Oprócz tego, rodzice otrzymają ulotki, które pomogą w przygotowaniu dzieci do pierwszej miesiączki. Autorką materiałów jest Tosia Kopyt – doświadczona psycholożka i nauczycielka, co zapewnia wysoką jakość merytoryczną treści.
Z badań przeprowadzonych na zlecenie marki Bella wynika, że aż 92 proc. kobiet podczas swojej pierwszej miesiączki odczuwało silne emocje, z czego najczęściej pojawiały się stres (41 proc.), zaskoczenie (34 proc.) oraz dezorientacja (25 proc.).
Program #OkresNoStres koncentruje się na tych aspektach, oferując uczennicom wsparcie psychologiczne i praktyczne. Ważnym elementem jest nauka, jak radzić sobie z niespodziewanymi sytuacjami w szkole, gdzie brak przygotowania może być dodatkowym źródłem stresu.
Czytaj także: Warsztaty menstruacyjne Vuokkoset dla dziewczynek i chłopców poprowadzi Gini Gina
Badania wykazały także, że 27 proc. dziewcząt nie otrzymało żadnego wsparcia od swoich matek przed pierwszą miesiączką. Choć pokolenie Z jest lepiej przygotowane niż ich matki, to jednak deklarowany poziom stresu przy pierwszej miesiączce jest wyższy (43 proc. wśród córek w porównaniu do 40 proc. wśród matek).
Eksperci zwracają uwagę, że to może wynikać z braku wzorców rozmowy o menstruacji. W odpowiedzi na te wyniki, program oferuje także specjalnie zaprojektowaną e-ulotkę dla rodziców, która zawiera porady, jak rozmawiać z córką o pierwszej miesiączce.
Udział w programie #OkresNoStres jest dobrowolny i bezpłatny. Każda szkoła, która zgłosi się do programu, otrzyma materiały edukacyjne, a pierwsze 100 placówek dodatkowo zapas podpasek oraz pakiety edukacyjne dla uczennic. Program ma na celu stworzenie bezpiecznej przestrzeni do rozmowy na temat menstruacji, zarówno w szkole, jak i w domu, co ma pomóc w zmniejszeniu stresu związanego z tym ważnym etapem w życiu każdej dziewczynki.
Czytaj także: Akcja Menstruacja zapowiada kolejną edycję: Femina wsparła projekt po raz 3.