StoryEditor
Producenci
15.12.2023 10:48

Niemiecka fabryka Global Cosmed rozszerza produkcję o kosmetyki

Grupa Kapitałowa Global Cosmed dąży do zbudowania silnej pozycji swoich produktów kosmetycznych pod markami Apart oraz Bobini na rynku niemieckim. W związku z tym zarząd zdecydował o rozszerzeniu portfolio produkowanego w fabryce w Stadtilm (specjalizującego się w chemii domowej) o kosmetyki myjące do ciała i włosów. Pozwoli to również na poszerzenie oferty produktów kosmetycznych produkowanych pod markami sieci handlowych.

Firma Global Cosmed zakończyła 2023 rok pozytywnym wynikiem audytu potwierdzającym zdolności do produkcji mydeł w płynie, żeli i szamponów w fabryce Stadtilm w Niemczech. Zakład do tej pory specjalizował się w produkcji artykułów chemii domowej.  

image

Magdalena Miele, prezeska Global Cosmed

mat. prasowe Global Cosmed
Magdalena Miele, prezeska Global Cosmed komentuje:

"To tegoroczna przysłowiowa „kropka nad i” w procesie optymalizacji produkcji w Grupie. Po rozbudowie i modernizacji parku maszynowego, relaunch naszych marek: Bobini, Kret, Apart, Sofin oraz optymalizacja naszych struktur zarządczych to kolejny zakończony sukcesem proces płynący z długoterminowej strategii firmy. Gratulujemy całemu zespołowi – połączone siły, doświadczenie, zaangażowanie pracowników z Polski i z Niemiec przynosi rewelacyjne rezultaty. To ogromny powód do dumy".

Przeprowadzony przez firmę TÜV SÜD audyt potwierdził, że niemiecka fabryka Stadtilm należąca do Global Cosmed spełnia założenia normy ISO 22716 będącej międzynarodową podstawą do zapewnienia jakości i bezpieczeństwa w łańcuchu dostaw produktów kosmetycznych. Zakład w Stadtilm posiada już certyfikaty IFS HPC, ISO 9001 dla produkcji chemii gospodarczej.

Jednak produkcja kosmetyków rządzi się swoimi prawami, jest bardziej restrykcyjna. Audyt zgodności dla GMP wymagał od nas dostosowania infrastruktury do wymagań normy, szkolenia pracowników, dostosowania i przygotowania procedur i instrukcji związanych z dobrą praktyką produkcyjną. Audytorzy wewnętrzni będą czuwali nad codziennym utrzymaniem wymagań normy, podobnie jak każdy z pracowników, dla których to szansa na rozwój i stabilność zatrudnienia przy nowych kontraktach na kosmetyki – dodała Magdalena Miele.

Rozszerzenie portfolio w niemieckim zakładzie łączy się z alokacją linii produkcyjnych, a także z elementami optymalizacji organizacyjnej, logistycznej oraz zacieśnieniem współpracy między zespołami z obu krajów.

 

Grupa Global Cosmed koncentruje się na rozwoju swoich strategicznych marek, tj. Bobini, Kret, Apart i Sofin, ze szczególnym uwzględnieniem ekspansji na rynki zagraniczne, gdzie upatrywany jest potencjał skokowego wzrostu przychodów ze sprzedaży. Spółka duże nadzieje wiąże z rozwojem swojej aktywności na rynku niemieckim, a także na terenie Azji.

Równolegle Global Cosmed nadal rozwija swoją aktywność w segmencie private label. Firma dostarcza wyroby do praktycznie wszystkich liczących się na terenie kraju i regionu graczy rynkowych, takich jak sieć Lidl czy Rossmann. Dzięki zaangażowaniu zespołu niemieckiej spółki Global Cosmed oraz dzięki potencjałowi przejętego w 2014 roku zakładu produkcyjnego Global Cosmed Domal, realizuje też zamówienia na rzecz najważniejszych sieci handlowych na terenie Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Również w tym segmencie upatrywany jest zasadniczy potencjał wzrostu w ekspansji zagranicznej. 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.02.2025 14:27
Natura & Co rozważa sprzedaż międzynarodowych operacji Avonu
Natura & Co

Brazylijski gigant kosmetyczny Natura & Co ogłosił, że prowadzi wyłączne rozmowy z funduszem zarządzającym aktywami IG4 na temat potencjalnej sprzedaży operacji Avonu poza Ameryką Łacińską. Informacja ta, podana w czwartek, wywołała pozytywną reakcję rynku – akcje spółki wzrosły o około 3,5 proc., co uczyniło Naturę jednym z liderów wzrostu na indeksie Bovespa, który pozostawał w tym czasie na stabilnym poziomie.

