Zrównoważony rozwój jest coraz ważniejszą kwestią na świecie i w Polsce, dlatego pytanie o znaczenie tego trendu w decyzjach zakupowych konsumentów pojawiło się w tegorocznym rankingu sieci handlowych OC&C Retail Proposition Index. Odpowiedź na pytanie o wpływ kwestii ekologicznych na nasze decyzje zakupowe brzmi zaskakująco, bo jest on marginalny. Bycie eko znajduje się na przeciwnym biegunie do wzmożonej konsumpcji, którą obserwujemy w Polsce w ostatnich latach.
Dopóki klienci nie zaczną sami ograniczać często nadmiernych potrzeb zakupowych, dopóty detaliści nie muszą się obawiać o wpływ ekologicznego trendu na ich wyniki sprzedaży. Patrząc na przykłady innych krajów, istotność tego kryterium będzie rosła, lecz najpierw musimy się nasycić i poczuć pewniej z naszym stanem posiadania.
W porównaniu z międzynarodowymi konsumentami, jesteśmy dopiero na początku długiej drogi, której celem są zmiany podyktowane troską o środowisko naturalne, jakie na dzień dzisiejszy obserwujemy już w Chinach oraz Wielkiej Brytanii.
Ekologię popieram, ale niekoniecznie za moje pieniądze. Tak można w skrócie podsumować, jak ważny w decyzjach zakupowych Polaków jest fakt czy detalista podejmuje działania ukierunkowane na ochronę środowiska naturalnego. Zrównoważony rozwój – czyli de facto świadome ograniczanie konsumpcji – znajduje się na przeciwnym biegunie do wzmożonej konsumpcji, którą aktualnie obserwujemy w Polsce w ostatnich latach.
Patrząc na przykłady krajów zamożniejszych, istotność kryterium ekologicznego będzie rosła, jednak wcześniej musimy się nasycić i poczuć stabilność naszego stanu posiadania. Wówczas dopiero zaczniemy myśleć o ograniczaniu się w imię bycia ekologicznymi. – Można zatem uznać, iż każdy retailer – a są tacy, którzy traktują poważnie w swych decyzjach biznesowych kwestie ekologii i zrównoważonego rozwoju, robi to rzeczywiście pro publico bono, bo póki co od ponad połowy polskich konsumentów punktów za to nie otrzymuje – podsumowują analitycy raportu OC&C Retail Proposition Index.