W obliczu rosnącej liczby podrabianych produktów kosmetycznych, które mają wpływ na bezpieczeństwo konsumentów i szkodzą branży kosmetycznej, firmy postrzegają to jako bardzo dobry moment na zaoferowanie innowacyjnego, bezpiecznego rozwiązania cyfryzacji dla sektora kosmetycznego. Konsumenci lub eksperci ochrony marki mogą teraz za pomocą aplikacji skanować i potwierdzać autentyczność produktów kosmetycznych zapakowanych w szklane pojemniki Gerresheimer.
W szkle opakowania zatopione zostają mikrocząsteczki, które wykrywa aplikacja zainstalowania w smartfonie. Tego typu technologię wykorzystuje się już np. do weryfikacji win chronionego pochodzenia. Obecnie niemal wszystkie technologie umożliwiające uwierzytelnienie pojedynczego produktu wymagają specjalnych detektorów lub zaawansowanego sprzętu. To opracowane nowe rozwiązanie wymaga jedynie dostępnego na rynku smartfona.
Przemysł luksusowy i kosmetyki są szczególnie dotknięte podrabianiem, a problem ten stale rośnie z powodu zwiększonej liczby zakupów online. Podrabiane produkty kosmetyczne nie tylko szkodzą reputacji marek zajmujących się zdrowiem i urodą, ale są również niebezpieczne dla konsumentów końcowych – mówi Nicola Balena, globalny wiceprezes ds. kosmetyków w firmie Gerresheimer.
Kompatybilność ze smartfonami umożliwia masową weryfikację kosmetyków przez konsumentów przed użyciem ich produktów. Uważamy, że jest to zmiana zasad gry z punktu widzenia bezpieczeństwa konsumentów — mówi Michael Bartholomeusz, dyrektor generalny TruTag Technologies.
Czytaj także: Kampania #zyjoryginalnie Fundacji Forum Konsumentów wzywa do porzucenia podróbek