StoryEditor
Producenci
05.12.2022 00:00

L‘Oréal nabył udziały Microphyt – producenta mikroalg

L’ Oréal nabył mniejszościowy pakiet udziałów we francuskiej firmie biotechnologicznej Microphyt produkującej mikroalgi.

L’Oréal inwestuje w zielone technologie, przejmując poprzez swój fundusz venture capital BOLD (Business Opportunities for L’Oréal Development), pakiet mniejszościowy we francuskiej firmie biotechnologicznej Microphyt.  

Microphyt należy do firm produkujących na dużą skalę i w kontrolowany sposób najszersze odmiany mikroalg na świecie.

Mikroalgi to mikroskopijne organizmy roślinne stosowane w kosmetyce ze względu na ich aktywne właściwości i właściwości funkcjonalne.Firma posiada zintegrowaną platformę, która przekształca mikroalgi i w ten sposób opracowuje naturalne i odnawialne składniki, które doskonale wpisują się w zrównoważone ambicje L’Oréala.

Mikroalgi zostały okrzyknięte jedną z największych możliwości w zakresie składników dla branży kosmetycznej w 2021 roku.

Przejęcie udziałów mniejszościowych w Microphyt przez L’Oréal jest częścią programu zrównoważonego rozwoju, którego celem jest doprowadzenie do tego, że do 2030 r.  95 proc. składników wykorzystywanych przez L’Oréal będzie pochodziło ze źródeł biologicznych.

L‘Oréal i Microphyt zbudują platformę technologiczną i połączą zasoby materialne i ludzkie w celu stworzenia surowców z biomasy mikroalg. Ambicją obu firm jest nawiązanie długoterminowej współpracy na rzecz rozwoju nowych rozwiązań kosmetycznych.

To powiązanie następuje po kilku strategicznych partnerstwach naukowych nawiązanych ostatnio przez firmę L‘Oréal. Obejmuje to firmę Verily zajmującą się zdrowiem precyzyjnym, Narodowy Instytut Nauk o Materiałach (NIMS) w Japonii oraz Singapurskie Centrum Inżynierii Środowiskowej Nauk Przyrodniczych (SCELSE).

– Naszą ambicją jest współpraca na całym świecie z najbardziej przełomowymi jednostkami naukowymi w dziedzinie nauk zielonych, aby wspólnie rozwijać odpowiedzialne innowacje na dużą skalę i udostępniać je jak największej liczbie osób – mówi Barbara Lavernos, wiceprezes ds. odpowiedzialny za badania, innowacje i technologię w Grupie L‘Oréal. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z kontynuowania tej nowej współpracy z Microphyt, która pozwoli nam, dzięki unikalnym naturalnym rozwiązaniom pochodzącym z mikroalg, jeszcze bardziej przyspieszyć nasze dążenie do bardziej zrównoważonego rozwoju – dodała.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.02.2025 14:27
Natura & Co rozważa sprzedaż międzynarodowych operacji Avonu
Natura & Co

Brazylijski gigant kosmetyczny Natura & Co ogłosił, że prowadzi wyłączne rozmowy z funduszem zarządzającym aktywami IG4 na temat potencjalnej sprzedaży operacji Avonu poza Ameryką Łacińską. Informacja ta, podana w czwartek, wywołała pozytywną reakcję rynku – akcje spółki wzrosły o około 3,5 proc., co uczyniło Naturę jednym z liderów wzrostu na indeksie Bovespa, który pozostawał w tym czasie na stabilnym poziomie.

Plany dotyczące restrukturyzacji Avonu firma ogłosiła na początku 2024 roku, rozważając różne opcje, w tym sprzedaż, nawiązanie partnerstwa lub wydzielenie działalności w osobną spółkę. Proces ten został jednak tymczasowo wstrzymany po tym, jak amerykańska jednostka Avonu, Avon Products (API), złożyła wniosek o ochronę przed upadłością na podstawie rozdziału 11 amerykańskiego kodeksu upadłościowego. W grudniu 2024 roku Natura ponownie podjęła analizę strategicznych opcji dla swojego biznesu poza Ameryką Łacińską.

Obecne negocjacje z IG4 znajdują się na wczesnym etapie, a Natura & Co podkreśla, że wciąż rozważa inne alternatywy strategiczne. Analitycy JPMorgan uznali tę decyzję za istotny krok w kierunku uproszczenia struktury biznesowej spółki, co wpisuje się w jej strategię inwestycyjną. Według nich Natura powinna dążyć do sprzedaży międzynarodowego segmentu Avonu w krótkim terminie, zwłaszcza po zakończeniu procesu restrukturyzacyjnego API.

Potencjalna sprzedaż Avonu poza Ameryką Łacińską może mieć istotne konsekwencje finansowe dla Natura & Co. Z jednej strony firma mogłaby skoncentrować się na bardziej dochodowym rynku latynoamerykańskim, generując stabilny przepływ gotówki i zwiększając potencjał wypłaty dywidend. Z drugiej strony, decyzja o sprzedaży lub innym rodzaju restrukturyzacji może wpłynąć na globalną pozycję marki Avon, która od lat zmaga się z wyzwaniami w konkurencyjnym sektorze kosmetycznym.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.02.2025 12:41
Hermès odnotowuje silny wzrost pomimo niepewności gospodarczej
Hermès

14 stycznia 2025 roku Axel Dumas, dyrektor zarządzający Hermès, podsumował wyniki finansowe za 2024 rok, podkreślając odporność modelu biznesowego marki. W obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej firma utrzymała stabilny wzrost, co świadczy o sile jej strategii oraz elastyczności zespołów.

Silne wyniki odnotowano na wszystkich rynkach, w tym w Azji, gdzie zrealizowano szereg modernizacji i rozbudowy sklepów. W Chinach ponowne otwarcie sklepu w centrum handlowym MixC w Shenyang w grudniu oraz wcześniejsze modernizacje w Shenzhen i Pekinie przełożyły się na wzrost sprzedaży o 8,9 proc. w czwartym kwartale. Największy wzrost w skali roku zanotowano w Japonii (+22,5 proc.), a kolejne miejsca zajęły Stany Zjednoczone (+15 proc.) oraz Europa (+19 proc. bez Francji). Sama Francja, tradycyjnie istotny rynek dla Hermès, odnotowała wzrost o 13 proc.

Pod koniec 2024 roku wszystkie działy firmy, z wyjątkiem zegarmistrzostwa, zanotowały solidny wzrost. Sukces ten był wynikiem strategii opierającej się na wartościach marki oraz zwiększeniu mocy produkcyjnych. Hermès kontynuował także politykę zatrudnienia, przyjmując do pracy 2 300 nowych pracowników, co sprawiło, że globalna liczba zatrudnionych przekroczyła 25 000 osób.

Mimo globalnych wyzwań firma pozostaje optymistyczna i potwierdza ambitne cele dotyczące dalszego wzrostu przychodów. Na tle konkurencji Hermès wyróżnia się solidnymi wynikami – dla porównania LVMH zanotował wzrost przychodów o zaledwie 1 proc. (84,7 miliarda euro), a Kering odnotował spadek o 12 proc., do poziomu 17,1 miliarda euro. Takie wyniki potwierdzają dominującą pozycję Hermès na rynku luksusowym i skuteczność jego strategii.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. luty 2025 12:38