Sąd federalny Północnego Okręgu Illinois w Stanach Zjednoczonych przyjął skargę czarnoskórych kobiet na firmy kosmetyczne L‘Oréal USA i Revlon. Zarzucają one, że chemiczne substancje w produktowych przez nie preparatach do rozluźniania skrętu włosów powodują raka i inne ciężkie choroby. Sędzia stwierdził, że powodowie w większości przedstawili wystarczające dowody na poparcie swoich twierdzeń o tym, że firmy dopuściły się zaniedbań, projektowały wadliwe produkty i nie ostrzegały klientów o ryzyku.
Pierwsze pozwy dotyczące kosmetyków do prostowania włosów (które w USA kupują zwykle ciemnoskóre kobiety), zostały złożone po opublikowaniu w październiku 2022 r. badania Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH). Wykazało ono, że kobiety stosujące te produkty kilka razy w roku, były ponad dwukrotnie bardziej narażone na raka macicy.
W oświadczeniu opublikowanym w internecie po złożeniu pierwszych pozwów, firma L‘Oréal stwierdziła, że jest pewna bezpieczeństwa swoich produktów i uważa, że roszczenia kobiet nie mają podstaw prawnych. Podobnie przedstawiciel Revlona w rozmowie z agencją Reuters powiedział, że firma nie wierzy, że nauka potwierdzi związek pomiędzy chemicznymi środkami do prostowania lub rozluźniania skręt włosów, a rakiem.
Zbiorowy pozew przeciwko L‘Oréal, Revlon i kilku mniejszym firmom złożyło ponad 8 tys. pokrzywdzonych. To nie jedyna reakcja na raport NIH. Brytyjska grupa feministyczna Level Up wystosowała list otwarty, w którym wzywa globalną firmę kosmetyczną L‘Oréal do wycofania swoich produktów do prostowania włosów. Ponadto w październiku Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zaopiniowała pozytywnie zakaz stosowania produktów do prostowania włosów zawierających lub emitujących formaldehyd, który został uznany za substancję rakotwórczą.