Zapytany jak kryzys wpłynął na jego biznes, Laurent Mercier powiedział, że rok 2020 rozpoczął się bardzo dobrze. Pierwszy kwartał był najlepszym, jaki miał od czasu założenia firmy, a potem pandemia stworzyła największy problem dla każdej firmy, czyli problem z mobilnością.
- Cała nasza branża opiera się na tym, że oferujemy doświadczenie. W przypadku naszych klientów musimy na nowo odkryć nowy parametr: ograniczenie mobilności. Sprzedaż perfum napotyka na trudności i poważnie dotknięty został też rynek bezcłowy. Minie kilka miesięcy, zanim wszyscy znów będą latać. Rzeczy nie wrócą do normy przed upływem dwóch lat - uważa.
Według Merciera najbardziej dotknięta kryzysem jest kategoria związana z zapachami, a następnie pielęgnacja ciała i domu.
- Jeśli chodzi o perfumy, myślę, że zawsze będzie miejsce na piękne i drogie rzeczy. Wszystko, co jest nieco ekskluzywne i związane z niszą, ma szansę być bardziej widoczne - powiedział.
Kategorią, która ulegnie największym zmianom w jego opinii jest pielęgnacja ciała, ponieważ powracają kosmetyki w formie kostek. Dodatkowo więcej korzystamy z zapachów dla domu, bo ludzie odkryli na nowo swoje domy i będą mieli ochotę wzbogacić je o piękne produkty perfumeryjne.
Jeśli chodzi o trend naturalnych perfum, to Laurent Mercier przyznał, że wiele konwencjonalnych zapachów jest o wiele bardziej cennych niż naturalne zapachy pod względem śladu węglowego. - Na razie przemysłowi trudno jest wytwarzać całkowicie naturalne produkty, które są przyjazne dla środowiska. Przejście wymaga czasu. Wyjaśniliśmy sytuację na rynku i segmencie opakowań, ale głównym problemem były przepisy i certyfikacja - zauważył.
Jego zdaniem branża zrozumiała, że musi wyjaśnić, czym jest „prawdziwa” naturalność, ponieważ to słowo kryje wiele problemów i niedoskonałości. Ponadto, niestety, często stosuje się ją ze szkodą dla „syntetycznych”, podczas gdy pod względem różnorodności biologicznej pojęcia te są komplementarne.
- Ten obowiązek przejrzystości jest nam drogi - zarówno dla naszych klientów, jak i konsumentów. To jedna z naszych głównych misji na nadchodzące lata - podkreślił.