StoryEditor
Producenci
19.01.2021 00:00

MPS International wspiera kosmetykami polską szkołę na Litwie

Mimo pandemii, ograniczeń w przemieszczaniu się przez granicę i trudności organizacyjnych po raz kolejny udało się wesprzeć oddział polskiej szkoły podstawowej w miejscowości Pikieliszki na Litwie. MPS International przekazał mu kosmetyki i środki czystości.

Transporty z darami dla Polaków mieszkających w podwileńskich Pikieliszkach w czasie Bożego Narodzenia rozpoczęli około 15 lat temu pracownicy Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie. 

8 lat temu do akcji „wciągnął” mnie jeden z kolegów, pracownik Straży Granicznej – wspomina Zenon Lenkiewicz, prezes koszalińskiego oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich, który dziś jest jednym z organizatorów akcji. – Po zmianie władz Ośrodka, by kontynuować świąteczne wsparcie dla Polonusów, zbiórkę przejęło Stowarzyszenie Elektryków Polskich. I tak od 6-7 lat razem z kolegami z tej organizacji przygotowujemy całą akcję.

Do Pikieliszek trafiają słodycze, zabawki i wszystko to, co może ucieszyć najmłodszych. Są też paczki dla rodziców – te są jednak bardziej praktyczne i zawierają przede wszystkim żywność. Wsparcie otrzymuje także sama szkoła. Od kilku lat w pomoc Polakom na Litwie włącza się MPS International.

Cieszę się, że możemy wspomóc dzieci, ich rodziców i samą szkołę, która dba o to, by osoby o polskich korzeniach uczyły się swojego języka, tradycji, historii, by nie zatraciły swojej tożsamości – mówi Wanda Stypułkowska, prezes MPS International.Każdego roku przekazujemy na potrzeby zbiórki produkowane przez nas kosmetyki oraz środki czystości, by odciążyć budżet placówki.

Stowarzyszenie Elektryków Polskich nie ogranicza swojej pomocy tylko do wsparcia w święta. Każdego roku dla około 20 dzieci z oddziału polskiej szkoły podstawowej w Pikieliszkach organizowane są kolonie letnie w Sarbinowie. Ta pomoc jest możliwa także dzięki wsparciu sponsorów. Ponadto pomoc z Koszalina trafia też do innej podwileńskiej miejscowości – Rudomino. Działają tam dwa polskie zespoły wokalno-taneczne, kultywujące naszą tradycję i kulturę.

O szkole w Pikieliszkach

Historia szkoły sięga lat 20. XX wieku. Po I wojnie światowej w okolicy Pikieliszek zaczęły powstawać szkoły prywatne w domach bogatszych gospodarzy. Uczyły się w nich dzieci włościan oraz ziemian. Pierwszą szkołę otwarto w 1923 r. w budynku, w którym wcześniej mieściła się karczma. Była to szkoła czteroletnia. W 1932 r., po parcelacji Pikieliszek, zaczęto budować nieopodal dworku Piłsudskiego nową szkołę. Cztery lata później oddano ją do użytku. W czasie wojny podczas letnich wakacji w szkole stacjonowały jednostki wojskowe, co nie przeszkodziło uczniom przechodzić z klasy do klasy i otrzymywać świadectwa szkolne. W szkole przez pewien okres nauczano w języku litewskim i rosyjskim, jednak od 1952 r. podstawowym językiem nauczania stał się polski. W 1992 r. szkoła uzyskała statut podstawowej. Reformy państwowe oraz brak środków przyczyniły się do krytycznego zmniejszenia się liczby uczniów.

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Biznes
23.04.2025 12:10
L‘Oreal ze wzrostami po I. kwartale 2025 – mimo trudności na amerykańskim rynku
L‘Oreal radził sobie globalnie bardzo dobrze na rynkach kosmetycznych dzięki szerokiej gamie ofertowej i innowacjomIG lorealgroupe

L‘Oreal poinformował o 3,5-procentowym wzroście sprzedaży w pierwszym kwartale. Wynik ten przewyższył prognozy, uwzględniające wolniejsze wzrosty. Mocny popyt na kremy do twarzy i perfumy w Europie pomógł poprawić wyniki w obliczu trudnych warunków w Stanach Zjednoczonych.

