StoryEditor
Producenci
12.06.2024 14:37

Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego wybrał nowe władze. Na ich czele stanęli Paweł Chrościcki i Karol Szmich

Paweł Chrościcki, dyrektor generalny Coty Polska, prezes Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego oraz Karol Szmich, prezes Delia Cosmetics, przewodniczący rady nadzorczej związku / fot. materiały prasowe
Paweł Chrościcki, dyrektor generalny Coty Polska został nowym prezesem Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, a Karol Szmich, prezes Delia Cosmetics, przewodniczącym rady nadzorczej. Tak zdecydowano podczas WZA organizacji.

Właśnie zakończyło się Walne Zgromadzenie Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego. Jego uczestnicy wybrali nowe władze związku. Nowym prezesem został Paweł Chrościcki, dyrektor generalny Coty Polska. Dotychczas w PZPK pełnił rolę członka zarządu, a wcześniej przewodniczącego rady nadzorczej. W poprzedniej kadencji stanowisko prezesa zarządu zajmowała Wanda Stypułkowska, prezes MPS International.

Walne Zgromadzenie PZPK wybrało też nowego przewodniczącego rady nadzorczej. Karol Szmich, prezes Delia Cosmetics, który dotychczas był członkiem rady nadzorczej w organizacji zastąpił na tym stanowisku Ewę Blocher, prezes Dax Cosmetics.

Obaj, po ogłoszeniu wyników głosowania podkreślili, że związek będzie reprezentował interesy wszystkich firm, zarówno dużych, jak i małych.

Paweł Chrościcki z branżą kosmetyczną jest związany ponad 12 lat. Najpierw jako CEO Johnson & Johnson na centralną i wschodnią Europę, a teraz jako dyrektor generalny Coty Polska.

Natomiast Karol Szmich, był początkowo dyrektorem operacyjnym w Delia Cosmetics, by ostatecznie przejąć stanowisko prezesa po swoim ojcu i założycielu firmy. Jest członkiem zarządu Inicjatywy Firm Rodzinnych – stowarzyszenia zrzeszającego i integrującego środowisko firm rodzinnych w Polsce. W ubiegłym roku został wyróżniony tytułem Menedżera Roku Regionu Łódzkiego w kategorii dużych firm.

W nowym zarządzie, jako wiceprezeski i wiceprezesi, zasiądą także Fatih Alpaslan, general manager Poland & Baltics w Nivea Polska Sp. z.o.o.; Anna Bieluń, współwłaścicielka firmy Bielun & Bielun; Katarzyna Furmanek, wspólnik i członek zarządu Floslek; Valéry Gaucherand, CEO, L’Oréal Poland and Baltic HUB; Grzegorz Glapa, członek zarządu Cetes Cosmetics Poland; Henryk Orfinger, przewodniczący rady nadzorczej Dr Irena Eris S.A.; Wanda Stypułkowska, prezes zarządu MPS International oraz Bartosz Ziaja, wiceprezes i dyrektor Pionu B&R Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków.

Radzie nadzorczej będzie z kolei przewodniczył Karol Szmich, prezes Delia Cosmetics, dotychczasowy członek rady nadzorczej (od 2021 r.). W nowym składzie znaleźli się także ustępująca z funkcji przewodniczącej Ewa Blocher, prezes zarządu Dax Cosmetics; Michał Czajka, członek zarządu Dr. Miele Cosmed Group S.A.; Adam Król, wiceprezes zarządu Inglot; Dariusz Wardencki, prezes zarządu Oceanic; Krzysztof Wasilewski, właściciel i wiceprezes zarządu Orientana i Joanna Zboch, dyrektor generalna i prezes zarządu Estee Lauder Companies Central Europe North.

Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego (Kosmetyczni.pl) reprezentuje i wspiera cele strategiczne przedsiębiorców branży kosmetycznej. Od ponad 20 lat jest aktywnym głosem sektora w procesie stanowienia prawa. Współpracuje z instytucjami administracji krajowej i europejskiej, a razem z firmami członkowskimi wypracowuje i wdraża rozwiązania, które prowadzą do rozwoju polskiego  rynku kosmetycznego..  

