StoryEditor
Producenci
03.02.2023 00:00

Nie żyje legendarny Paco Rabanne

Paco Rabanne, urodzony w Hiszpanii projektant, który wprowadził do świata mody estetykę Space Age i skomponował jedne z najlepiej sprzedających się perfum, zmarł w wieku 88 lat w Portsall we Francji. Jego śmierć została potwierdzona przez hiszpańską grupę Puig, która kontroluje dom mody Paco Rabanne i biznes perfumeryjny.

Paco Rabanne sprawił, że transgresja stała się magnesem – powiedział José Manuel Albesa, prezes działu mody i urody firmy Puig. Kto inny mógłby skłonić modne paryżanki do domagania się sukienek z plastiku i metalu? Kto oprócz Paco Rabanne mógłby wyobrazić sobie zapach o nazwie Calandre – słowo to znaczy „grill samochodowy” – i przekształcić go w ikonę współczesnej kobiecości?

Zapach Paco Rabanne Pour Homme pojawił się w 1973 roku, torując drogę przebojowemu portfelowi męskich zapachów marki. Choć najbardziej znany ze swoich metalicznych zestawów ubrań, Rabanne zaprezentował swoją pierwszą kolekcję w 1966 roku, używając tworzyw sztucznych. Debiutancka kolekcja, zatytułowana „12 nienoszonych sukienek ze współczesnych materiałów”, rozwścieczyła francuską prasę modową, jednocześnie umieszczając Rabanne na mapie najmodniejszych projektantów i wyznaczając kierunek dla jego przyszłości estetycznej.

Chociaż jego projekty były nietradycyjne, powiedział WWD: – Jestem jednym z najbardziej klasycznych twórców mody. Saint Laurent, Balenciaga, Givenchy i Cardin są barokowi. Jednak dzięki wykorzystaniu alternatywnych i przemysłowych materiałów Rabanne stał się postrzegany bardziej jako futurystyczny wizjoner mody niż klasyczny twórca. Wprowadzając na rynek gotycki damski zapach Black XS, który zawierał składniki mitycznego naparu czarownic z Makbeta, Rabanne powiedział prasie, że receptura została zainspirowana kłótnią z "widmową istotą" (Rabanne był spirytualistą). Wierzyłem w magię, odkąd skończyłem osiem lat. Jestem Wodnikiem, dlatego jestem na ziemi, żeby przewidzieć III wojnę światową – powiedział w wywiadzie z 1975 roku. Kilka miesięcy po wprowadzeniu na rynek zapach zajął ósme miejsce w sprzedaży Sephora France i został uznany przez większość sprzedawców detalicznych za wyróżniający się produkt.

Obecnie marka perfumeryjna Paco Rabanne, najbardziej znana ze swojej serii zapachów dla mężczyzn, zajęła trzecie miejsce na świecie w 2021 roku, jeśli chodzi o popularność. Portfolio brandu zawiera trzy męskie zapachy-filary – One Million, Invictus i Phantom z flakonem w kształcie robota. W lipcu 2022 roku Paco Rabanne wprowadził na rynek Fame, damski zapach reklamowany przez Elle Fanning, który miał na celu połączenia hollywoodzkiego blasku z paryskim akcentem i katapultowanie marki do stratosfery zapachów dla kobiet. Butelka Fame również ma kształt robota, ale jest ubrana w kultową kolczugę Rabanne i buty przypominające te zaprojektowane przez dyrektora kreatywnego Dossenę w prawdziwym życiu.

Czytaj także: Prestiżowe nagrody rynku perfumiarskiego Fragrantica Readers Awards 2022 rozdane

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.02.2025 14:27
Natura & Co rozważa sprzedaż międzynarodowych operacji Avonu
Natura & Co

Brazylijski gigant kosmetyczny Natura & Co ogłosił, że prowadzi wyłączne rozmowy z funduszem zarządzającym aktywami IG4 na temat potencjalnej sprzedaży operacji Avonu poza Ameryką Łacińską. Informacja ta, podana w czwartek, wywołała pozytywną reakcję rynku – akcje spółki wzrosły o około 3,5 proc., co uczyniło Naturę jednym z liderów wzrostu na indeksie Bovespa, który pozostawał w tym czasie na stabilnym poziomie.

