Firma Beiersdorf, pod marką Nivea opracowała krem przeciwsłoneczny dla dziewczynki chorej na rzadką chorobę. Czteroletnia Charlotte mieszkająca niedaleko Münster w Niemczech, urodziła się z genetycznym zaburzeniem światła EPP. Kiedy jej skóra wchodzi w bezpośredni kontakt z widocznymi, kolorowymi składnikami światła słonecznego, powodują one neuropatyczny ból i wywołują oparzenia skóry.
Od najmłodszych lat Charlotte cierpiała. Płakała zawsze, gdy światło słoneczne dotykało jej skóry. W końcu jej rodzice skontaktowali się z marką Nivea i dr Ludgerem Kolbe, głównym naukowcem ds. fotobiologii w Beiersdorf. Rozpoczął on projekt badawczy dotyczący innowacyjnego kosmetycznego kremu przeciwsłonecznego, który miał pomóc dziewczynce.
W wyniku prac nad widzialnym, wysokoenergetycznym światłem okazało się, że do kosmetyku dla Charlotte należy dodać specjalnie opracowane pigmenty rozpraszające światło. Dzięki nim światło nie będzie przenikać przez skórę, umożliwiając dziewczynce przebywanie na słońcu. Pierwszy raz z kremu stworzonego dla siebie Charlotte mogła już korzystać latem 2021. Gruba warstwa kremu pozwoliła jej przebywać przez krótki czas w bezpośrednim świetle słonecznym – co wcześniej było nie do pomyślenia.
– Ze swoim osobistym kremem do opalania wciąż musi uważać na słońcu, ale może trochę dłużej bawić się na zewnątrz z przyjaciółmi – skomentował dr Ludger Kolbe.
Efekty biologiczne w przypadku skóry wrażliwej i EPP są różne, co prowadzi do konieczności stosowania spersonalizowanej pielęgnacji. Filtr przeciwsłoneczny opracowany dla Charlotte został stworzony specjalnie dla indywidualnych potrzeb jej skóry. Nie będzie więc częścią portfolio marki Nivea i nie będzie oferowany w sprzedaży. Firma Beierdorf zastrzega też, że jej produkt nie może wyleczyć EPP, a Charlotte nadal musi być bardzo ostrożna na słońcu.
W przypadku pacjentów z EPP promieniowanie UV (niebieskie światło słoneczne) powoduje silny ból, dlatego stale szukają cienia, gdy są na zewnątrz (psycholog Elisabeth Anna Rufener nazwała ich „skoczkami cienia”). Ich choroba jest spowodowana rzadką wadą genetyczną: pod wpływem światła słonecznego odkłada się prekursor czerwonego barwnika krwi (protoporfiryna) w naczyniach krwionośnych. Wyzwala to reakcję chemiczną – oparzenie naczyń krwionośnych, powodujące silny ból i prowadzące do oparzeń na skórze.