Peltz, który prowadzi firmę Trian z siedzibą w Nowym Jorku, znany jest z zainteresowania firmami zorientowanymi na konsumenta i proponowania zmian operacyjnych w spółkach portfelowych funduszu hedgingowego. Wcześniej zasiadał w zarządach Procter & Gamble, Mondelez i Heinz.
Unilever to jego najnowsza interwencja i prawdopodobnie będzie on naciskał na producenta mydła Dove, aby ten zmienił strategię po nieudanej ofercie zakupu firmy z ramienia opieki zdrowotnej GSK.
Analitycy i inwestorzy Unilever z zadowoleniem przyjęli nominację Peltza, mówiąc, że miliarder może zmienić styl prowadzenia biznesu i poprawić wyniki finansowe firmy - czytamy w serwisie Reuters.
Inwestorzy postawili na Peltza, którego fundusz hedgingowy Trian zgromadził 1,5 proc. udziałów w Unilever. Liczą na to, że wykorzysta swoją nową pozycję dyrektora niewykonawczego do wprowadzenia zmian. Mają nadzieje, że Peltz dokona tego, co w Procter & Gamble. W 2017 r. inwestor-aktywista wezwał do szeregu zmian w P&G, po czym dołączył do zarządu w marcu 2018 r. Od tego czasu cena akcji P&G wzrosła o prawie 90 proc. Peltz odszedł z zarządu tej firmy w zeszłym roku.
Unilever podjął już pewne kroki w celu obniżenia kosztów poprzez konsolidację swojej siedziby w Londynie i pozbycie się niektórych wolniej rozwijających się firm, takich jak marka herbaty Lipton. Firma, która zatrudnia około 148 000 osób na całym świecie, poinformowała również, że planuje zlikwidować około 1500 stanowisk kierowniczych w ramach restrukturyzacji, aby utworzyć pięć dywizji skoncentrowanych na produktach. Ta reorganizacja przypomina przekształcenie P&G trzy lata temu.
Przeczytaj również: Unilever zwalnia pracowników i tnie portfel produktów
Bruno Monteyne, analityk Bernstein powiedział, że najbardziej unikalnym elementem planu restrukturyzacji P&G było podzielenie P&G na niezależne jednostki operacyjne. Zrobienie tego w Unilever mogłoby przynieść jeszcze lepsze efekty.
Akcje Unilever spadły w tym roku znacznie poniżej minimów pandemicznych z 2020 r. i nadal spadają. Poszły w dół już o 30 proc. w porównaniu z rekordowym poziomem osiągniętym w 2019 r.
Według danych Refinitiv, Trian jest obecnie czwartym największym udziałowcem Unilever.
Przeczytaj również: Unilever przejmuje kolejną markę kosmetyczną nabywając Nutrafol