StoryEditor
Producenci
24.04.2023 00:00

NielsenIQ: marki własne zwiększają udziały w kategoriach kosmetycznych 

Marki własne coraz odważniej wprowadzają sieci dyskontowe, ale nie tylko. Ich udział jest bardzo wyraźny w największych sieciach drogeryjnych / fot. wiadomoscikosmetyczne.pl
Średni udział marek własnych w kategoriach kosmetycznych ciągle jest stosunkowo niski i wynosi około 10 proc. wartościowo. Jednak sytuacja ta będzie się zmieniać, ponieważ średnie tempo wzrostu private labels oscyluje w nich na poziomie 30 proc. rocznie – prognozuje NielsenIQ.

Kategorie kosmetyczne długo broniły się przed markami własnymi. Ich udział, w porównaniu do kategorii spożywczych czy chemicznych nadal jest niski, bo wynosi ok. 10 proc. wartościowo. Według firmy badawczej Nielsen będzie się to jednak zmieniać. Ponieważ, średnie tempo wzrostu marek własnych wynosi w nich około 30 proc. rocznie.

Z danych NielsenIQ wynika, że największy udział marki własne (ponad 30-proc.) mają obecnie w mydłach toaletowych oraz płynach do kąpieli. Na kolejnych miejscach znajdują się lakiery do paznokci, produkty do higieny intymnej, żele pod prysznic, płyny do płukania ust oraz pianki do golenia (udziały private labels na poziomie około 15 proc.). Poniżej 5 proc. marki własne osiągają w produktach zapachowych, dezodorantach, produktach do makijażu, pastach do zębów oraz farbach do włosów.

Dynamika wzrostu marek własnych przewyższa średnie wzrosty dla produktów marek producenckich. Najszybciej, powyżej 40 proc., private labels rosną w segmentach: odżywek do włosów, depilatorów, farb do włosów, dezodorantów, pielęgnacji twarzy, szamponów, past do zębów, makijażu oczu i ust. Stosunkowo najwolniej w produktach kolorowych do makijażu twarzy, płynach do płukania ust oraz maszynkach do golenia (dynamika poniżej 15 proc.).

– Podsumowując, udziały marek własnych w kategoriach kosmetycznych, mimo że są niższe niż w wielu kategoriach spożywczych czy papierowych, zaczęły bardzo dynamicznie rosnąć w minionym roku i zapewne ta tendencja utrzyma się w całym roku 2023. Do takiej sytuacji przyczyni się nie tylko spadek realnych dochodów Polaków, ale także obecność w naszym kraju uchodźców z Ukrainy, którzy z przyczyn finansowych poszukują tańszych propozycji – skomentowała Barbara Nesterowicz, client business partner w NielsenIQ. 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.11.2024 15:01
Coty zwiększa pulę wykupu obligacji
Coty zwiększyło maksymalny limit wykupu o 50 milionów dolarów w stosunku do wcześniej zapowiedzianej kwoty 250 milionów dolarów.Shutterstock

Coty ogłosiło wstępne wyniki swojej oferty wykupu obligacji, zwiększając maksymalną kwotę do 300 milionów dolarów. Firma przeprowadza wykup obligacji Senior Secured Notes oprocentowanych na 5000 proc. z terminem wykupu w 2026 roku, a zgłoszone kwoty już przekroczyły ustalony limit.

Coty ogłosiło wstępne wyniki oferty wykupu obligacji na łączną kwotę 300 milionów dolarów. Firma zwiększyła maksymalny limit wykupu o 50 milionów dolarów w stosunku do wcześniej zapowiedzianej kwoty 250 milionów dolarów. Oferta obejmuje obligacje Senior Secured Notes oprocentowane na poziomie 5000 proc., z terminem wykupu w 2026 roku. Inwestorzy, którzy chcą szczegółowych informacji, są odsyłani do dokumentu Offer to Purchase z dnia 6 listopada 2024 roku, który reguluje warunki transakcji.

Do 20 listopada 2024 roku, do godziny 17:00 czasu nowojorskiego, posiadacze obligacji zgłosili do wykupu kwotę przekraczającą ustalony limit 300 milionów dolarów. Oznacza to, że Coty będzie przyjmować zgłoszenia na zasadzie proporcjonalnej alokacji, zgodnie z zasadami określonymi w dokumentacji. Prawa do wycofania zgłoszeń wygasły w dniu określonym jako Early Tender Date. Firma zapowiedziała, że ostateczny termin składania zgłoszeń pozostaje bez zmian – upływa on 6 grudnia 2024 roku.

Coty postanowiło nie korzystać z możliwości wcześniejszej realizacji płatności, co oznacza, że płatności za zaakceptowane obligacje zostaną dokonane po dacie zakończenia oferty, obecnie planowanej na 10 grudnia 2024 roku. Firma sfinansuje wykup obligacji z dostępnych środków pieniężnych oraz innych źródeł płynności. Wszystkie zaakceptowane zgłoszenia otrzymają także należne odsetki naliczone do dnia realizacji transakcji, co dodatkowo podkreśla dbałość Coty o przejrzystość i zgodność z zobowiązaniami wobec inwestorów.

Czytaj także: Coty obniża prognozy zysków rocznych z powodu spadku popytu na kosmetyki

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.11.2024 10:31
Kolejny sklep pod szyldem Stara Mydlarnia otwarty
Stara Mydlarnia w Sadyba Best Mall w Warszawiefot. wiadomoscikosmetyczne.pl

Stara Mydlarnia ma nowy firmowy sklep w Białych Błotach. Marka produkująca naturalne kosmetyki sprzedaje je obecnie w blisko 30 stacjonarnych placówkach. Rozwija się głównie poprzez franczyzę.

Stara Mydlarnia jest polską rodzinną firmą produkującą naturalne kosmetyki do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów oraz produkty do aromaterapii. Dysponuje własną produkcją (ponad 3 tys. mkw. na hale produkcyjne) i własnym laboratorium. Firma powstała w 2001 r., jej założycielką jest Sylwia Brzuska. Pierwszy sklep otworzyła na bydgoskiej starówce.

image
Syliwa Brzuska, założycielka firmy Stara Mydlarnia

Obecnie pod szyldem Stara Mydlarnia działa 26 sklepów. Najnowszy został właśnie otwarty w miejscowości Białe Błota, przy ul. Szubińskiej 35. Firma rozwija się głównie poprzez franczyzę oferując w tym systemie swój koncept biznesowy prywatnym przedsiębiorcom

Kosmetyki Stara Mydlarnia są także dostępne w sieciach perfumeryjnych i drogeriach oraz w e-commerce. Firma rozwija eksport i sprzedaje swoje produkty do kilkudziesięciu krajów na terenie Europy i świata, m.in. Australii, Belgii, Czech, Islandii, Japonii, Kuwejtu, Litwy, Łotwy, Norwegii, Rumunii, USA, Wielkiej Brytanii, Węgrzech, Włoch.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. listopad 2024 01:21