Sygnatariusze apelu zgodnie stwierdzili, iż należy stworzyć tym osobom bezpieczne warunki do życia i pracy tak, aby mogły pokojowo egzystować w Polsce. Kierując się zasadami ludzkiej solidarności, trzeba uniknąć za wszelką cenę sytuacji, w której Ukraińcy przebywający w Polsce zostaną zmuszeni do powrotu do kraju ogarniętego wojną.
POHiD i PIH zaapelowały do polskiego rządu o wdrożenie następujących rozwiązań:
- automatyczne przedłużenie zezwoleń na pobyt i pracę dla obywateli Ukrainy, co najmniej do czasu zniesienia stanu wojennego na terytorium Ukrainy;
- szybką i uproszczoną ścieżkę procesu zatrudniania obywateli Ukrainy;
- legalizację pobytu osób przebywających w naszym kraju bez pozwolenia na pobyt i pracę.
Organizacje w uzasadnieniu wskazały, że wprowadzenie tych rozwiązań leży w interesie Polski, bowiem umożliwią one obywatelom Ukrainy szybką aklimatyzację i uzyskanie wsparcia finansowego, przyczyniając się jednocześnie do wsparcia całej naszej gospodarki w tym trudnym czasie. Obecnie już Ukraińcy mieszkający w Polsce są ważnymi uczestnikami życia społecznego w naszym kraju oraz odgrywają istotną rolę w polskiej gospodarce.
Równocześnie, przedstawiciele branży zadeklarowali chęć wsparcia działań administracji publicznej na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy w postaci:
- zapewnienia miejsc pracy,
- zapewnienia środków niezbędnych do życia,
- różnych innych form wsparcia dla obywateli ukraińskich przebywających w Polsce.
Przeczytaj również: Branża kosmetyczna spodziewa się załamania eksportu do Ukrainy i Rosji