Skupia ponad 260 firm, w tym producentów i dystrybutorów kosmetyków, laboratoria, firmy doradcze i ośrodki dydaktyczne, a także ich partnerów okołobranżowych – dostawców opakowań i surowców. Zrzesza i działa zarówno na rzecz startupów, małych, rodzinnych przedsiębiorstw, jak i dużych, międzynarodowych korporacji i największych polskich firm kosmetycznych, które działają razem, zachowując przy tym wszelkie zasady konkurencji.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.02.2025 14:27
Natura & Co rozważa sprzedaż międzynarodowych operacji Avonu
Natura & Co

Brazylijski gigant kosmetyczny Natura & Co ogłosił, że prowadzi wyłączne rozmowy z funduszem zarządzającym aktywami IG4 na temat potencjalnej sprzedaży operacji Avonu poza Ameryką Łacińską. Informacja ta, podana w czwartek, wywołała pozytywną reakcję rynku – akcje spółki wzrosły o około 3,5 proc., co uczyniło Naturę jednym z liderów wzrostu na indeksie Bovespa, który pozostawał w tym czasie na stabilnym poziomie.

Plany dotyczące restrukturyzacji Avonu firma ogłosiła na początku 2024 roku, rozważając różne opcje, w tym sprzedaż, nawiązanie partnerstwa lub wydzielenie działalności w osobną spółkę. Proces ten został jednak tymczasowo wstrzymany po tym, jak amerykańska jednostka Avonu, Avon Products (API), złożyła wniosek o ochronę przed upadłością na podstawie rozdziału 11 amerykańskiego kodeksu upadłościowego. W grudniu 2024 roku Natura ponownie podjęła analizę strategicznych opcji dla swojego biznesu poza Ameryką Łacińską.

Obecne negocjacje z IG4 znajdują się na wczesnym etapie, a Natura & Co podkreśla, że wciąż rozważa inne alternatywy strategiczne. Analitycy JPMorgan uznali tę decyzję za istotny krok w kierunku uproszczenia struktury biznesowej spółki, co wpisuje się w jej strategię inwestycyjną. Według nich Natura powinna dążyć do sprzedaży międzynarodowego segmentu Avonu w krótkim terminie, zwłaszcza po zakończeniu procesu restrukturyzacyjnego API.

Potencjalna sprzedaż Avonu poza Ameryką Łacińską może mieć istotne konsekwencje finansowe dla Natura & Co. Z jednej strony firma mogłaby skoncentrować się na bardziej dochodowym rynku latynoamerykańskim, generując stabilny przepływ gotówki i zwiększając potencjał wypłaty dywidend. Z drugiej strony, decyzja o sprzedaży lub innym rodzaju restrukturyzacji może wpłynąć na globalną pozycję marki Avon, która od lat zmaga się z wyzwaniami w konkurencyjnym sektorze kosmetycznym.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.02.2025 12:41
Hermès odnotowuje silny wzrost pomimo niepewności gospodarczej
Hermès

14 stycznia 2025 roku Axel Dumas, dyrektor zarządzający Hermès, podsumował wyniki finansowe za 2024 rok, podkreślając odporność modelu biznesowego marki. W obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej firma utrzymała stabilny wzrost, co świadczy o sile jej strategii oraz elastyczności zespołów.

Silne wyniki odnotowano na wszystkich rynkach, w tym w Azji, gdzie zrealizowano szereg modernizacji i rozbudowy sklepów. W Chinach ponowne otwarcie sklepu w centrum handlowym MixC w Shenyang w grudniu oraz wcześniejsze modernizacje w Shenzhen i Pekinie przełożyły się na wzrost sprzedaży o 8,9 proc. w czwartym kwartale. Największy wzrost w skali roku zanotowano w Japonii (+22,5 proc.), a kolejne miejsca zajęły Stany Zjednoczone (+15 proc.) oraz Europa (+19 proc. bez Francji). Sama Francja, tradycyjnie istotny rynek dla Hermès, odnotowała wzrost o 13 proc.

Pod koniec 2024 roku wszystkie działy firmy, z wyjątkiem zegarmistrzostwa, zanotowały solidny wzrost. Sukces ten był wynikiem strategii opierającej się na wartościach marki oraz zwiększeniu mocy produkcyjnych. Hermès kontynuował także politykę zatrudnienia, przyjmując do pracy 2 300 nowych pracowników, co sprawiło, że globalna liczba zatrudnionych przekroczyła 25 000 osób.

Mimo globalnych wyzwań firma pozostaje optymistyczna i potwierdza ambitne cele dotyczące dalszego wzrostu przychodów. Na tle konkurencji Hermès wyróżnia się solidnymi wynikami – dla porównania LVMH zanotował wzrost przychodów o zaledwie 1 proc. (84,7 miliarda euro), a Kering odnotował spadek o 12 proc., do poziomu 17,1 miliarda euro. Takie wyniki potwierdzają dominującą pozycję Hermès na rynku luksusowym i skuteczność jego strategii.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. luty 2025 05:44