StoryEditor
Producenci
15.02.2024 14:08

Rituals Cosmetics rozwija sieć sprzedaży i notuje wzrost przychodów. W tym roku otworzy kolejnych 250 sklepów

Pierwszy sklep Rituals Cosmetics został otwarty w Polsce w roku 2021. Obecnie jest ich 40. / mat. prasowe/Rituals Cosmetics
W 2023 roku marka Rituals Cosmetics wprowadziła na rynek ponad 150 nowych produktów, otworzyła 200 sklepów i uruchomiła ponad 500 punktów sprzedaży w luksusowych domach towarowych oraz perfumeriach. W efekcie zamknęła rok z przychodem netto w wysokości ponad 1,7 miliarda. Jest to wzrost o ponad 22 proc. względem 2022 r. Wysokie wyniki odnotowano zwłaszcza w Europie – w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii, ale firma dobrze sobie radzi także na nowych rynkach, takich jak Włochy i Polska. W ubiegłym roku poszerzyła też swoją obecność na świecie, wchodząc do Azji. W tym, na różnych rynkach, zamierza otworzyć 250 sklepówi uzyskać 2 mld euro przychodów.

Marka Rituals Cosmetics zamknęła 2023 rok z przychodem netto w wysokości ponad 1,7 miliarda. Jest to wzrost o ponad 22 proc. względem uzyskanych w 2022 roku 1,4 mld przychodu. Marże wróciły na właściwe tory po nieco trudniejszym 2022 roku.

Rituals Cosmetics w 2023 roku odnotowało wzrost we wszystkich krajach i we wszystkich kanałach sprzedaży.

Znaczna część wzrostów dotyczy rodzimej Europy. Wysokie wyniki odnotowano w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii, a nowe rynki, takie jak Włochy i Polska, również dobrze sobie radzą – podała firma w komunikacie.

Do wzrostów przyczyniły się wszystkie kanały sprzedaży – w szczególności największy z nich, czyli sklepy stacjonarne. Firma zwraca jednak uwagę, że również sprzedaż online, stanowiąca 20 proc. działalności, odnotowała w ubiegłym roku wzrost o 14 proc. Mocne wyniki w całej Europie wynikają z wysokich wzrostów rok do roku oraz rosnącej liczbie sklepów stacjonarnych.

W 2023 roku Rituals wprowadził na rynek ponad 150 nowych produktów, otworzył 200 sklepów i uruchomił ponad 500 punktów sprzedaży w luksusowych domach towarowych oraz perfumeriach. Wprowadzenie nowych kolekcji produktów do domu, linii kosmetyków do pielęgnacji twarzy ze składnikami pochodzenia naturalnego oraz odnoszącej sukcesy męskiej kolekcji to czynniki napędzające rozwój marki.

Azja i flagowe sklepy w Europie, naturalne składniki i refille

Najważniejszym wydarzeniem w 2023 roku dla Rituals Cosmetics było strategiczne wejście do Azji i otwarcie pierwszych 10 sklepów w Singapurze, Tajlandii, Malezji i Chinach kontynentalnych. Ponadto firma otworzyła spektakularne flagowe sklepy w Paryżu, Barcelonie, Antwerpii i Frankfurcie – we wszystkich 4 lokalizacjach znalazła się wielokrotnie nagradzana przestrzeń „Mind Oasis", stworzona w oparciu o sukces amsterdamskiego House of Rituals.

​Rituals poczynił również znaczne postępy w zakresie zrównoważonego rozwoju, przekształcając niemal wszystkie formuły tak, aby zawierały ponad 90 proc. składników pochodzenia naturalnego. Marka zmniejsza ilość odpadów opakowaniowych, dzięki innowacyjnemu programowi "The refill movement", promując i wdrażając przejście na opakowania uzupełniające w kategoriach takich jak pielęgnacja skóry, ciało i dom. W tych kategoriach produkty z opcją refill stanowią ponad 20 proc. asortymentu.

Dzięki zaangażowaniu klientów w program „jeden refill = jedno drzewo", Rituals w 2023 zasadził, ochronił lub otoczył opieką ponad 8 mln drzew w ramach projektów realizowanych między innymi w Indiach, Kenii i Kolumbii.

Liczne otwarcia i zrownoważony rozwój   

Raymond Cloosterman, założyciel & CEO Rituals Cosmetics zapowiedział, że w 2024 r firma nadal będzie wprowadzać innowacje i planuje otwarcie kolejnych 250 sklepów:

Oznacza to otwarcie niemal 5 sklepów tygodniowo, aby w efekcie osiągnąć kamień milowy w postaci 2 mld euro przychodów. Mamy nadzieję utrzymać w Europie dynamikę w zakresie sprzedaży detalicznej, online, hurtowej oraz tzw. travel retail, jednocześnie ostrożnie budując markę w Azji, otwierając tam 20-30 dodatkowych sklepów.

