Koncepcja zielonej chemii opiera się na dążeniach do zmniejszenia zagrożeń środowiska poprzez ograniczenie użycia i powstawania szkodliwych substancji. Za jej prekursorów i ojców uznaje się dwóch amerykańskich chemików: Paula Anastasa i Johna Warnera, którzy w 1998 roku opublikowali 12 zasad zielonej chemii.
Zielona chemia stała się nową filozofią badań wobec globalnych zagrożeń środowiskowych przed jakimi w obliczu postępu stanęła cywilizacja ziemska. Od ponad dekady stanowi katalizator działań L'Oréala w służbie ochrony środowiska i stanowi ważny element działań firmy na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Zielone fundamenty
L'Oréal jest pionierem tego typu rozwiązań na rynku produktów kosmetycznych. Jako pierwszy zintegrował je w innowacyjnym modelu rozwoju. Wynalezienie nowych molekuł o wysokiej skuteczności przyjaznych dla środowiska było wielkim wyzwaniem dla laboratoriów L'Oréal. Innowacyjne podejście kosmetycznego giganta do zielonej chemii oparte jest na trzech fundamentach.
Koncern korzysta z surowców odnawialnych, pochodzenia roślinnego, pozyskanych w sposób zrównoważony lub za pomocą zielonej chemii. Rozwijane są przyjazne dla środowiska procesy produkcyjne. Nasi naukowcy dążą do zmniejszenia liczby etapów syntezy, tym samym ograniczając zużycie energii i rozpuszczalników.
Dzięki metodom ekologicznego projektowania opracowuje składniki o korzystnych profilach środowiskowych, zwiększa ich biodegradację i ten sposób przyczynia się do zmniejszenia zużycia wody. W celu monitorowania postępów w stosowaniu zielonej chemii, L'Oréal opracował zestaw wskaźników, które Grupa wykorzystuje do obliczenia minimalnej ilości odpadów na kilogram wyprodukowanego produktu czy ryzyka środowiskowego generowanego przez uzyskany związek.
Zielone składniki aktywne
Dzięki zastosowaniu zielonej chemii L'Oréal opracował nowe składniki aktywne, których uzyskanie nie byłyby możliwe dzięki tradycyjnej chemii.
Po opracowaniu w 2006 roku pro-xylanu, biomimetycznej cząsteczki cukru pochodzącego z buku mającej szerokie spektrum zastosowania w produktach przeciwstarzeniowych, chemicy z laboratorium L'Oréal kontynuowali badania nad tą grupą związków.
W efekcie opracowali ramnozę, karageny i rodzinę C-glikozydów. Aż 25 proc. (objętościowo) surowców wykorzystanych w 2017 roku w firmie uzyskano zgodnie z zasadami zielonej chemii.