StoryEditor
Producenci
09.02.2021 00:00

Padsharing. Powstała sieć wsparcia dla kobiet potrzebujących środków menstruacyjnych

- Jest nas tutaj już ponad 8000 osób wspierających walkę z ubóstwem menstruacyjnym. Bardzo Wam dziękujemy, że jesteście z nami i z tej okazji postanowiłyśmy krótko się przedstawić, a raczej przedstawić fundację - napisały na Facebooku dziewczyny z Akcji Menstruacji. - Mówimy o ubóstwie menstruacyjnym i okresie głośno - tylko w ten sposób możemy wygrać z tabu.

"Naszym głównym obszarem działalności są szkoły, w których prowadzimy projekt "Hej, dziewczyny!" polegający na zapewnianiu osobom uczącym się stałego dostępu do produktów menstruacyjnych. Jeśli chcesz, żebyśmy pojawiły się w Twojej szkole, wyślij maila na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Staramy się zapewnić dostęp do środków higienicznych także w przestrzeni publicznej. Służy temu projekt "Punkt Pomocy Okresowej", w którego ramach w całej Polsce stawiamy ogólnodostępne szafki, uzupełniane regularnie przez nasze wolontariuszki" - tak swoją działalność opisały na profilu Akcja Menstruacja Emilia, Julia i Magda, czyli 3/17 zespołu Akcji Menstruacji.

Skąd ten pomysł? Narodził się dość spontanicznie, gdy Akcja Menstruacja na jednej z facebookowych grup dostała wiadomość: „Cześć, czy ktoś orientuje się, jakie są absolutnie najtańsze produkty menstruacyjne na rynku? Mam okres za 5 dni i 5 zł na koncie”. Członkinie Akcji od razu skontaktowały się z dziewczyną, by jej pomóc i złożyć w jej imieniu zamówienie na środki higieniczne. Tak na początku lutego powstał projekt Padsharing, czyli sieć wsparcia łącząca kobiety potrzebujące podpasek i tamponów z tymi, którzy chcą im pomóc w zdobyciu środków menstruacyjnych.

Brak środków higienicznych to też polski problem

Jak czytamy w Wysokich Obcasach, do bazy osób gotowych opłacić zamówienie z produktami higienicznymi zarejestrowało się ponad 900 osób, a chętnych wciąż przybywa. Przekazanie środków menstruacyjnych jest w pełni anonimowe. Po kilku dniach od startu udało się zebrać 40 zamówień dla potrzebujących.

Padsharing to pierwsza tego typu akcja w Polsce. Pomysł został dobrze przyjęty przez internautów, do niedawna pełnych wątpliwości, czy problem ubóstwa menstruacyjnego w Polsce istnieje. Tymczasem według raportu Kulczyk Foundation 4 proc. Polek nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych, ale tylko 1 proc. z nich udaje się do jakiejś instytucji po pomoc. 

Akcję można wesprzeć finansowo: Fundacja Akcja Menstruacja, 55 1600 1055 1899 6298 9000 0001, wpisując w tytule przelewu "Darowizna na cele statutowe"

Przegląd prasy
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.02.2025 14:27
Natura & Co rozważa sprzedaż międzynarodowych operacji Avonu
Natura & Co

Brazylijski gigant kosmetyczny Natura & Co ogłosił, że prowadzi wyłączne rozmowy z funduszem zarządzającym aktywami IG4 na temat potencjalnej sprzedaży operacji Avonu poza Ameryką Łacińską. Informacja ta, podana w czwartek, wywołała pozytywną reakcję rynku – akcje spółki wzrosły o około 3,5 proc., co uczyniło Naturę jednym z liderów wzrostu na indeksie Bovespa, który pozostawał w tym czasie na stabilnym poziomie.

Plany dotyczące restrukturyzacji Avonu firma ogłosiła na początku 2024 roku, rozważając różne opcje, w tym sprzedaż, nawiązanie partnerstwa lub wydzielenie działalności w osobną spółkę. Proces ten został jednak tymczasowo wstrzymany po tym, jak amerykańska jednostka Avonu, Avon Products (API), złożyła wniosek o ochronę przed upadłością na podstawie rozdziału 11 amerykańskiego kodeksu upadłościowego. W grudniu 2024 roku Natura ponownie podjęła analizę strategicznych opcji dla swojego biznesu poza Ameryką Łacińską.

Obecne negocjacje z IG4 znajdują się na wczesnym etapie, a Natura & Co podkreśla, że wciąż rozważa inne alternatywy strategiczne. Analitycy JPMorgan uznali tę decyzję za istotny krok w kierunku uproszczenia struktury biznesowej spółki, co wpisuje się w jej strategię inwestycyjną. Według nich Natura powinna dążyć do sprzedaży międzynarodowego segmentu Avonu w krótkim terminie, zwłaszcza po zakończeniu procesu restrukturyzacyjnego API.

Potencjalna sprzedaż Avonu poza Ameryką Łacińską może mieć istotne konsekwencje finansowe dla Natura & Co. Z jednej strony firma mogłaby skoncentrować się na bardziej dochodowym rynku latynoamerykańskim, generując stabilny przepływ gotówki i zwiększając potencjał wypłaty dywidend. Z drugiej strony, decyzja o sprzedaży lub innym rodzaju restrukturyzacji może wpłynąć na globalną pozycję marki Avon, która od lat zmaga się z wyzwaniami w konkurencyjnym sektorze kosmetycznym.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.02.2025 12:41
Hermès odnotowuje silny wzrost pomimo niepewności gospodarczej
Hermès

14 stycznia 2025 roku Axel Dumas, dyrektor zarządzający Hermès, podsumował wyniki finansowe za 2024 rok, podkreślając odporność modelu biznesowego marki. W obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej firma utrzymała stabilny wzrost, co świadczy o sile jej strategii oraz elastyczności zespołów.

Silne wyniki odnotowano na wszystkich rynkach, w tym w Azji, gdzie zrealizowano szereg modernizacji i rozbudowy sklepów. W Chinach ponowne otwarcie sklepu w centrum handlowym MixC w Shenyang w grudniu oraz wcześniejsze modernizacje w Shenzhen i Pekinie przełożyły się na wzrost sprzedaży o 8,9 proc. w czwartym kwartale. Największy wzrost w skali roku zanotowano w Japonii (+22,5 proc.), a kolejne miejsca zajęły Stany Zjednoczone (+15 proc.) oraz Europa (+19 proc. bez Francji). Sama Francja, tradycyjnie istotny rynek dla Hermès, odnotowała wzrost o 13 proc.

Pod koniec 2024 roku wszystkie działy firmy, z wyjątkiem zegarmistrzostwa, zanotowały solidny wzrost. Sukces ten był wynikiem strategii opierającej się na wartościach marki oraz zwiększeniu mocy produkcyjnych. Hermès kontynuował także politykę zatrudnienia, przyjmując do pracy 2 300 nowych pracowników, co sprawiło, że globalna liczba zatrudnionych przekroczyła 25 000 osób.

Mimo globalnych wyzwań firma pozostaje optymistyczna i potwierdza ambitne cele dotyczące dalszego wzrostu przychodów. Na tle konkurencji Hermès wyróżnia się solidnymi wynikami – dla porównania LVMH zanotował wzrost przychodów o zaledwie 1 proc. (84,7 miliarda euro), a Kering odnotował spadek o 12 proc., do poziomu 17,1 miliarda euro. Takie wyniki potwierdzają dominującą pozycję Hermès na rynku luksusowym i skuteczność jego strategii.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. luty 2025 17:41