63 proc. pokolenia Baby Boomers (urodzonych w latach 1946-1964, w okresie powojennego wyżu demograficznego - najwyższy odsetek wskazań ze wszystkich badanych) uważa, że marki muszą otwarcie dzielić się tym, w jaki sposób wytwarzają swoje produkty, a co trzeci dorosły twierdzi, że przestał kupować jedną lub więcej marek po tym, jak dowiedział się, że praktyka i wartości firmy były w sprzeczności z wyznawanymi przez niego wartościami. Marki powinny uwzględnić, że edukacja i przejrzysta komunikacja marketnigowa ma istotne znaczenie i wpływa na postrzeganie marki przez klientów, a w konsekwencji na samą jej sprzedaż.
Autorzy raportu Sustainability & Consumerism przyjrzeli się zachowaniem i preferencjom konsumentów na przestrzeni kilku pokoleń – od pokolenia baby boomers, pokolenie X, przez pokolenie Y czyli millenialsów, do pokolenia Z.
W przypadku pokolenia Z, aż 94 proc. dorosłych konsumentów stwierdziło, że uważa za istotne prowadzenie bardziej zrównoważonego stylu życia. Starsze pokolenie czyi bb i X są z kolei dwa razy bardziej skłonni do ograniczania stosowania tworzyw sztucznych jednorazowego użytku.
We wszystkich grupach demograficznych „recykling” był najbardziej rezonującym terminem, z wyjątkiem milenialsów, gdzie zajął drugie miejsce za terminem „zielony”. „zrównoważony rozwój” i „wielokrotnego użytku” były mocnym drugim i trzecim w przypadku baby boomers i pokolenia X, przy czym 57 proc. To pokazuje, że opakowanie jest najbardziej bezpośrednim obszarem widocznym dla większości konsumentów i rozsądnie byłoby, aby marki skoncentrowały się na wdrożeniu opakowań recyklingowanych.
Hasła takie jak „sprawiedliwy handel” znalazł oddźwięk w ponad 37 proc. wszystkich grup demograficznych, przy czym 51 proc. osób z pokolenia wyżu demograficznego twierdziło, że wpływa to na ich decyzje zakupowe, a 42 proc. zarówno milenialsów, jak i pokolenie Z, podaje „organiczny” jako kluczowe hasło przy podejmowaniu decyzji o zakupie.
Oprócz tego, co na nich wpływa, konsumenci podzielili się również ogólnymi odczuciami na temat zrównoważonego rozwoju, twierdząc, że często są gotowi zapłacić więcej, aby postępować właściwie. 43 proc. konsumentów życzy sobie, aby było więcej informacji na temat zrównoważonego życia, a 84 proc. twierdzi, że kupowanie zrównoważonych produktów jest ważne. Millenialsi i pokolenie Z od dwóch do trzech razy częściej niż starsi konsumenci są wegetarianami/weganami i wybierają rower zamiast samochodu jako środek lokomocji.
Chociaż konsumenci mogą nie wiedzieć jeszcze wszystkiego na temat zrównoważonego rozwoju to jest dla nich bardzo istotny temat. Informacje, które do nich docierają na temat działań poszczególnych marek mają wpływ na ich zakupy.