Po udanym wdrożeniu kart lojalnościowych w trzech regionach Rosji, jeden z wiodących detalistów na tym rynku rozszerza ten program na cały kraj. Planuje się, że do końca tego roku obejmie sklepy wszystkie sklepy działające pod tym szyldem. Obecnie w Rosji działa 14 231 sklepów osiedlowych, 466 supermarketów i 5 187 drogerii Magnit Kosmetik.
Jednocześnie spółka rozwija kolejny projekt, który wpisuje się w trendy proekologiczne a zarazem ma przyciągnąć klientów. Detalista zawarł współpracę z koncernem Unilever, w którego portfelu jest rosyjska marka kosmetyczna Czysta Linia.
Partnerzy postawili w sklepach Magnita automaty przyjmujące puste opakowania z plastyku. Obecnie ten projekt jest rozwijany reżymie pilotażu w supermarketach działających w formacie Magnit Rodzinny w Tule i Krasnodarze. Testy potrwają rok. Partnerzy liczą, że tego czasu wystarczy, aby zmierzyć efektywność tego projektu. Koncept polega na tym, że odwiedzający sklep mogą przynieść opakowanie plastykowe o maksymalną pojemności 2 l.
W zamian za wrzucone do automatu opakowanie otrzymuje się kupon z 10 – proc. zniżką na dowolny produkt kosmetycznej marki Czysta Linia w dowolnym supermarkecie Magnit na terenie całego kraju. Zebrany w ten sposób plastik zostanie poddany recyklingowi, którym się zajmie spółka Ekotechnologie. Powstały surowiec wtórny zostanie wykorzystany do produkcji ekologicznych opakowań dla produktów Unilever.
– Projekt jest skierowany na kształtowanie kultury ekologicznej, wyznaczamy trendy dbania o środowisko. Jak pokazują nasze badania, wielu Rosjan szczególnie w dużych miastach są chętni do zwrotu plastikowych opakować w celu recyklingu. Przeszkodą jest jednak brak odpowiedniej infrastruktury. Postawienie w sklepach tego typu automatów jest jednym z kroków, który przybliża do rozwiązania tego zadania – powiedziała Anna Meleszina, dyrektor ds. relacji korporacyjnych sieci Magnit.
Temat recyklingu jest jednym z najważniejszych w strategii rozwoju tej sieci sklepów. Detalista zbiera odpady (plastik, folię, kartony) ze wszystkich punktów handlowych i kieruje je do centrów logistycznych do segregacji, a następnie przekazuje spółkom specjalizującym się w recyklingowi. W 2018 roku w ten sposób wyprodukowano 300 tys. surowców wtórnych.