StoryEditor
Producenci
19.02.2019 00:00

Make-up dla mężczyzn staje się trendem

Kosmetyki dla mężczyzn nie są niczym nowym, ale długo ich postrzeganie było negatywne. Dziś mężczyźni przywiązują większą wagę do własnego wizerunku i są bardziej skłonni do korzystania z produktów pielęgnacyjnych, krótko mówiąc, dbają o siebie. Mało tego – coraz śmielej sięgają po kosmetyki do makijażu.   

Oferta kosmetyków dla mężczyzn była bardzo wąska, ograniczona do mydła lub żelu pod prysznic, szamponu, dezodorantu i produktów do golenia. Teraz rośnie w szybkim tempie, głównie dzięki Azji. Powstają nowe marki, linie i rodzaje produktów, które mogą być równie liczne jak damskie i często są inspirowane kosmetykami dla kobiet (produkty złuszczające, nawilżające, brązujące, do konturowania, eyelinery), a czasem stworzone specjalnie dla mężczyzn (wielofunkcyjne produkty do oczyszczania). Ta rewolucja nie została jednak jeszcze zakończona. Według agencji badań rynkowych Mintel tylko 5 proc. nowych kosmetyków i produktów do pielęgnacji skóry na całym świecie skierowanych jest do mężczyzn.

Kody męskości stają się staroświeckie?

Podczas gdy 60 proc. kobiet w krajach zachodnich kupuje kosmetyki dla swoich partnerów, w Azji jest zupełnie inaczej – mężczyźni czują się komfortowo, gdy kupują sobie kosmetyki albo wchodzą do spa. Teraz trend z Azji rozprzestrzenia się na świat. Krok po kroku mężczyźni zmieniają swoje podejście do kosmetyków i nakładają makijaż. Podkład, rozświetlacz lub kredka do brwi: kosmetyki do makijażu trafiają na półki w łazienkach coraz większej liczby mężczyzn. Make-up kolorowy, brokatowy lub bardziej dyskretny jak korektor, poszerza pole męskich możliwości i wzbudza zainteresowanie marek.

W styczniu do francuskich sklepów trafiła kolekcja Chanel „Boy” (obejmuje podkład, balsam do ust i kredkę do brwi). Tym samym marka dołącza do Givenchy, Toma Forda czy Jeana Paula Gaultiera, którzy już rozpoczęli przygodę z podobnymi produktami.

Ale nadal wychodzenie przez mężczyzn na ulicę w makijażu nie jest jeszcze powszechne. Ci, którzy rozpoczynają makijażowe praktyki, mają poczucie bycia pionierami. Społeczność LGBT znajduje się w czołówce tej rewolucji, a nawet zaczyna wychodzić poza jej ramy. Czy to oznacza zmianę męskiego statusu i myślenia o męskości? Zdaniem panów, którzy przekonali się do takiej formy dbania o siebie, staroświeckie kody męskości nie mają już sensu.

Męskie kosmetyki a biznes

W męskiej kosmetycznej rewolucji ma swój udział blogosfera. W Stanach Zjednoczonych znani są męscy youtuberzy beauty, tacy jak Manny Mua czy Jeffree Star, którzy mają miliony subskrypcji, a nawet wprowadzają na rynek własne marki kosmetyków. 

Marki kosmetyczne wybierają niektórych z wpływowych influencerów na swoich ambasadorów. Francuski youtuber Richaard2609 stał się jedną z twarzy Sephory na francuskich portalach społecznościowych. Na swoim kanale prezentuje tutoriale i testuje nowe produkty.

Czy make-up stanie się produktem uniseksowym? W wielu krajach pozostaje silne przywiązanie do tradycyjnych praktyk urodowych związanych z płcią. Jednak zmiany w mentalności, przełamywanie stereotypów i ewolucja kodów estetycznych sprawiają, że męski makijaż może być kategorią, w którą warto będzie inwestować w przyszłości.

Joanna Rokicka
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
19.12.2024 14:38
Kolejny odcinek sagi The Body Shop: Serruya Private Equity przejmuje oddział kanadyjski
The Body Shop

Kanadyjski oddział marki kosmetycznej The Body Shop zmienia właściciela. Serruya Private Equity, jeden z czterech oferentów, zgodził się na przejęcie firmy, mimo że zadłużenie marki wynosi między 11,5 a 12,5 miliona dolarów kanadyjskich. Szczegóły finansowe transakcji nie zostały ujawnione.

Jak wynika z raportu BNN Bloomberg, Serruya Private Equity nie tylko wygrało przetarg na zakup The Body Shop Canada, ale również podpisało umowę franczyzową z obecnym właścicielem – firmą Aurea. Przejęcie to następuje w trudnym momencie dla kanadyjskiego oddziału marki, który zmaga się z długami wobec wierzycieli szacowanymi na 11,5–12,5 miliona dolarów kanadyjskich.

