StoryEditor
Producenci
29.12.2022 00:00

Prognozy dla branży kosmetycznej i trendy na 2023 rok

Końcówka każdego roku to czas podsumowań, ale dla nas przede wszystkim prognoz, przewidywań, co może wydarzyć się w branży kosmetycznej, jakie zjawiska i trendy mogą wpłynąć na rynek kosmetyczny i na firmy, które na nim działają. Zbieraliśmy opinie ekspertów przez ostatnie tygodnie i publikowaliśmy je na bieżąco na portalu. By postawić kropkę nad "i" postanowiliśmy zebrać je także w jednym miejscu i jako e-wydanie pozostawić w formie drogowskazu na najbliższe miesiące.

Branża kosmetyczna wchodzi w nowy 2023 rok silna i zmotywowana. Pomimo wielu obiektywnych trudności rynek kosmetyczny w Polsce rośnie i opiera się zawirowaniom wywołanym niepewną sytuacją polityczną i gospodarczą. Według danych NielsenIQ wartość rynku kosmetyczno-chemicznego, na który składają się kategorie kosmetyczne, chemii domowej, papierowe, higieniczne i sanitarne to 33 mld zł. Aż połowę tego rynku stanowią kosmetyki. 

Wartościowy wzrost koszyka kosmetyczno-chemicznego rok do roku sięgnął blisko 12 proc. Same kategorie kosmetyczne wzrosły o ponad 13 proc. i – co najważniejsze – był to nie tylko wzrost wartościowy, ale także ilościowy, co pokazuje, że nadal konsumenci kupują więcej kosmetyków niż przed rokiem. Dwucyfrowy skok nie wynika wyłącznie z czynnika inflacyjnego.

Można śmiało powiedzieć, że efekt szminki działa. Zwiększa się grupa osób, które z kosmetyków korzystają. Używają ich silversi, którzy dbają o siebie, i których często stać na produkty z półki premium, a z drugiej strony – po kosmetyki sięgają coraz młodsze osoby. Coraz ważniejszą grupą konsumentów dla producentów kosmetyków stają się mężczyźni, którzy poszerzają portfolio stosowanych produktów.   

Po załamaniu się wschodnich rynków eksportowych na początku roku, polskie firmy odbudowują sprzedaż zagraniczną, zarówno w tym regionie, jak i rekompensują ją zdobywając nowe rynki. O 15,9 proc. rok do roku wzrosła wartość sprzedaży polskich kosmetyków do krajów Unii Europejskiej, a całkowita wartość polskiego eksportu kosmetyków w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2022 roku była na lekkim plusie i wyniosła blisko 3 mld EUR.

O tym wszystkim oraz o wyzwaniach, które stoją przed branżą kosmetyczną i trendach, które będą  kształtować rynek beauty, mówią eksperci, których poprosiliśmy o prognozy na 2023 rok. Zebraliśmy je dla Państwa w e-wydanie zobacz i pobierz e-wydanie tutaj, by były wskazówką biznesową na nadchodzące miesiące. Niezmiennie po bieżące informacje zapraszamy na nasz portal wiadomoscikosmetyczne.pl

Cały zespół Wiadomości Kosmetycznych dziękuje Państwu za kolejny wspólny rok. Życzymy Państwu zdrowia, szczęścia, powodzenia w biznesie i w życiu osobistym w Nowym 2023 Roku, który przed nami.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.11.2024 15:01
Coty zwiększa pulę wykupu obligacji
Coty zwiększyło maksymalny limit wykupu o 50 milionów dolarów w stosunku do wcześniej zapowiedzianej kwoty 250 milionów dolarów.Shutterstock

Coty ogłosiło wstępne wyniki swojej oferty wykupu obligacji, zwiększając maksymalną kwotę do 300 milionów dolarów. Firma przeprowadza wykup obligacji Senior Secured Notes oprocentowanych na 5000 proc. z terminem wykupu w 2026 roku, a zgłoszone kwoty już przekroczyły ustalony limit.

Coty ogłosiło wstępne wyniki oferty wykupu obligacji na łączną kwotę 300 milionów dolarów. Firma zwiększyła maksymalny limit wykupu o 50 milionów dolarów w stosunku do wcześniej zapowiedzianej kwoty 250 milionów dolarów. Oferta obejmuje obligacje Senior Secured Notes oprocentowane na poziomie 5000 proc., z terminem wykupu w 2026 roku. Inwestorzy, którzy chcą szczegółowych informacji, są odsyłani do dokumentu Offer to Purchase z dnia 6 listopada 2024 roku, który reguluje warunki transakcji.

Do 20 listopada 2024 roku, do godziny 17:00 czasu nowojorskiego, posiadacze obligacji zgłosili do wykupu kwotę przekraczającą ustalony limit 300 milionów dolarów. Oznacza to, że Coty będzie przyjmować zgłoszenia na zasadzie proporcjonalnej alokacji, zgodnie z zasadami określonymi w dokumentacji. Prawa do wycofania zgłoszeń wygasły w dniu określonym jako Early Tender Date. Firma zapowiedziała, że ostateczny termin składania zgłoszeń pozostaje bez zmian – upływa on 6 grudnia 2024 roku.

Coty postanowiło nie korzystać z możliwości wcześniejszej realizacji płatności, co oznacza, że płatności za zaakceptowane obligacje zostaną dokonane po dacie zakończenia oferty, obecnie planowanej na 10 grudnia 2024 roku. Firma sfinansuje wykup obligacji z dostępnych środków pieniężnych oraz innych źródeł płynności. Wszystkie zaakceptowane zgłoszenia otrzymają także należne odsetki naliczone do dnia realizacji transakcji, co dodatkowo podkreśla dbałość Coty o przejrzystość i zgodność z zobowiązaniami wobec inwestorów.

Czytaj także: Coty obniża prognozy zysków rocznych z powodu spadku popytu na kosmetyki

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.11.2024 10:31
Kolejny sklep pod szyldem Stara Mydlarnia otwarty
Stara Mydlarnia w Sadyba Best Mall w Warszawiefot. wiadomoscikosmetyczne.pl

Stara Mydlarnia ma nowy firmowy sklep w Białych Błotach. Marka produkująca naturalne kosmetyki sprzedaje je obecnie w blisko 30 stacjonarnych placówkach. Rozwija się głównie poprzez franczyzę.

Stara Mydlarnia jest polską rodzinną firmą produkującą naturalne kosmetyki do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów oraz produkty do aromaterapii. Dysponuje własną produkcją (ponad 3 tys. mkw. na hale produkcyjne) i własnym laboratorium. Firma powstała w 2001 r., jej założycielką jest Sylwia Brzuska. Pierwszy sklep otworzyła na bydgoskiej starówce.

image
Syliwa Brzuska, założycielka firmy Stara Mydlarnia

Obecnie pod szyldem Stara Mydlarnia działa 26 sklepów. Najnowszy został właśnie otwarty w miejscowości Białe Błota, przy ul. Szubińskiej 35. Firma rozwija się głównie poprzez franczyzę oferując w tym systemie swój koncept biznesowy prywatnym przedsiębiorcom

Kosmetyki Stara Mydlarnia są także dostępne w sieciach perfumeryjnych i drogeriach oraz w e-commerce. Firma rozwija eksport i sprzedaje swoje produkty do kilkudziesięciu krajów na terenie Europy i świata, m.in. Australii, Belgii, Czech, Islandii, Japonii, Kuwejtu, Litwy, Łotwy, Norwegii, Rumunii, USA, Wielkiej Brytanii, Węgrzech, Włoch.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. listopad 2024 00:53