StoryEditor
Producenci
21.06.2020 00:00

Laurent Mercier, Eurofragrance: Branża nie wróci do normy przed upływem dwóch lat

Podobnie jak większość firm perfumeryjnych, hiszpańska grupa Eurofragrance została dotknięta obecnym kryzysem, ale chce wykorzystać dynamikę sprzed pandemii, aby przezwyciężyć ten trudny okres. Laurent Mercier, dyrektor generalny grupy, mówił o ryzyku i możliwościach związanych z przyszłością branży w rozmowie z Premium Beauty News.

Zapytany jak kryzys wpłynął na jego biznes, Laurent Mercier powiedział, że rok 2020 rozpoczął się bardzo dobrze. Pierwszy kwartał był najlepszym, jaki miał od czasu założenia firmy, a potem pandemia stworzyła największy problem dla każdej firmy, czyli problem z mobilnością.

- Cała nasza branża opiera się na tym, że oferujemy doświadczenie. W przypadku naszych klientów musimy na nowo odkryć nowy parametr: ograniczenie mobilności. Sprzedaż perfum napotyka na trudności i poważnie dotknięty został też rynek bezcłowy. Minie kilka miesięcy, zanim wszyscy znów będą latać. Rzeczy nie wrócą do normy przed upływem dwóch lat - uważa.

Według Merciera najbardziej dotknięta kryzysem jest kategoria związana z zapachami, a następnie pielęgnacja ciała i domu.

- Jeśli chodzi o perfumy, myślę, że zawsze będzie miejsce na piękne i drogie rzeczy. Wszystko, co jest nieco ekskluzywne i związane z niszą, ma szansę być bardziej widoczne - powiedział.

Kategorią, która ulegnie największym zmianom w jego opinii jest pielęgnacja ciała, ponieważ powracają kosmetyki w formie kostek. Dodatkowo więcej korzystamy z zapachów dla domu, bo ludzie odkryli na nowo swoje domy i będą mieli ochotę wzbogacić je o piękne produkty perfumeryjne.

Jeśli chodzi o trend naturalnych perfum, to Laurent Mercier przyznał, że wiele konwencjonalnych zapachów jest o wiele bardziej cennych niż naturalne zapachy pod względem śladu węglowego.  - Na razie przemysłowi trudno jest wytwarzać całkowicie naturalne produkty, które są przyjazne dla środowiska. Przejście wymaga czasu. Wyjaśniliśmy sytuację na rynku i segmencie opakowań, ale głównym problemem były przepisy i certyfikacja - zauważył.

Jego zdaniem branża zrozumiała, że ​​musi wyjaśnić, czym jest „prawdziwa” naturalność, ponieważ to słowo kryje wiele problemów i niedoskonałości. Ponadto, niestety, często stosuje się ją ze szkodą dla „syntetycznych”, podczas gdy pod względem różnorodności biologicznej pojęcia te są komplementarne.

- Ten obowiązek przejrzystości jest nam drogi - zarówno dla naszych klientów, jak i konsumentów. To jedna z naszych głównych misji na nadchodzące lata - podkreślił.

Przegląd prasy
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Biznes
23.04.2025 12:10
L‘Oreal ze wzrostami po I. kwartale 2025 – mimo trudności na amerykańskim rynku
L‘Oreal radził sobie globalnie bardzo dobrze na rynkach kosmetycznych dzięki szerokiej gamie ofertowej i innowacjomIG lorealgroupe

L‘Oreal poinformował o 3,5-procentowym wzroście sprzedaży w pierwszym kwartale. Wynik ten przewyższył prognozy, uwzględniające wolniejsze wzrosty. Mocny popyt na kremy do twarzy i perfumy w Europie pomógł poprawić wyniki w obliczu trudnych warunków w Stanach Zjednoczonych.

Francuska grupa kosmetyczna, do której należą m.in. marki Maybelline Makeup i Kiehl‘s Skincare, odnotowała sprzedaż na poziomie 11,7 mld euro w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2025.

L‘Oreal radził sobie globalnie bardzo dobrze na rynkach kosmetycznych dzięki szerokiej gamie ofertowej, obejmującej szampony marek masowych, ekskluzywne perfumy Valentino oraz dermokosmetyki CeraVe.

Ostatni rok cechował się jedna spowolnieniem wzrostu, na co wpłynęły wzrosty kosztów spowodowane inflacją, a także zaostrzenie się konkurencji na rynku chińskim w kategorii pielęgnacji skóry i dermokosmetyków.

Zdaniem CEO firmy, Nicolasa Hieronimusa, rynek amerykański okazał się w pierwszym kwartale "bardziej wymagający, niż się spodziewano". Hieronimus zaznaczył przy tym, że sytuacja na rynku chińskim okazała się nieco lepsza od prognozowanej.

Jak informowała kilka dni temu grupa LVMH, należąca do niej sieć Sephora odnotowała wolniejszy wzrost w I. kwartale w USA. Na osłabienie wpłynęła konkurencja ze strony tańszych ofert na Amazon.

L‘Oreal obawia się również strat na rynkach, dotkniętych cłami prezydenta Donalda Trumpa. Koncern planuje jednak "napędzać wzrost i zarządzać swoim rachunkiem zysków i strat, aby zrównoważyć wpływ podwyżek ceł – z korzyścią dla marży brutto".

Francuski koncern zapowiada, że zamierza poprawiać swoje wyniki na globalnych rynkach kosmetycznych i kontynuować rozwój pomimo obecnych napięć gospodarczych i geopolitycznych.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Eksport
22.04.2025 14:59
Ceny perfum w USA wzrosną o 6-7 proc. – to odpowiedź Interparfums na cła Trumpa
Jimmy Choo jest marką perfum, przynoszącą koncernowi Interparfums największe dochody   IG interparfums_official

Interparfums, producent perfum z Francji, planuje podniesienie cen swoich produktów na terenie USA 6 do 7 proc. już od 1 sierpnia. To odpowiedź na nałożenie 10-procentowych ceł na towary importowane. Interparfums ma w swoim portfolio perfumy kilku globalnym marek modowych, takich jak Coach, Jimmy Choo, Montblanc i Lacoste.

Nie przeprowadziliśmy jeszcze dokładnych obliczeń, ale myślę że w tym roku poniesiemy dodatkowe wydatki w granicach od 5 do 6 milionów euro – zapowiedział dyrektor generalny Interparfums Philippe Benacin podczas dorocznego walnego zgromadzenia akcjonariuszy w Paryżu.

Obecnie Stany Zjednoczone są dla Interparfums największym rynkiem, przynoszącym w 2024 roku 38 proc. całkowitych przychodów firmy. Jak dodał też Benacin, firma pomimo przewidywanego wpływu ceł miała w USA “bardzo mocny pierwszy kwartał”. Oficjalne wyniki Interparfums za pierwszy kwartał zostaną opublikowane 24 kwietnia.

Benacin potwierdził ponadto odnowienie umowy licencyjnej z amerykańską marką Coach, obowiązującej do 2031 roku. W 2024 roku perfumy marki Coach wygenerowały dla Interparfums 43 mln euro zysków ze sprzedaży, co czyni je jedną z najlepiej sprzedających się licencji grupy po Jimmy Choo, która przyniosła 56,3 mln euro.

Ogółem Interparfums odnotowało 10-procentowy wzrost zysku netto w 2024 roku.

Czytaj też: Coach przedłuża umowę licencyjną na swoje perfumy z Interparfums

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
24. kwiecień 2025 07:14