StoryEditor
Producenci
15.04.2021 00:00

Nauka potrzebuje kobiet. Oto stypendystki Programu L‘Oreal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

Podczas wydarzenia online ogłoszono wyniki 20. jubileuszowej edycji programu stypendialnego L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, kierowanego do utalentowanych badaczek. Każda ze stypendystek odpowiadała też na żywo na pytania ze swojej dziedziny nauki. Kto zdobył to prestiżowe stypendium?

W 2020 roku przypadało 20-lecie Programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki. Polska była pierwszym krajem, w którym zorganizowano lokalną edycję globalnego Programu L'Oréal-UNESCO For Women in Science International Award.

Celem programu jest promowanie osiągnięć naukowych utalentowanych badaczek, zachęcanie ich do kontynuacji prac, zmierzających do rozwoju nauki oraz udzielenie wsparcia finansowego w formie stypendium.

Partnerami programu są Polski Komitet ds. UNESCO, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Polska Akademia Nauk. Badaczki mogły zgłaszać swoje kandydatury do 30 kwietnia 2020 r.

W jubileuszowej edycji Programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki padła rekordowa liczba 179 zgłoszeń i kolejne 6 wybitnych naukowczyń otrzymało stypendia, tym samym powiększając grono stypendystek do 105 wyjątkowych badaczek.

Jury, złożone z wybitnych przedstawicieli polskiej nauki, pod przewodnictwem prof. Ewy Łojkowskiej, spośród najlepszych aplikacji wyróżniło 6 projektów, przyznając ich autorkom:

- 3 stypendia habilitacyjne po 35 000 zł

- 2 stypendia doktoranckie po 30 000 zł

- 1 stypendium magisterskie w wysokości 20 000 zł.

Oto stypendystki 20. edycji Programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki:

Stypendium magistranckie:

• mgr Adrianna Musiał z Instytutu Zootechniki, Państwowego Instytutu Badawczego w Balicach.

Stypendium doktoranckie:

• mgr Aleksandra Kopacz z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

• mgr Marika Turek z Wydziału Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.

Stypendium habilitacyjne:

• dr Maria Górna z Wydziału Chemii, Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

• dr Anna Karnkowska z Wydziału Biologii, Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

• dr hab. Barbara Uszczyńska-Ratajczak z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

Obecnie Polska jest jednym ze 118 krajów, w których co roku przyznawane są stypendia dla utalentowanych naukowczyń. W ramach Programu sylwetki oraz osiągnięcia naukowe wybitnych polskich badaczek są od lat promowane w mediach i środowisku naukowym.

W 2020 roku dwie laureatki globalnej edycji Programu For Women in Science otrzymały nagrodę Nobla. Na polskich uczelniach wybrano ponad cztery razy więcej rektorek niż w poprzedniej kadencji, ale chociaż coraz więcej naukowczyń chce zmieniać świat nauki, to ich liczba w skali globalnej wciąż wynosi jedyne 33 proc. Dlatego tak ważne jest, aby nadal wspierać kobiety w rozwoju ich karier naukowych.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.02.2025 14:27
Natura & Co rozważa sprzedaż międzynarodowych operacji Avonu
Natura & Co

Brazylijski gigant kosmetyczny Natura & Co ogłosił, że prowadzi wyłączne rozmowy z funduszem zarządzającym aktywami IG4 na temat potencjalnej sprzedaży operacji Avonu poza Ameryką Łacińską. Informacja ta, podana w czwartek, wywołała pozytywną reakcję rynku – akcje spółki wzrosły o około 3,5 proc., co uczyniło Naturę jednym z liderów wzrostu na indeksie Bovespa, który pozostawał w tym czasie na stabilnym poziomie.

Plany dotyczące restrukturyzacji Avonu firma ogłosiła na początku 2024 roku, rozważając różne opcje, w tym sprzedaż, nawiązanie partnerstwa lub wydzielenie działalności w osobną spółkę. Proces ten został jednak tymczasowo wstrzymany po tym, jak amerykańska jednostka Avonu, Avon Products (API), złożyła wniosek o ochronę przed upadłością na podstawie rozdziału 11 amerykańskiego kodeksu upadłościowego. W grudniu 2024 roku Natura ponownie podjęła analizę strategicznych opcji dla swojego biznesu poza Ameryką Łacińską.

Obecne negocjacje z IG4 znajdują się na wczesnym etapie, a Natura & Co podkreśla, że wciąż rozważa inne alternatywy strategiczne. Analitycy JPMorgan uznali tę decyzję za istotny krok w kierunku uproszczenia struktury biznesowej spółki, co wpisuje się w jej strategię inwestycyjną. Według nich Natura powinna dążyć do sprzedaży międzynarodowego segmentu Avonu w krótkim terminie, zwłaszcza po zakończeniu procesu restrukturyzacyjnego API.

Potencjalna sprzedaż Avonu poza Ameryką Łacińską może mieć istotne konsekwencje finansowe dla Natura & Co. Z jednej strony firma mogłaby skoncentrować się na bardziej dochodowym rynku latynoamerykańskim, generując stabilny przepływ gotówki i zwiększając potencjał wypłaty dywidend. Z drugiej strony, decyzja o sprzedaży lub innym rodzaju restrukturyzacji może wpłynąć na globalną pozycję marki Avon, która od lat zmaga się z wyzwaniami w konkurencyjnym sektorze kosmetycznym.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.02.2025 12:41
Hermès odnotowuje silny wzrost pomimo niepewności gospodarczej
Hermès

14 stycznia 2025 roku Axel Dumas, dyrektor zarządzający Hermès, podsumował wyniki finansowe za 2024 rok, podkreślając odporność modelu biznesowego marki. W obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej firma utrzymała stabilny wzrost, co świadczy o sile jej strategii oraz elastyczności zespołów.

Silne wyniki odnotowano na wszystkich rynkach, w tym w Azji, gdzie zrealizowano szereg modernizacji i rozbudowy sklepów. W Chinach ponowne otwarcie sklepu w centrum handlowym MixC w Shenyang w grudniu oraz wcześniejsze modernizacje w Shenzhen i Pekinie przełożyły się na wzrost sprzedaży o 8,9 proc. w czwartym kwartale. Największy wzrost w skali roku zanotowano w Japonii (+22,5 proc.), a kolejne miejsca zajęły Stany Zjednoczone (+15 proc.) oraz Europa (+19 proc. bez Francji). Sama Francja, tradycyjnie istotny rynek dla Hermès, odnotowała wzrost o 13 proc.

Pod koniec 2024 roku wszystkie działy firmy, z wyjątkiem zegarmistrzostwa, zanotowały solidny wzrost. Sukces ten był wynikiem strategii opierającej się na wartościach marki oraz zwiększeniu mocy produkcyjnych. Hermès kontynuował także politykę zatrudnienia, przyjmując do pracy 2 300 nowych pracowników, co sprawiło, że globalna liczba zatrudnionych przekroczyła 25 000 osób.

Mimo globalnych wyzwań firma pozostaje optymistyczna i potwierdza ambitne cele dotyczące dalszego wzrostu przychodów. Na tle konkurencji Hermès wyróżnia się solidnymi wynikami – dla porównania LVMH zanotował wzrost przychodów o zaledwie 1 proc. (84,7 miliarda euro), a Kering odnotował spadek o 12 proc., do poziomu 17,1 miliarda euro. Takie wyniki potwierdzają dominującą pozycję Hermès na rynku luksusowym i skuteczność jego strategii.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. luty 2025 12:54