Celem kampanii Stand Up – sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych zainicjowanej przez L'Oréal Paris, Centrum Praw Kobiet i organizacja Right To Be jest edukacja społeczeństwa na temat molestowania, uświadomienie czym dokładnie jest oraz pokazanie sposobów radzenia sobie w przypadku, gdy ofiary, jak i świadka.
Projekt wystartował 7 września. Podczas konferencji inauguracyjnej zaprezentowano najważniejsze jego założenia. Dyskusję prowadziła Grażyna Torbicka, a wśród panelistów znaleźli się: Magda Mołek, Mateusz Banasiuk, Urszula Nowakowska (prezeska Centrum Praw Kobiet), Anna Karczmarczuk (prezeska Ipsos) oraz Dominika Nockoska (L'Oréal Paris).
Tylko w tym roku planowane są szkolenia, w wyniku których ponad 50 tysięcy kobiet i mężczyzn pozna skuteczne metody reakcji w momencie zagrożenia. Warsztaty z metody 5D (dekoncentrowanie, dołączanie innych, dokumentowanie, dojście do głosu, dawanie wsparcia) prowadzone będą przez wykwalifikowane edukatorki z Centrum Praw Kobiet, a spotkania odbywać się będą zarówno online jak i na żywo w kameralnych grupach.
Akcja objęta jest Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich, Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy oraz Prezydentów Poznania, Wrocławia, Krakowa, Łodzi i Gdańska.
Zjawisko molestowania w miejscach publicznych okazuje się być ogromne, ale jego świadomość ciągle jeszcze znikoma. Gdy w 2019 roku firma Ipsos na zlecenie marki L’Oréal Paris zaczęła badać skalę zjawiska w ośmiu krajach, okazało się, że aż 78 proc. kobiet z liczącej 15, 5 tys. osób grupy badawczej doświadczyło molestowania seksualnego w przestrzeni publicznej.
Jeszcze bardziej zaskakujące okazały się wyniki badań z Polski – u nas skala tego problemu jest nawet wyższa, 84 proc., a szacuje się, że statystyki te są zaniżone. W powszechnym odbiorze wiele zachowań noszących znamiona molestowania jest bowiem kulturowo dopuszczalnych lub lekceważonych („ciesz się, przecież to był komplement”).
W dodatku, według badań 3 na 4 pytanych Polaków (78 proc.) uważa, że to kobiety są obwiniane za akty molestowania seksualnego, które je spotykają. Panuje myślenie: „czemu się tak ubrała”, „po co tam szła po zmierzchu”, „to czemu piła alkohol”, „pewnie chciała, skoro nie reagowała”. Także wiele kobiet myśli: „moja wina, widać prowokowałam”, przez są ranione podwójnie: poczuciem krzywdy i poczuciem winy. Dlatego tak ważne jest zwiększanie świadomości społecznej, czym dokładnie jest molestowanie w przestrzeni publicznej, jakie są konsekwencje podmiotowego traktowania kobiet.
Centrum Praw Kobiet będzie prowadzić szkolenia z Metody 5D w szkołach, na uczelniach, w biurach, instytucjach publicznych, jak również w kawiarniach i barach w całej Polsce. W planach jest przeszkolenie kilkudziesięciu tysięcy osób.