StoryEditor
Producenci
06.11.2020 00:00

Perspektywy rynku makijażu w USA. Nowi gracze, spadki dotychczasowych liderów

Pod koniec 2019 roku rynek produktów do makijażu w tym kraju spadł o 7 proc. Według NPD Group wraz z wybuchem pandemii przychody kolorówki spadły aż o 52 proc. (869 mln dol.) Od maja, z powodu noszenia maseczek tylko rynek makijażu oczu odbił się i wzrósł o 6 proc. dzięki sztucznym rzęsom, pielęgnacji brwi, eyelinerom i tuszom do rzęs - podaje Cosmetic Ressources.

W okresie kwarantanny sprzedaż produktów do pielęgnacji skóry i włosów spadła w mniejszym stopniu niż w przypadku kosmetyków do makijażu. Przedłużające się zamknięcie dużych sklepów i centrów handlowych miało duży wpływ na sprzedaż produktów luksusowych. Sklepy, które zbankrutowały, takie jak Barneys New York czy Lord & Taylor też przyczyniły się do spadku sprzedaży. Jednak dwaj liderzy rynkowi, perfumerie Sephora i Ulta, dobrze prosperowały podczas kryzysu - bardziej skupiły się na pielęgnacji skóry niż na makijażu.

Jeśli chodzi o marki, tradycyjni liderzy, tacy jak MAC, Two-Faced, Lancôme, Anastasia Beverly Hills, Huda Beauty, NYX czy Urban Decay odnotowali zdecydowany spadek popytu. Tylko marki bazujące na nowych artystach lub influencerach, którzy trafiają do Pokolenia Z wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom w zakresie zrównoważonego rozwoju, naturalnego piękna, nowatorskich opakowań, a zwłaszcza przejrzystości formuły, zdołały przyciągnąć uwagę tej grupy wymagających konsumentów.

Nowi aktorzy na rynku kolorówki

Od momentu wprowadzenia tej linii kosmetyków, Rare Beauty Selena Gomez jest liderem sprzedaży na amerykańskiej stronie sephora.com. To z powodu osobowości Seleny i jej otwartości na problemy zdrowotne. Aktorka była ambasadorką dobrej woli w UNICEF. Jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych - to czwarta najczęściej obserwowana osobowość online.

Jej ambitny projekt polega na zebraniu 100 milionów dolarów w ciągu dziesięciu lat, aby umożliwić młodym ludziom dostęp do opieki psychiatrycznej. Fundusz zjednoczy lokalne i ogólnopolskie organizacje, których misją jest pomoc społeczności Rare Beauty. Wśród jej licznych bardzo praktycznych działań było uruchomienie telefonu zaufania dla osób w kryzysie w celu uzyskania dostępu do usług i specjalistów. Projekt Trevor to gorąca linia dla samobójców (w języku angielskim i hiszpańskim) skierowana do młodzieży.

Na szybko zmieniającym się amerykański rynku, Bobbi Brown, twórczyni marki Bobbi Brown (należącej do Estée Lauder), postanowiła powrócić po czterech latach z linią suplementów diety i dodała do rynku Clean Beauty linię o nazwie Jones Road, która obejmuje sześć produktów o naturalnych formułach kosmetycznych przeznaczoną dla wszystkich kobiet, które lubią trend "Mniej makijażu". 

W USA konsumenci czekają też na premierę Jlo Beauty Sunset Glow, która jest już trochę opóźniona. Jednak Jennifer Lopez nie marnuje czasu i podpisała umowę z nowo wprowadzoną na rynek w USA marką Iconic London, aby stworzyć mityczny "blask Jennifer".

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Biznes
23.04.2025 12:10
L‘Oreal ze wzrostami po I. kwartale 2025 – mimo trudności na amerykańskim rynku
L‘Oreal radził sobie globalnie bardzo dobrze na rynkach kosmetycznych dzięki szerokiej gamie ofertowej i innowacjomIG lorealgroupe

L‘Oreal poinformował o 3,5-procentowym wzroście sprzedaży w pierwszym kwartale. Wynik ten przewyższył prognozy, uwzględniające wolniejsze wzrosty. Mocny popyt na kremy do twarzy i perfumy w Europie pomógł poprawić wyniki w obliczu trudnych warunków w Stanach Zjednoczonych.