Odniósł się też do tematu zrównoważonego rozwoju:

Najbardziej jesteśmy dumni z tego, że możemy przyczyniać się do rzeczy, które naprawdę mają znaczenie. Jako jedna z pierwszych firm w branży kosmetycznej z certyfikatem B Corp, do tematu zrównoważonego rozwoju od zawsze podchodzimy priorytetowo. Jeszcze w tym roku ogłosimy ekscytującą i ważną inicjatywę: nasze długoterminowe zobowiązanie, które, mamy nadzieję, zainspiruje do dalszych zmian.

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Biznes
23.04.2025 12:10
L‘Oreal ze wzrostami po I. kwartale 2025 – mimo trudności na amerykańskim rynku
L‘Oreal radził sobie globalnie bardzo dobrze na rynkach kosmetycznych dzięki szerokiej gamie ofertowej i innowacjomIG lorealgroupe

L‘Oreal poinformował o 3,5-procentowym wzroście sprzedaży w pierwszym kwartale. Wynik ten przewyższył prognozy, uwzględniające wolniejsze wzrosty. Mocny popyt na kremy do twarzy i perfumy w Europie pomógł poprawić wyniki w obliczu trudnych warunków w Stanach Zjednoczonych.

Francuska grupa kosmetyczna, do której należą m.in. marki Maybelline Makeup i Kiehl‘s Skincare, odnotowała sprzedaż na poziomie 11,7 mld euro w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2025.

L‘Oreal radził sobie globalnie bardzo dobrze na rynkach kosmetycznych dzięki szerokiej gamie ofertowej, obejmującej szampony marek masowych, ekskluzywne perfumy Valentino oraz dermokosmetyki CeraVe.

Ostatni rok cechował się jedna spowolnieniem wzrostu, na co wpłynęły wzrosty kosztów spowodowane inflacją, a także zaostrzenie się konkurencji na rynku chińskim w kategorii pielęgnacji skóry i dermokosmetyków.

Zdaniem CEO firmy, Nicolasa Hieronimusa, rynek amerykański okazał się w pierwszym kwartale "bardziej wymagający, niż się spodziewano". Hieronimus zaznaczył przy tym, że sytuacja na rynku chińskim okazała się nieco lepsza od prognozowanej.

Jak informowała kilka dni temu grupa LVMH, należąca do niej sieć Sephora odnotowała wolniejszy wzrost w I. kwartale w USA. Na osłabienie wpłynęła konkurencja ze strony tańszych ofert na Amazon.

L‘Oreal obawia się również strat na rynkach, dotkniętych cłami prezydenta Donalda Trumpa. Koncern planuje jednak "napędzać wzrost i zarządzać swoim rachunkiem zysków i strat, aby zrównoważyć wpływ podwyżek ceł – z korzyścią dla marży brutto".

Francuski koncern zapowiada, że zamierza poprawiać swoje wyniki na globalnych rynkach kosmetycznych i kontynuować rozwój pomimo obecnych napięć gospodarczych i geopolitycznych.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Eksport
22.04.2025 14:59
Ceny perfum w USA wzrosną o 6-7 proc. – to odpowiedź Interparfums na cła Trumpa
Jimmy Choo jest marką perfum, przynoszącą koncernowi Interparfums największe dochody   IG interparfums_official

Interparfums, producent perfum z Francji, planuje podniesienie cen swoich produktów na terenie USA 6 do 7 proc. już od 1 sierpnia. To odpowiedź na nałożenie 10-procentowych ceł na towary importowane. Interparfums ma w swoim portfolio perfumy kilku globalnym marek modowych, takich jak Coach, Jimmy Choo, Montblanc i Lacoste.

Nie przeprowadziliśmy jeszcze dokładnych obliczeń, ale myślę że w tym roku poniesiemy dodatkowe wydatki w granicach od 5 do 6 milionów euro – zapowiedział dyrektor generalny Interparfums Philippe Benacin podczas dorocznego walnego zgromadzenia akcjonariuszy w Paryżu.

Obecnie Stany Zjednoczone są dla Interparfums największym rynkiem, przynoszącym w 2024 roku 38 proc. całkowitych przychodów firmy. Jak dodał też Benacin, firma pomimo przewidywanego wpływu ceł miała w USA “bardzo mocny pierwszy kwartał”. Oficjalne wyniki Interparfums za pierwszy kwartał zostaną opublikowane 24 kwietnia.

Benacin potwierdził ponadto odnowienie umowy licencyjnej z amerykańską marką Coach, obowiązującej do 2031 roku. W 2024 roku perfumy marki Coach wygenerowały dla Interparfums 43 mln euro zysków ze sprzedaży, co czyni je jedną z najlepiej sprzedających się licencji grupy po Jimmy Choo, która przyniosła 56,3 mln euro.

Ogółem Interparfums odnotowało 10-procentowy wzrost zysku netto w 2024 roku.

Czytaj też: Coach przedłuża umowę licencyjną na swoje perfumy z Interparfums

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
24. kwiecień 2025 10:23