Choć żadna ze stron – ani Serruya Private Equity, ani The Body Shop Canada – nie odpowiedziała na pytania dziennikarzy Bloomberga, trudno nie zauważyć, że firma zmaga się z poważnymi wyzwaniami. W minionym roku marka miała problemy finansowe i organizacyjne, co mogło wpłynąć na decyzję o sprzedaży. Przejęcie przez Serruya może być szansą na nowy start, jednak przed nowym właścicielem stoi wyzwanie, by poprawić kondycję finansową firmy i odzyskać zaufanie rynku.

Zmiana właściciela w obliczu trudnej sytuacji finansowej to ryzyko, ale również możliwość odbudowy marki na rynku kanadyjskim. Czy Serruya Private Equity zdoła odwrócić złą passę The Body Shop Canada? Przyszłość pokaże, czy ta decyzja przyniesie oczekiwane rezultaty.

Czytaj także: The Body Shop wraca na rynek holenderski po ogłoszeniu upadłości

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
19.12.2024 07:30
Puig przedłuża współpracę z Charlotte Tilbury - sprzedaż kosmetyków tej marki wzrosła trzykrotnie
Charlotte Tilbury jest uznawana za legendę branży beauty

Puig, hiszpańska firma rodzinna działająca w fashion i beauty, zdecydowała o przedłużeniu strategicznej współpracy z Charlotte Tilbury do końca 2030 roku. Tilbury, jedna z najbardziej znanych i charyzmatycznych makijażystek na świecie, jest prezesem oraz twarzą własnej marki kosmetyków.

Zgodnie z warunkami odnowionej umowy Charlotte Tilbury ma zachować mniejszościowy udział w firmie, którą Puig stopniowo będzie przejmować na pełną własność do końca 2030 roku. Charlotte Tilbury, która wciąż pełni funkcję prezesa i dyrektor kreatywnej własnej marki, ma nadal  odgrywać aktywną rolę w napędzaniu sukcesu marki.

Charlotte ma wyjątkową, pionierską wizję, różniącą się od innych marek stworzonych przez makijażystów. Na nowo zdefiniowała przyszłość makijażu i pielęgnacji skóry, gdy zaczęliśmy współpracować w 2020 roku – skomentował Marc Puig, prezes i dyrektor generalny Puig. – Od tamtego czasu osiągnęliśmy tak wiele i z wielką przyjemnością rozszerzamy teraz nasze partnerstwo. Charlotte Tilbury to wyjątkowa marka, nie mogę się doczekać kontynuacji naszej współpracy i dalszego rozwoju – dodał Puig.

Od 2020 roku, kiedy Puig po raz pierwszy nabył większościowy udział w firmie Charlotte Tilbury, ta marka kosmetyczna zwiększyła swój przychód netto ponad trzykrotnie. Duże znaczenie dla promocji i popularności marki odgrywa niezwykle charyzmatyczna osobowość Tilbury.

W 2020 roku nawiązaliśmy partnerstwo, które odegrało kluczową rolę w kształtowaniu naszego sukcesu. Jestem w pełni przekonana o wartości i potencjale, które Charlotte Tilbury Limited może jeszcze stworzyć w nadchodzących latach – dodała Charlotte Tilbury. Jak dodała, kontynuowanie współpracy pomiędzy jej zespołem a Puig wydaje się naturalnym następstwem.

Napędza nas ta sama innowacyjność, wizja i ambicje, które zdefiniowały tę kultową markę na przestrzeni lat. To rozszerzone partnerstwo jest znaczącym krokiem naprzód, umożliwiającym nam dalszy rozwój i umocnienie pozycji marki jako lidera w świecie piękna – stwierdziła Tilbury.

W Polsce kosmetyki marki Charlotte Tilbury są dostępne w perfumeriach sieci Sephora.

image
Charlotte jest autorką słynnego "glow look" - czyli makijażu, który dodaje skórze zdrowego blasku
fot. Charlotte Tilbury, IG

Charlotte Tilbury jest uznawana za legendę branży beauty. Zdobyła ogromne doświadczenie, pracując z takimi gwiazdami jak Kim Kardashian, Jennifer Aniston czy Kate Moss. Na bazie swojego długoletniego doświadczenia Tilbury stworzyła własną markę kosmetyczną, oferującą szeroką gamę produktów do makijażu i pielęgnacji skóry. Kosmetyki Tilbury są znane z wysokiej jakości, pięknych opakowań i skuteczności. Charlotte jest autorką słynnego "glow look" - czyli makijażu, który dodaje skórze zdrowego blasku.

Firma Puig jest znana z produkcji szerokiej gamy perfum, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Oprócz perfum, firma oferuje również różnorodne kosmetyki do pielęgnacji twarzy i ciała. Puig współpracuje z wieloma projektantami mody i posiada własne linie odzieżowe oraz akcesoriów. Firma posiada licencje na produkcję perfum dla wielu znanych marek, takich jak Paco Rabanne, Carolina Herrera czy Dolce&Gabbana.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. grudzień 2024 17:45