Francuska grupa kosmetyczna, do której należą m.in. marki Maybelline Makeup i Kiehl‘s Skincare, odnotowała sprzedaż na poziomie 11,7 mld euro w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2025.

L‘Oreal radził sobie globalnie bardzo dobrze na rynkach kosmetycznych dzięki szerokiej gamie ofertowej, obejmującej szampony marek masowych, ekskluzywne perfumy Valentino oraz dermokosmetyki CeraVe.

Ostatni rok cechował się jedna spowolnieniem wzrostu, na co wpłynęły wzrosty kosztów spowodowane inflacją, a także zaostrzenie się konkurencji na rynku chińskim w kategorii pielęgnacji skóry i dermokosmetyków.

Zdaniem CEO firmy, Nicolasa Hieronimusa, rynek amerykański okazał się w pierwszym kwartale "bardziej wymagający, niż się spodziewano". Hieronimus zaznaczył przy tym, że sytuacja na rynku chińskim okazała się nieco lepsza od prognozowanej.

Jak informowała kilka dni temu grupa LVMH, należąca do niej sieć Sephora odnotowała wolniejszy wzrost w I. kwartale w USA. Na osłabienie wpłynęła konkurencja ze strony tańszych ofert na Amazon.

L‘Oreal obawia się również strat na rynkach, dotkniętych cłami prezydenta Donalda Trumpa. Koncern planuje jednak "napędzać wzrost i zarządzać swoim rachunkiem zysków i strat, aby zrównoważyć wpływ podwyżek ceł – z korzyścią dla marży brutto".

Francuski koncern zapowiada, że zamierza poprawiać swoje wyniki na globalnych rynkach kosmetycznych i kontynuować rozwój pomimo obecnych napięć gospodarczych i geopolitycznych.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Eksport
22.04.2025 14:59
Ceny perfum w USA wzrosną o 6-7 proc. – to odpowiedź Interparfums na cła Trumpa
Jimmy Choo jest marką perfum, przynoszącą koncernowi Interparfums największe dochody   IG interparfums_official

Interparfums, producent perfum z Francji, planuje podniesienie cen swoich produktów na terenie USA 6 do 7 proc. już od 1 sierpnia. To odpowiedź na nałożenie 10-procentowych ceł na towary importowane. Interparfums ma w swoim portfolio perfumy kilku globalnym marek modowych, takich jak Coach, Jimmy Choo, Montblanc i Lacoste.

Nie przeprowadziliśmy jeszcze dokładnych obliczeń, ale myślę że w tym roku poniesiemy dodatkowe wydatki w granicach od 5 do 6 milionów euro – zapowiedział dyrektor generalny Interparfums Philippe Benacin podczas dorocznego walnego zgromadzenia akcjonariuszy w Paryżu.

Obecnie Stany Zjednoczone są dla Interparfums największym rynkiem, przynoszącym w 2024 roku 38 proc. całkowitych przychodów firmy. Jak dodał też Benacin, firma pomimo przewidywanego wpływu ceł miała w USA “bardzo mocny pierwszy kwartał”. Oficjalne wyniki Interparfums za pierwszy kwartał zostaną opublikowane 24 kwietnia.

Benacin potwierdził ponadto odnowienie umowy licencyjnej z amerykańską marką Coach, obowiązującej do 2031 roku. W 2024 roku perfumy marki Coach wygenerowały dla Interparfums 43 mln euro zysków ze sprzedaży, co czyni je jedną z najlepiej sprzedających się licencji grupy po Jimmy Choo, która przyniosła 56,3 mln euro.

Ogółem Interparfums odnotowało 10-procentowy wzrost zysku netto w 2024 roku.

Czytaj też: Coach przedłuża umowę licencyjną na swoje perfumy z Interparfums

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. kwiecień 2025 14:43