StoryEditor
Producenci
09.01.2023 00:00

Moral Rating Agency: dlaczego tyle marek nie opuściło Rosji?

Raport Moral Rating Agency (MRA) wskazuje na "brudną dwunastkę" firm, które mimo zapowiedzi nie opuściły rosyjskiego rynku. Mark Dixon, założyciel agencji, nazywa to "ukrywaniem się".

Jak wynika z nowego raportu Moral Rating Agency (MRA), dużej liczbie zagranicznych firm nie udało się prawidłowo opuścić Rosji po inwazji Putina. Raport MRA ostrzega, że tylko 17 ze 122 największych światowych firm całkowicie opuściło Rosję, ponieważ twierdzi, że 59 pozostaje „zatrzymanych w procesie”, podczas gdy kolejnych 46 nadal ma oficjalne filie i fabryki w kraju. Raport wymienił BP, Unilever i HSBC Holdings jako trzech najbardziej rażących winowajców, twierdząc, że nie udało im się opuścić Rosji, pomimo potępienia jej inwazji na Ukrainę w oficjalnych komunikatach.

Na liście znalazły się firmy z markami beauty & wellness w portfolio brandowym lub inwestycyjnym; Johnson & Johnson (USA), Unilever (Wielka Brytania), Procter & Gamble (USA) oraz Nestlé (firma jest właścicielem 23,29 proc. udziałów w L‘Oréal, największej na świecie firmy kosmetycznej i kosmetycznej, której marki to Garnier, Maybelline, Lancôme i Urban Decay). Na liście najbardziej moralnych marek nie ma natomiast żadnej tego typu firmy.

Biznesmen z londyńskiego City, Mark Dixon, który założył MRA w lutym, oskarżył szereg międzynarodowych firm o to, że nie udało im się de facto opuścić Rosji, ponieważ jak mówi, czołowe firmy „często dostają swoje pochwały za moralne postawy przed faktycznym zamknięciem działalności w kraju”. Dixon twierdzi, że firmy, które zobowiązały się wycofać z Rosji po inwazji, zamiast tego kontynuowały pracę w kraju na różne sposoby. Wyjaśnił, że „firmy ukrywają się – robią mało, ale wyglądają, jakby robiły dużo [...] Niektóre ogłoszenia firm nie są warte papieru, na którym zostały spisane” – powiedział Dixon. „Czytasz oświadczenie i brzmi to tak, jakby firma robiła coś prawdziwego – ale często jest to tylko obietnica, że firma będzie w stanie się wycofać z rynku”. Raport ostrzega, że mnóstwo największych światowych firm, w tym BP, zobowiązało się sprzedać swoje rosyjskie aktywa, ale jeszcze ich nie odsprzedało. „Jeśli uda się BP opóźnić sprzedaż, dopóki współpraca z Rosją nie będzie mniej krępująca, może w ogóle uniknąć robienia czegokolwiek” – powiedział Dixon.

Czytaj także: L’Oréal odkupi cześć swoich akcji od Nestlé. Zapłaci za nie niemal 9 mld euro

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.11.2024 15:01
Coty zwiększa pulę wykupu obligacji
Coty zwiększyło maksymalny limit wykupu o 50 milionów dolarów w stosunku do wcześniej zapowiedzianej kwoty 250 milionów dolarów.Shutterstock

Coty ogłosiło wstępne wyniki swojej oferty wykupu obligacji, zwiększając maksymalną kwotę do 300 milionów dolarów. Firma przeprowadza wykup obligacji Senior Secured Notes oprocentowanych na 5000 proc. z terminem wykupu w 2026 roku, a zgłoszone kwoty już przekroczyły ustalony limit.

Coty ogłosiło wstępne wyniki oferty wykupu obligacji na łączną kwotę 300 milionów dolarów. Firma zwiększyła maksymalny limit wykupu o 50 milionów dolarów w stosunku do wcześniej zapowiedzianej kwoty 250 milionów dolarów. Oferta obejmuje obligacje Senior Secured Notes oprocentowane na poziomie 5000 proc., z terminem wykupu w 2026 roku. Inwestorzy, którzy chcą szczegółowych informacji, są odsyłani do dokumentu Offer to Purchase z dnia 6 listopada 2024 roku, który reguluje warunki transakcji.

Do 20 listopada 2024 roku, do godziny 17:00 czasu nowojorskiego, posiadacze obligacji zgłosili do wykupu kwotę przekraczającą ustalony limit 300 milionów dolarów. Oznacza to, że Coty będzie przyjmować zgłoszenia na zasadzie proporcjonalnej alokacji, zgodnie z zasadami określonymi w dokumentacji. Prawa do wycofania zgłoszeń wygasły w dniu określonym jako Early Tender Date. Firma zapowiedziała, że ostateczny termin składania zgłoszeń pozostaje bez zmian – upływa on 6 grudnia 2024 roku.

Coty postanowiło nie korzystać z możliwości wcześniejszej realizacji płatności, co oznacza, że płatności za zaakceptowane obligacje zostaną dokonane po dacie zakończenia oferty, obecnie planowanej na 10 grudnia 2024 roku. Firma sfinansuje wykup obligacji z dostępnych środków pieniężnych oraz innych źródeł płynności. Wszystkie zaakceptowane zgłoszenia otrzymają także należne odsetki naliczone do dnia realizacji transakcji, co dodatkowo podkreśla dbałość Coty o przejrzystość i zgodność z zobowiązaniami wobec inwestorów.

Czytaj także: Coty obniża prognozy zysków rocznych z powodu spadku popytu na kosmetyki

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.11.2024 10:31
Kolejny sklep pod szyldem Stara Mydlarnia otwarty
Stara Mydlarnia w Sadyba Best Mall w Warszawiefot. wiadomoscikosmetyczne.pl

Stara Mydlarnia ma nowy firmowy sklep w Białych Błotach. Marka produkująca naturalne kosmetyki sprzedaje je obecnie w blisko 30 stacjonarnych placówkach. Rozwija się głównie poprzez franczyzę.

Stara Mydlarnia jest polską rodzinną firmą produkującą naturalne kosmetyki do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów oraz produkty do aromaterapii. Dysponuje własną produkcją (ponad 3 tys. mkw. na hale produkcyjne) i własnym laboratorium. Firma powstała w 2001 r., jej założycielką jest Sylwia Brzuska. Pierwszy sklep otworzyła na bydgoskiej starówce.

image
Syliwa Brzuska, założycielka firmy Stara Mydlarnia

Obecnie pod szyldem Stara Mydlarnia działa 26 sklepów. Najnowszy został właśnie otwarty w miejscowości Białe Błota, przy ul. Szubińskiej 35. Firma rozwija się głównie poprzez franczyzę oferując w tym systemie swój koncept biznesowy prywatnym przedsiębiorcom

Kosmetyki Stara Mydlarnia są także dostępne w sieciach perfumeryjnych i drogeriach oraz w e-commerce. Firma rozwija eksport i sprzedaje swoje produkty do kilkudziesięciu krajów na terenie Europy i świata, m.in. Australii, Belgii, Czech, Islandii, Japonii, Kuwejtu, Litwy, Łotwy, Norwegii, Rumunii, USA, Wielkiej Brytanii, Węgrzech, Włoch.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. listopad 2024 07:15