Kategorie kosmetyczne długo broniły się przed markami własnymi. Ich udział, w porównaniu do kategorii spożywczych czy chemicznych nadal jest niski, bo wynosi ok. 10 proc. wartościowo. Według firmy badawczej Nielsen będzie się to jednak zmieniać. Ponieważ, średnie tempo wzrostu marek własnych wynosi w nich około 30 proc. rocznie.
Z danych NielsenIQ wynika, że największy udział marki własne (ponad 30-proc.) mają obecnie w mydłach toaletowych oraz płynach do kąpieli. Na kolejnych miejscach znajdują się lakiery do paznokci, produkty do higieny intymnej, żele pod prysznic, płyny do płukania ust oraz pianki do golenia (udziały private labels na poziomie około 15 proc.). Poniżej 5 proc. marki własne osiągają w produktach zapachowych, dezodorantach, produktach do makijażu, pastach do zębów oraz farbach do włosów.
Dynamika wzrostu marek własnych przewyższa średnie wzrosty dla produktów marek producenckich. Najszybciej, powyżej 40 proc., private labels rosną w segmentach: odżywek do włosów, depilatorów, farb do włosów, dezodorantów, pielęgnacji twarzy, szamponów, past do zębów, makijażu oczu i ust. Stosunkowo najwolniej w produktach kolorowych do makijażu twarzy, płynach do płukania ust oraz maszynkach do golenia (dynamika poniżej 15 proc.).
– Podsumowując, udziały marek własnych w kategoriach kosmetycznych, mimo że są niższe niż w wielu kategoriach spożywczych czy papierowych, zaczęły bardzo dynamicznie rosnąć w minionym roku i zapewne ta tendencja utrzyma się w całym roku 2023. Do takiej sytuacji przyczyni się nie tylko spadek realnych dochodów Polaków, ale także obecność w naszym kraju uchodźców z Ukrainy, którzy z przyczyn finansowych poszukują tańszych propozycji – skomentowała Barbara Nesterowicz, client business partner w NielsenIQ.