StoryEditor
Producenci
29.07.2024 14:17

Marki premium napędzają sprzedaż Unilevera

W pierwszej połowie 2024 r. Unilever zaprezentował jednocyfrowy wzrost sprzedaży  / fot. Unilever

Unilever pokazał wyniki finansowe za pierwszą połowę roku 2024 r. W markach kosmetycznych sprzedaż napędzały produkty z segmentu premium.

W pierwszej połowie 2024 r. Unilever osiągnął wzrost całościowej sprzedaży o 4,1 proc. przy wolumenowym wzroście o 2,6 proc.

Firma podkreśla, że wielkość sprzedaży była dodatnia trzeci kwartał z rzędu – o 2,9 proc. w drugim kwartale w porównaniu z 2,2 proc. w pierwszym kwartale 2024 i 1,8 proc. w czwartym kwartale 2023 r.

W obszarze Beauty & Wellbeing bazowa sprzedaż wzrosła o 7,1 proc. Wolumenowy wzrost wyniósł 5,5 proc. Sektor miał 21 proc. udział w obrotach Grupy.

W tym obszarze priorytetowe dla Unilevera są następujące działania: dążenie do premiumizacji podstawowych marek do pielęgnacji skóry i włosów; napędzanie rozwoju marek z segmentów Prestige Beauty and Health & Wellbeing poprzez selektywną ekspansję międzynarodową; wzmacnianie możliwości rozwoju firmy w obszarze Beauty & Wellbeing.

Segment produktów do pielęgnacji włosów odnotował jednocyfrowy wzrost. Dwucyfrowo wzrosła marka Sunsilk, jednocyfrowo Dove, głównie dzięki  wprowadzeniu na rynek linii Scalp + Hair Therapy, poprawiającej zdrowie skóry głowy i gęstość włosów.  

W segmencie Personal Care wzrost bazowej sprzedaży wyniósł 5,6 proc. wolumenowy 2,9 proc. Sektor miał 22 proc. udział w obrotach Grupy.

Dezodoranty w dalszym ciągu odnotowywały dwucyfrowy wzrost, przy jednocyfrowym wzroście wolumenu, na który największy wpływ miały Europa i Ameryka Łacińska. Marka Dove odnotowała dwucyfrowy wzrost dzięki dużym wolumenom i rozszerzyła swoją działalność na rynek dezodorantów do całego ciała.

Wolumenowo rosły także marki Rexona i Axe, głównie dzięki innowacjom i ofercie Fine Fragrance.

W produktach do oczyszczania skóry wzrost był niski jednocyfrowy. Został zahamowany przez deflację w Indiach i wyzwania rynkowe w Indonezji. Marka Dove poradziła sobie, a szczególnie dobrze kosmetyki dla mężczyzn Dove Men+Care. W Europie segment Skin Cleansing wzrósł dwucyfrowo. W USA Unilever wprowadził na rynek linię premium Dove Body Wash wzbogaconą serum do pielęgnacji skóry, w tym kwasem hialuronowym, kolagenem i witaminą C.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
14.08.2024 16:34
Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofuje z obrotu trzy produkty marki Editt Cosmetics
Trzy wycofane produkty zostały zakwestionowane na podstawie tzw. claimów medycznych.Editt

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) ogłosił we wtorek decyzję o natychmiastowym wycofaniu z obrotu trzech produktów marki Editt: Amfor Rozgrzewający, Amfor Chłodzący oraz Amfor Konopny. Powodem tej decyzji jest niezgodność opisu produktów z ich rzeczywistym przeznaczeniem oraz błędna klasyfikacja jako kosmetyki, podczas gdy sugerowały one działanie lecznicze.

W opublikowanym komunikacie GIF wyjaśnił, że decyzja o wycofaniu produktów została podjęta na podstawie analizy ich opisu i prezentacji. Produkty Amfor Rozgrzewający i Amfor Chłodzący sugerowały działanie przeciwzapalne, rozkurczowe oraz przeciwbólowe, co jest charakterystyczne dla leków, a nie kosmetyków. Podobnie, produkt Amfor Konopny, według jego opisu, miał posiadać właściwości zapobiegania lub leczenia chorób, co również kwalifikuje go jako produkt leczniczy, a nie kosmetyczny.

