Na polskim rynku działa wiele firm kosmetycznych, które przyjęły model MLM, czyli Marketingu Wielopoziomowego. MLM to strategia biznesowa, w której firma sprzedaje swoje produkty nie tylko za pośrednictwem tradycyjnych kanałów dystrybucji, ale także przez niezależnych dystrybutorów lub konsultantów, którzy zarabiają na sprzedaży produktów oraz na rekrutowaniu innych osób do firmy. To tworzy hierarchię wielopoziomową, w której osoby wyżej w hierarchii czerpią korzyści finansowe z działań tych, których zwerbowali, oraz z ich sprzedaży.
Według raportu, firmy kosmetyczne i suplementów diety, które odnotowały największy wzrost w sprzedaży netto w roku 2022 w porównaniu do roku 2021, to Mary Kay (z wynikiem 27 proc. wzrostu), DuoLife (19 proc. wzrostu), Nature’s Sunshine Products (19 proc. wzrostu), WellU (13 proc. wzrostu), PM-International (12 proc. wzrostu) oraz Dr Nona (11 proc. wzrostu).
W roku 2022 największe obniżki w sprzedaży odnotowały natomiast Souvre (42 proc. spadku), Innubio (42 proc. spadku), Prouvé (32 proc. spadku), Nu Skin (28 proc. spadku) oraz Raypath (23 proc. spadku).
Jeśli chodzi o rentowność biznesu, to w czołówce znalazły się Livioon Polska (13,51 proc. rentowności netto w 2023 r.), Raypath (11,27 proc.), Dr Nona (6,55 proc.) i Prouvé (6,14 proc.). Na końcu stawki natomiast — Wellu (1,10 proc.), Betterstyle International (1,28 proc.) i Akuna Polska (1,50 proc.).
Według raportu opublikowanego przez Network Magazyn, firmy Oriflame, California Fitness, Fohow, Earth Power International, Organic Life, Starlife Polska, Perfect Coll i Farmasi (wszystkie te przedsiębiorstwa zajmują się sprzedażą kosmetyków lub/i suplementów diety) nie złożyły sprawozdań finansowych do Krajowego Rejestru Sądowego. Raport został przygotowany przez specjalistyczną firmę InfoCredit na zlecenie magazynu.
Czytaj także: Limit przychodów dla działalności nieewidencjonowanej wzrośnie; konsultantki zacierają ręce