Nowojorska firma Trian Partners, prowadzona przez miliardera Nelsona Peltza, podobno zbudowała sobie pozycję w koncernie Unilever zdobywając większość udziałów w jednym z sektorów koncernu. Wielkość udziałów nie została ujawniona. Spekulacje sprawiły jednak, że akcje Unilevera podskoczyły w poniedziałek o 7,3 procent do 38,43 GBP, co uczyniło ją najwyżej notowaną na FTSE 100.
Pojawienie się Peltza, znanego z naciskania na zmiany w korporacyjnych gigantach, takich jak General Electric, Mondelez i Procter & Gamble, zwiększa presję na Unilever, który dąży do obrania nowego, strategicznego kierunku rozwoju. Akcje koncernu spadły w zeszłym tygodniu po nieudanej próbie zakupu przez Unilever oddziału konsumenckiego giganta farmaceutycznego GlaxoSmithKline (GSK), co wywołało ogromne zaniepokojenie wśród inwestorów. Czytaj: Unilever mówi pas. Nie zapłaci więcej za GSK
Unilever ogłosił, że chce obecnie bardziej skoncentrować się na szybciej rozwijających się branżach, takich jak kosmetyki, zdrowie i higiena, i że będzie sprzedawać wolniej rozwijające się firmy. Firma podjęła już kroki w tym kierunku, między innymi dzięki zawartej w zeszłym roku umowie sprzedaży globalnych marek herbaty, takich jak Lipton i Tazo. Gigant stoi teraz w obliczu potencjalnego nowego zagrożenia ze strony Trian Fund Management i Peltza, który jest znany z kontrolowania i wpływania na firmy, w których ma udziały i skrupulatnego rozliczania ich działań.
Trian i Peltz naciskają na firmy, aby uprościć ich struktury korporacyjne, często poprzez sprzedaż nierentownych przedsiębiorstw. Na przykład w P&G Trian argumentował, że gigant dóbr konsumpcyjnych powinien ciąć koszty i warstwy biurokracji, choć niekoniecznie powinien sprzedawać działy.
Nelson Peltz ostatecznie uzyskał miejsce w zarządzie P&G w 2017 roku. Jednak w zeszłym roku ustąpił, a akcje P&G znacznie wzrosły.
Przeczytaj również: Nelson Peltz odchodzi z Procter & Gamble