GIF podkreślił, że produkty lecznicze, aby mogły być legalnie sprzedawane, muszą przejść odpowiedni proces rejestracji, który zapewnia ich bezpieczeństwo stosowania. Produkty takie powinny być prawidłowo oznakowane i dostępne wyłącznie w autoryzowanych źródłach sprzedaży. W przypadku omawianych produktów Editt, sprzedaż odbywała się bez odpowiedniego pozwolenia, co stanowiło potencjalne zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

Komunikat na stronie GIF głosi:

Należy mieć na uwadze, że dla produktu spełniającego jednocześnie kryteria produktu leczniczego (z uwagi na właściwości substancji czynnej i przeznaczenie) i kosmetyku, zastosowanie mają przepisy u.p.f., na co wprost wskazuje art. 3a u.p.f. Przedmiotowe produkty nie zostały dopuszczone do obrotu na zasadach opisanych powyżej. Stanowią one zatem produkty lecznicze niedopuszczone do obrotu, które jednak zostały do tego obrotu wprowadzone i są oferowane do sprzedaży ogólnodostępnej.

Decyzji o wycofaniu nadano rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że produkty muszą natychmiast zniknąć z rynku. Główny Inspektor Farmaceutyczny zaapelował również do konsumentów, aby zwracali szczególną uwagę na opisy oraz przeznaczenie produktów dostępnych w sprzedaży, upewniając się, że są one zgodne z wymaganiami prawnymi i bezpieczne w użyciu.

Czytaj także: Posłanka Anna Maria Żukowska rusza na ratunek Tanim Aptekom Rodzinnym: powodem blokada działania sieci przez Inspektora Farmaceutycznego

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
14.08.2024 11:40
Avon Products Inc. ogłasza bankructwo z powodu rosnącej liczby pozwów związanych z talkiem
Pozwy o talk dotykają kolejnych marek i korporacji — w tym Avon.Avon

Avon Products Inc., właściciel znanej marki kosmetycznej, ogłosił bankructwo po fali pozwów, które zarzucają, że talk zawarty w jego produktach powoduje raka. Spółka złożyła wniosek o ochronę przed wierzycielami w ramach rozdziału 11 w stanie Delaware, starając się uporać z 386 indywidualnymi sprawami związanymi z talkiem.

Avon Products Inc., firma słynąca z kosmetyków sprzedawanych przez konsultantki bezpośrednio do klientek, znalazła się w poważnych tarapatach finansowych z powodu licznych pozwów. Jak wynika z dokumentów sądowych, firma nie ma wystarczających środków finansowych na dalsze prowadzenie spraw sądowych ani na zawieranie ugód. Philip Gund, Dyrektor ds. Restrukturyzacji firmy, w dokumentach sądowych podkreślił, że dotychczasowe koszty związane z obroną w procesach oraz płatnościami ugodowymi wyniosły już 225 milionów dolarów, a liczba pozwów prawdopodobnie będzie tylko rosła, o ile nie zostanie znalezione trwałe rozwiązanie.

Avon nie jest jedyną firmą, która w obliczu lawiny pozwów związanych z talkiem zdecydowała się na ogłoszenie bankructwa. Wcześniej podobne kroki podejmowało już Johnson & Johnson, jednak do tej pory nie udało się jej osiągnąć porozumienia z powodami. Warto zaznaczyć, że Avon Products Inc. sprzedał swoje amerykańskie podmioty w 2016 roku, a obecnie ogłaszająca bankructwo spółka jest właścicielem marki poza granicami USA oraz prowadzi działalność międzynarodową.

W ramach procesu upadłościowego, aktywa Avon Products zostaną wystawione na sprzedaż. Natura & Co, brazylijska firma, która przejęła Avon w 2020 roku, złożyła ofertę zakupu aktywów za 125 milionów dolarów, w przypadku braku wyższych ofert. Natura zobowiązała się również do umorzenia długu w wysokości 530 milionów dolarów oraz zapewnienia dodatkowych 43 milionów dolarów na sfinansowanie procesu upadłościowego. Warto dodać, że amerykańskie podmioty marki Avon, które obecnie należą do LG Household & Health Care Ltd., nie są objęte upadłością, a działalność międzynarodowa firmy toczy się bez zakłóceń.

Czytaj także: Avon przegrywa proces o odszkodowanie w wysokości 24,4 miliona dolarów

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
15. sierpień 2024 02:18