Polska na tle innych krajów nie należy do liderów ekologicznych. – W puli 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej 36 leży w Polsce. Tylko 1/3 śmieci jest u nas poddawana recyklingowi, podczas gdy średnia europejska to prawie 50 proc. Polscy konsumenci wciąż bardzo lubią jednorazowe torebki foliowe, tzw. reklamówki. Podczas gdy na jednego Europejczyka przypada 198 reklamówek, to w Polsce zużywamy ich 300 na osobę – opowiadała Agnieszka Krzesińska-Jagiełło.
Jednak powoli zaczynamy zmieniać swoje przyzwyczajenia. Z badań Nielsena wynika, że 84 proc. Polaków korzysta już z toreb wielorazowego użytku. 83 proc. segreguje śmieci, 79 proc. sprawdza składniki jedzenia, 78 proc. oszczędza wodę i tyle samo oszczędza energię elektryczną. 79 proc. Polaków stara się wydłużyć czas użytkowania odzieży (naprawy, zakup w second-handach).
– Ekologia stała się modnym tematem, i to nie tylko w mediach. W sklepach rozszerza się oferta produktów ekologicznych i naturalnych. A jest ich coraz więcej, bo wciąż powstają nowe marki, a stare poszerzają swoją ofertę o produkty naturalne – zwróciła uwagę Beata Kaczorek.
Według ekspertek Nielsena, trend naturalny i eko wcale nie jest niszowy. Prawie 40 proc. polskich konsumentów interesuje się ekologią i przynajmniej czasami zwraca uwagę, czy produkt po który sięga jest eko lub naturalny.
Produkty ekologiczne, naturalne i wegańskie odnotowują wyraźne wzrosty sprzedaży. Takie kosmetyki do twarzy odnotowały wzrost o 56 proc. (maj 2018-kwiecień 2019 vs maj 2017-kwiecień 2018), a w przypadku past do zębów jest to 90 proc. wzrostu.
Ekologia/naturalność jest interesująca nie tylko dla młodych osób z dużych miast. To trend obecny w całym kraju. Częściej tego rodzaju produkty kupują kobiety; pod względem demografii jest to przedział 36-45 lat.
Ekspertki z Niesena zwróciły uwagę, że można wyodrębnić momenty w życiu, kiedy konsumenci zaczynają się interesować produktami eko. Pierwszym takim momentem ą narodziny dziecka, drugim problemy zdrowotne. Ale też moda. Ekologia stała się modna – mówią o niej celebryci, gwiazdy, modelki (np. Anja Rubik).
Pojawia się jednak pytania o to, który produkt w rzeczywistości jest ekologiczny. Marki w tak różny sposób komunikują to, że są ekologiczne lub naturalne, iż konsumenci mogą czuć się zagubieni. – Polacy w małym stopniu poszukują informacji o tych produktach. Okazuje się, że wiedzę czerpią z mediów społecznościowych, ale głównie zdobywają informacje w sklepach stacjonarnych oraz w ich gazetkach reklamowych. Zatem to na detalistach w dużej mierze leży odpowiedzialność informacyjna. Zresztą świetnie wywiązują się z tej roli – zauważyły badaczki.
Na koniec wystąpienia ekspertki postawiły pytanie: czy warto inwestować w tren ekologiczny? – Biorąc pod uwagę oczekiwania konsumentów, ich zainteresowanie tymi produktami, zaangażowanie biznesu oraz planowanie zmiany legislacyjne z pewnością, jest to kierunek, który z ekonomicznego punktu widzenia będzie się opłacał – podsumowały prelegentki.