Opaski z nowatorską technologią RFID można bezpłatnie otrzymać w wybranych lokalizacjach na terenie Sopotu, takich jak punkty Informacji Turystycznej, restauracje na plaży, a od połowy czerwca także u ratowników Sopockiego WOPR. Aby skorzystać z opaski, należy ją zakodować (pełna instrukcja znajduje się na stronie internetowej projektu), czyli zarejestrować na swoim numerze telefonu, a następnie założyć na rękę dziecka.
Technologia, na której oparta jest funkcjonalność opaski, opiera się na powszechnie dostępnej technologii NFC (komunikacja bliskiego zasięgu), która jest obecna w większości smartfonów. Dzięki niej możliwe jest realizowanie różnych zadań, takich jak płacenie telefonem zbliżeniowo. Dzięki wykorzystaniu tej technologii, opaski umożliwiają łatwe i szybkie nawiązanie kontaktu z rodzicami lub opiekunami zagubionego dziecka przez każdą osobę, która je znajdzie, wystarczy tylko przyłożyć swój telefon do opaski. To innowacyjne rozwiązanie zapewnia większe poczucie bezpieczeństwa i ułatwia odnalezienie zagubionych dzieci na terenie Sopotu.
Na stronie internetowej projektu czytamy: – Potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa na plaży najmłodszym oraz osobom starszym stała nam się bardzo bliska, kiedy jeden z pomysłodawców projektu sam zetknął się z tym problemem, spotykając zagubione dziecko. Maluch błąkał się przez ponad 3 kilometry szukając rodziców, był zapłakany i zdezorientowany. To właśnie ta sytuacja była dla nas i Miasta Sopot impulsem, by działać tu i teraz i wykorzystać najnowszą technologię, aby każda osoba, która oddaliła się od swoich opiekunów na plaży otrzymała pomoc jak najszybciej. Połączyliśmy siły i z myślą o bezpieczeństwie i trosce o to, co najważniejsze powstał projekt Sopot Bezpieczna Plaża MIYA.
Opaska wyposażona w numer telefonu jest aktywna przez okres 72 godzin, po czym konieczne jest jej ponowne zakodowanie lub wymiana na nową w przypadku uszkodzenia. W pamięci opaski zapisywany jest jedynie (czasowo) numer telefonu rodzica lub opiekuna. Marka MIYA Cosmetics zwraca również uwagę na konieczność edukacji osób, które nie planują samodzielnie korzystać z opaski. Nawet jeśli nie mamy dzieci ani nikogo, kto mógłby z niej skorzystać, warto wiedzieć, jak postępować, gdy napotkamy dziecko noszące taką opaskę. Kluczem jest tu uważność – jeśli mamy wrażenie, że maluch pozostaje bez opieki dorosłego, musimy podjąć działania. Ważne jest, aby reagować w takiej sytuacji i zapewnić bezpieczeństwo dziecku.
– Zaginięcia dzieci na plażach to niestety problem, który powraca każdego lata. Sama pomagałam kiedyś takiemu zagubionemu i zdezorientowanemu maluchowi w odnalezieniu rodziców. Akcja zakończyła się wówczas szczęśliwie, ale z opaską przebiegłaby o wiele szybciej, oszczędzając nerwów dorosłym, a przede wszystkim stresu dziecku – powiedziała Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu, portalowi Sopot.pl.
Czytaj także: Miya Cosmetics wsparła Fundację Rak‘n‘Roll