Francuska grupa kosmetyczna, do której należą m.in. marki Maybelline Makeup i Kiehl‘s Skincare, odnotowała sprzedaż na poziomie 11,7 mld euro w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2025.

L‘Oreal radził sobie globalnie bardzo dobrze na rynkach kosmetycznych dzięki szerokiej gamie ofertowej, obejmującej szampony marek masowych, ekskluzywne perfumy Valentino oraz dermokosmetyki CeraVe.

Ostatni rok cechował się jedna spowolnieniem wzrostu, na co wpłynęły wzrosty kosztów spowodowane inflacją, a także zaostrzenie się konkurencji na rynku chińskim w kategorii pielęgnacji skóry i dermokosmetyków.

Zdaniem CEO firmy, Nicolasa Hieronimusa, rynek amerykański okazał się w pierwszym kwartale "bardziej wymagający, niż się spodziewano". Hieronimus zaznaczył przy tym, że sytuacja na rynku chińskim okazała się nieco lepsza od prognozowanej.

Jak informowała kilka dni temu grupa LVMH, należąca do niej sieć Sephora odnotowała wolniejszy wzrost w I. kwartale w USA. Na osłabienie wpłynęła konkurencja ze strony tańszych ofert na Amazon.

L‘Oreal obawia się również strat na rynkach, dotkniętych cłami prezydenta Donalda Trumpa. Koncern planuje jednak "napędzać wzrost i zarządzać swoim rachunkiem zysków i strat, aby zrównoważyć wpływ podwyżek ceł – z korzyścią dla marży brutto".

Francuski koncern zapowiada, że zamierza poprawiać swoje wyniki na globalnych rynkach kosmetycznych i kontynuować rozwój pomimo obecnych napięć gospodarczych i geopolitycznych.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Eksport
22.04.2025 14:59
Ceny perfum w USA wzrosną o 6-7 proc. – to odpowiedź Interparfums na cła Trumpa
Jimmy Choo jest marką perfum, przynoszącą koncernowi Interparfums największe dochody   IG interparfums_official

Interparfums, producent perfum z Francji, planuje podniesienie cen swoich produktów na terenie USA 6 do 7 proc. już od 1 sierpnia. To odpowiedź na nałożenie 10-procentowych ceł na towary importowane. Interparfums ma w swoim portfolio perfumy kilku globalnym marek modowych, takich jak Coach, Jimmy Choo, Montblanc i Lacoste.

Nie przeprowadziliśmy jeszcze dokładnych obliczeń, ale myślę że w tym roku poniesiemy dodatkowe wydatki w granicach od 5 do 6 milionów euro – zapowiedział dyrektor generalny Interparfums Philippe Benacin podczas dorocznego walnego zgromadzenia akcjonariuszy w Paryżu.

Obecnie Stany Zjednoczone są dla Interparfums największym rynkiem, przynoszącym w 2024 roku 38 proc. całkowitych przychodów firmy. Jak dodał też Benacin, firma pomimo przewidywanego wpływu ceł miała w USA “bardzo mocny pierwszy kwartał”. Oficjalne wyniki Interparfums za pierwszy kwartał zostaną opublikowane 24 kwietnia.

Benacin potwierdził ponadto odnowienie umowy licencyjnej z amerykańską marką Coach, obowiązującej do 2031 roku. W 2024 roku perfumy marki Coach wygenerowały dla Interparfums 43 mln euro zysków ze sprzedaży, co czyni je jedną z najlepiej sprzedających się licencji grupy po Jimmy Choo, która przyniosła 56,3 mln euro.

Ogółem Interparfums odnotowało 10-procentowy wzrost zysku netto w 2024 roku.

Czytaj też: Coach przedłuża umowę licencyjną na swoje perfumy z Interparfums

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
24. kwiecień 2025 00:12