Plany dotyczące restrukturyzacji Avonu firma ogłosiła na początku 2024 roku, rozważając różne opcje, w tym sprzedaż, nawiązanie partnerstwa lub wydzielenie działalności w osobną spółkę. Proces ten został jednak tymczasowo wstrzymany po tym, jak amerykańska jednostka Avonu, Avon Products (API), złożyła wniosek o ochronę przed upadłością na podstawie rozdziału 11 amerykańskiego kodeksu upadłościowego. W grudniu 2024 roku Natura ponownie podjęła analizę strategicznych opcji dla swojego biznesu poza Ameryką Łacińską.

Obecne negocjacje z IG4 znajdują się na wczesnym etapie, a Natura & Co podkreśla, że wciąż rozważa inne alternatywy strategiczne. Analitycy JPMorgan uznali tę decyzję za istotny krok w kierunku uproszczenia struktury biznesowej spółki, co wpisuje się w jej strategię inwestycyjną. Według nich Natura powinna dążyć do sprzedaży międzynarodowego segmentu Avonu w krótkim terminie, zwłaszcza po zakończeniu procesu restrukturyzacyjnego API.

Potencjalna sprzedaż Avonu poza Ameryką Łacińską może mieć istotne konsekwencje finansowe dla Natura & Co. Z jednej strony firma mogłaby skoncentrować się na bardziej dochodowym rynku latynoamerykańskim, generując stabilny przepływ gotówki i zwiększając potencjał wypłaty dywidend. Z drugiej strony, decyzja o sprzedaży lub innym rodzaju restrukturyzacji może wpłynąć na globalną pozycję marki Avon, która od lat zmaga się z wyzwaniami w konkurencyjnym sektorze kosmetycznym.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.02.2025 12:41
Hermès odnotowuje silny wzrost pomimo niepewności gospodarczej
Hermès

14 stycznia 2025 roku Axel Dumas, dyrektor zarządzający Hermès, podsumował wyniki finansowe za 2024 rok, podkreślając odporność modelu biznesowego marki. W obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej firma utrzymała stabilny wzrost, co świadczy o sile jej strategii oraz elastyczności zespołów.

Silne wyniki odnotowano na wszystkich rynkach, w tym w Azji, gdzie zrealizowano szereg modernizacji i rozbudowy sklepów. W Chinach ponowne otwarcie sklepu w centrum handlowym MixC w Shenyang w grudniu oraz wcześniejsze modernizacje w Shenzhen i Pekinie przełożyły się na wzrost sprzedaży o 8,9 proc. w czwartym kwartale. Największy wzrost w skali roku zanotowano w Japonii (+22,5 proc.), a kolejne miejsca zajęły Stany Zjednoczone (+15 proc.) oraz Europa (+19 proc. bez Francji). Sama Francja, tradycyjnie istotny rynek dla Hermès, odnotowała wzrost o 13 proc.

Pod koniec 2024 roku wszystkie działy firmy, z wyjątkiem zegarmistrzostwa, zanotowały solidny wzrost. Sukces ten był wynikiem strategii opierającej się na wartościach marki oraz zwiększeniu mocy produkcyjnych. Hermès kontynuował także politykę zatrudnienia, przyjmując do pracy 2 300 nowych pracowników, co sprawiło, że globalna liczba zatrudnionych przekroczyła 25 000 osób.

Mimo globalnych wyzwań firma pozostaje optymistyczna i potwierdza ambitne cele dotyczące dalszego wzrostu przychodów. Na tle konkurencji Hermès wyróżnia się solidnymi wynikami – dla porównania LVMH zanotował wzrost przychodów o zaledwie 1 proc. (84,7 miliarda euro), a Kering odnotował spadek o 12 proc., do poziomu 17,1 miliarda euro. Takie wyniki potwierdzają dominującą pozycję Hermès na rynku luksusowym i skuteczność jego strategii.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. luty 2025 06:03