StoryEditor
Producenci
04.04.2023 00:00

Polskie Towarzystwo Chemików Kosmetologów uzupełniło skład zarządu. Jego członkinią została dr Małgorzata Chełkowska

Dr Małgorzata Chełkowska jest współzałożycielką marek Yonelle i MedEstelle oraz zasiada w zarządzie Polskiego Towarzystwa Chemików Kosmetologów / fot. materiały prasowe
Zarząd Polskiego Towarzystwa Chemików Kosmetologów podjął decyzję o uzupełnieniu składu. Nowym członkiem zarządu została  dr Małgorzata Chełkowska, która zastąpiła zmarłego niedawno prof. Jacka Arcta.

Dr Małgorzata Chełkowska jest jednym z członków-założycieli Polskiego Towarzystwa Chemików Kosmetologów, doktorem nauk chemicznych, kosmetologiem i współzałożycielką marek Yonelle i MedEstelle. Od ponad 20 lat zajmuje się tworzeniem kosmetyków. Jest także wykładowcą akademickim. Swoją rozprawę doktorską poświęciła przenikaniu składników aktywnych przez skórę.

Jej droga zawodowa zaczęła się na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej – w gronie studentów, których mentorem i promotorem był prof. Jacek Arct.

Ideę reaktywowania towarzystwa naukowego kosmetologów popierałam od samego początku. W branży kosmetycznej nauka jest źródłem większości innowacji, których tak bardzo potrzebują firmy, aby się rozwijać. Istnienie Towarzystwa ożywia kontakty między nami – przedstawicielami biznesu i środowiskami akademickimi – mówi Małgorzata Chełkowska.

Pierwszą okazją do spotkania będzie międzynarodowa konferencja naukowa „Science For Personal Care & Beauty – recent findings on cosmetology” – to wspólne przedsięwzięcie Polskiego Towarzystwa Chemików Kosmetologów (PTCK) i the International Federation of Societies of Cosmetic Chemists (IFSCC). Eksperci branży kosmetycznej spotkają się w Warszawie już 24 kwietnia 2023. Zainteresowane udziałem osoby mogą zgłaszać się na adres e-mailowy biura: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Prelegentami konferencji będą eksperci branży kosmetycznej z całego świata – zarówno przedstawiciele środowisk naukowych, jak i biznesu. Wśród nich – architekci sukcesów kosmetycznych marek globalnych, a także twórcy innowacyjnych przedsięwzięć polskiego pochodzenia.

Polskie Towarzystwo Chemików Kosmetologów (PTCK) jest kontynuatorem Polskiego Towarzystwa Kosmetologów. Zostało utworzone w roku 2021. Na czele grupy inicjującej powołanie organizacji stanął zmarły niedawno prof. Jacek Arct – nestor polskiej kosmetologii – wieloletni wykładowca chemii kosmetycznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej, konsultant naukowy, były prezes Polskiego Towarzystwa Kosmetologów (PTK), twórca i wieloletni rektor Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia.

Zadaniami PTCK jest łączenie ludzi nauki ze środowisk akademickich z ludźmi nauki działającymi w przemyśle. Od roku 2022 r. towarzystwo jest członkiem IFSCC.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Biznes
23.04.2025 12:10
L‘Oreal ze wzrostami po I. kwartale 2025 – mimo trudności na amerykańskim rynku
L‘Oreal radził sobie globalnie bardzo dobrze na rynkach kosmetycznych dzięki szerokiej gamie ofertowej i innowacjomIG lorealgroupe

L‘Oreal poinformował o 3,5-procentowym wzroście sprzedaży w pierwszym kwartale. Wynik ten przewyższył prognozy, uwzględniające wolniejsze wzrosty. Mocny popyt na kremy do twarzy i perfumy w Europie pomógł poprawić wyniki w obliczu trudnych warunków w Stanach Zjednoczonych.

Francuska grupa kosmetyczna, do której należą m.in. marki Maybelline Makeup i Kiehl‘s Skincare, odnotowała sprzedaż na poziomie 11,7 mld euro w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2025.

L‘Oreal radził sobie globalnie bardzo dobrze na rynkach kosmetycznych dzięki szerokiej gamie ofertowej, obejmującej szampony marek masowych, ekskluzywne perfumy Valentino oraz dermokosmetyki CeraVe.

Ostatni rok cechował się jedna spowolnieniem wzrostu, na co wpłynęły wzrosty kosztów spowodowane inflacją, a także zaostrzenie się konkurencji na rynku chińskim w kategorii pielęgnacji skóry i dermokosmetyków.

Zdaniem CEO firmy, Nicolasa Hieronimusa, rynek amerykański okazał się w pierwszym kwartale "bardziej wymagający, niż się spodziewano". Hieronimus zaznaczył przy tym, że sytuacja na rynku chińskim okazała się nieco lepsza od prognozowanej.

Jak informowała kilka dni temu grupa LVMH, należąca do niej sieć Sephora odnotowała wolniejszy wzrost w I. kwartale w USA. Na osłabienie wpłynęła konkurencja ze strony tańszych ofert na Amazon.

L‘Oreal obawia się również strat na rynkach, dotkniętych cłami prezydenta Donalda Trumpa. Koncern planuje jednak "napędzać wzrost i zarządzać swoim rachunkiem zysków i strat, aby zrównoważyć wpływ podwyżek ceł – z korzyścią dla marży brutto".

Francuski koncern zapowiada, że zamierza poprawiać swoje wyniki na globalnych rynkach kosmetycznych i kontynuować rozwój pomimo obecnych napięć gospodarczych i geopolitycznych.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Eksport
22.04.2025 14:59
Ceny perfum w USA wzrosną o 6-7 proc. – to odpowiedź Interparfums na cła Trumpa
Jimmy Choo jest marką perfum, przynoszącą koncernowi Interparfums największe dochody   IG interparfums_official

Interparfums, producent perfum z Francji, planuje podniesienie cen swoich produktów na terenie USA 6 do 7 proc. już od 1 sierpnia. To odpowiedź na nałożenie 10-procentowych ceł na towary importowane. Interparfums ma w swoim portfolio perfumy kilku globalnym marek modowych, takich jak Coach, Jimmy Choo, Montblanc i Lacoste.

Nie przeprowadziliśmy jeszcze dokładnych obliczeń, ale myślę że w tym roku poniesiemy dodatkowe wydatki w granicach od 5 do 6 milionów euro – zapowiedział dyrektor generalny Interparfums Philippe Benacin podczas dorocznego walnego zgromadzenia akcjonariuszy w Paryżu.

Obecnie Stany Zjednoczone są dla Interparfums największym rynkiem, przynoszącym w 2024 roku 38 proc. całkowitych przychodów firmy. Jak dodał też Benacin, firma pomimo przewidywanego wpływu ceł miała w USA “bardzo mocny pierwszy kwartał”. Oficjalne wyniki Interparfums za pierwszy kwartał zostaną opublikowane 24 kwietnia.

Benacin potwierdził ponadto odnowienie umowy licencyjnej z amerykańską marką Coach, obowiązującej do 2031 roku. W 2024 roku perfumy marki Coach wygenerowały dla Interparfums 43 mln euro zysków ze sprzedaży, co czyni je jedną z najlepiej sprzedających się licencji grupy po Jimmy Choo, która przyniosła 56,3 mln euro.

Ogółem Interparfums odnotowało 10-procentowy wzrost zysku netto w 2024 roku.

Czytaj też: Coach przedłuża umowę licencyjną na swoje perfumy z Interparfums

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. kwiecień 2025 18:14