kilku trendów urodowych i modowych, m.in. „glazed donut skin”IG haileybieber

Modelka i influencerka Hailey Bieber prawdopodobnie rozważa sprzedaż swojej marki kosmetyków Rhode, która może być warta ponad 1 mld dolarów – informują media, powołując się na nieoficjalne informacje.

Żona gwiazdy pop, Justina Biebera, zwróciła się już podobno w tej sprawie do bankierów inwestycyjnych z JPMorgan Chase i Moelis, aby znaleźć nabywcę stworzonej przez siebie w 2022 roku marki kosmetycznej. Informacja ta jest nieoficjalna: JPMorgan i Moelis odmówiło komentarza, na prośby o potwierdzenie doniesień nie odpowiedziała marka Rhode

Gdyby doniesienia te potwierdziły się, Hailey dołączyłaby tym samym do listy innych celebrytów, którzy ostatnio próbowali zarobić na popularności swoich przedsięwzięć biznesowych, uruchomionych w ostatnich latach.

Jak przypominają media, w 2021 roku aktorka Jessica Alba przeprowadziła udaną pierwszą ofertę publiczną swojego przedsięwzięcia z kategorii dóbr konsumpcyjnych The Honest Company. Odnosząca ogromne sukcesy sprzedażowe i szacowana na ponad 2 mld dolarów marka kosmetyczna Rare Beauty, za którą stoi piosenkarka i aktorka Selena Gomez, również szuka nabywcy.

Hailey Bieber jest córką aktora Stephena Baldwina, od kilku lat odnosi sukcesy jako influencerka w mediach społecznościowych – na Instagramie zgromadziła blisko 55 mln obserwujących. Bieber przypisuje się wypromowanie kilku trendów urodowych i modowych, m.in. „glazed donut skin”.

Marka Rhode (nazwa pochodzi od drugiego imienia Hailey), która została nazwana na cześć drugiego imienia Biebera, generuje roczny przychód w wysokości blisko 200 mln dolarów. Marka Rhode (mająca siedzibę w Los Angeles) specjalizuje się w kosmetykach do pielęgnacji twarzy oraz produktach do makijażu.

Czytaj też: Marki kosmetyczne celebrytów, które przyciągały uwagę w 2024 roku

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
04.04.2025 15:29
Oriflame uzyskuje poparcie ponad 91 proc. obligatariuszy dla proponowanej transakcji
materiały prasowe Oriflame

Firma Oriflame poinformowała, że od 18 marca 2025 roku uzyskała dodatkowe wsparcie ze strony obligatariuszy, dzięki czemu proponowana transakcja zyskała obecnie poparcie ponad 91 proc. posiadaczy obligacji spółki. To istotny krok naprzód w procesie restrukturyzacyjnym, który pozwala firmie kontynuować działania na podstawie szerokiego konsensusu inwestorów.

Zgodnie z komunikatem, warunkiem dalszej realizacji transakcji jest spełnienie określonych warunków zawieszających oraz uzyskanie zgody od kredytodawców w ramach linii kredytowej odnawialnej (RCF – Revolving Credit Facility). Jeśli te warunki zostaną spełnione, transakcja będzie mogła zostać wdrożona bez konieczności angażowania sądu.

Poparcie ze strony ponad 91 proc. obligatariuszy oznacza, że firma osiągnęła poziom, który umożliwia realizację zmian w sposób dobrowolny i uzgodniony z głównymi interesariuszami. W praktyce pozwala to uniknąć długotrwałego i kosztownego postępowania sądowego, które mogłoby wpłynąć na stabilność operacyjną i reputację firmy.

Oriflame nie podała szczegółów dotyczących treści proponowanej transakcji, jednak wysoki poziom akceptacji ze strony wierzycieli sugeruje, że wypracowane rozwiązania odpowiadają oczekiwaniom większości rynku. Spółka zapowiedziała dalsze informowanie opinii publicznej o postępach w procesie, w miarę spełniania kolejnych etapów formalnych.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
05. kwiecień 2025 10:40