Plany dotyczące restrukturyzacji Avonu firma ogłosiła na początku 2024 roku, rozważając różne opcje, w tym sprzedaż, nawiązanie partnerstwa lub wydzielenie działalności w osobną spółkę. Proces ten został jednak tymczasowo wstrzymany po tym, jak amerykańska jednostka Avonu, Avon Products (API), złożyła wniosek o ochronę przed upadłością na podstawie rozdziału 11 amerykańskiego kodeksu upadłościowego. W grudniu 2024 roku Natura ponownie podjęła analizę strategicznych opcji dla swojego biznesu poza Ameryką Łacińską.

Obecne negocjacje z IG4 znajdują się na wczesnym etapie, a Natura & Co podkreśla, że wciąż rozważa inne alternatywy strategiczne. Analitycy JPMorgan uznali tę decyzję za istotny krok w kierunku uproszczenia struktury biznesowej spółki, co wpisuje się w jej strategię inwestycyjną. Według nich Natura powinna dążyć do sprzedaży międzynarodowego segmentu Avonu w krótkim terminie, zwłaszcza po zakończeniu procesu restrukturyzacyjnego API.

Potencjalna sprzedaż Avonu poza Ameryką Łacińską może mieć istotne konsekwencje finansowe dla Natura & Co. Z jednej strony firma mogłaby skoncentrować się na bardziej dochodowym rynku latynoamerykańskim, generując stabilny przepływ gotówki i zwiększając potencjał wypłaty dywidend. Z drugiej strony, decyzja o sprzedaży lub innym rodzaju restrukturyzacji może wpłynąć na globalną pozycję marki Avon, która od lat zmaga się z wyzwaniami w konkurencyjnym sektorze kosmetycznym.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.02.2025 12:41
Hermès odnotowuje silny wzrost pomimo niepewności gospodarczej
Hermès

14 stycznia 2025 roku Axel Dumas, dyrektor zarządzający Hermès, podsumował wyniki finansowe za 2024 rok, podkreślając odporność modelu biznesowego marki. W obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej firma utrzymała stabilny wzrost, co świadczy o sile jej strategii oraz elastyczności zespołów.

Silne wyniki odnotowano na wszystkich rynkach, w tym w Azji, gdzie zrealizowano szereg modernizacji i rozbudowy sklepów. W Chinach ponowne otwarcie sklepu w centrum handlowym MixC w Shenyang w grudniu oraz wcześniejsze modernizacje w Shenzhen i Pekinie przełożyły się na wzrost sprzedaży o 8,9 proc. w czwartym kwartale. Największy wzrost w skali roku zanotowano w Japonii (+22,5 proc.), a kolejne miejsca zajęły Stany Zjednoczone (+15 proc.) oraz Europa (+19 proc. bez Francji). Sama Francja, tradycyjnie istotny rynek dla Hermès, odnotowała wzrost o 13 proc.

Pod koniec 2024 roku wszystkie działy firmy, z wyjątkiem zegarmistrzostwa, zanotowały solidny wzrost. Sukces ten był wynikiem strategii opierającej się na wartościach marki oraz zwiększeniu mocy produkcyjnych. Hermès kontynuował także politykę zatrudnienia, przyjmując do pracy 2 300 nowych pracowników, co sprawiło, że globalna liczba zatrudnionych przekroczyła 25 000 osób.

Mimo globalnych wyzwań firma pozostaje optymistyczna i potwierdza ambitne cele dotyczące dalszego wzrostu przychodów. Na tle konkurencji Hermès wyróżnia się solidnymi wynikami – dla porównania LVMH zanotował wzrost przychodów o zaledwie 1 proc. (84,7 miliarda euro), a Kering odnotował spadek o 12 proc., do poziomu 17,1 miliarda euro. Takie wyniki potwierdzają dominującą pozycję Hermès na rynku luksusowym i skuteczność jego strategii.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. luty 2025 07:12