StoryEditor
Producenci
20.11.2023 10:32

L‘Oréal i Revlon zostały pozwane przez czarnoskóre kobiety

Agresywne produkty do prostowania lub rozluźniania skrętu włosów kupuja w USA głównie czarnoskóre kobiety    / Shutterstock
W USA rozpocznie się proces z powództwa czarnoskórych kobiet przeciowko L‘Oréal i Revlon. Oskarżają one firmy kosmetyczne za narażenie ich zdrowia. Formaldehyd użyty w kosmetykach do prostowania włosów miał być według nich powodem zachorowań na raka i inne choroby. Sąd federalny orzekł, że większość roszczeń może zostać rozpatrzona w ramach pozwu zbiorowego.

Sąd federalny Północnego Okręgu Illinois w Stanach Zjednoczonych przyjął skargę czarnoskórych kobiet na firmy kosmetyczne L‘Oréal USA i Revlon. Zarzucają one, że chemiczne substancje w produktowych przez nie preparatach do rozluźniania skrętu włosów powodują raka i inne ciężkie choroby. Sędzia stwierdził, że powodowie w większości przedstawili wystarczające dowody na poparcie swoich twierdzeń o tym, że firmy dopuściły się zaniedbań, projektowały wadliwe produkty i nie ostrzegały klientów o ryzyku.

Pierwsze pozwy dotyczące kosmetyków do prostowania włosów (które w USA kupują zwykle ciemnoskóre kobiety), zostały złożone po opublikowaniu w październiku 2022 r. badania Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH). Wykazało ono, że kobiety stosujące te produkty kilka razy w roku, były ponad dwukrotnie bardziej narażone na raka macicy.

W oświadczeniu opublikowanym w internecie po złożeniu pierwszych pozwów, firma L‘Oréal ​stwierdziła, że jest pewna bezpieczeństwa swoich produktów i uważa, że ​​roszczenia kobiet nie mają podstaw prawnych. Podobnie przedstawiciel Revlona w rozmowie z agencją Reuters powiedział, że firma nie wierzy, że nauka potwierdzi związek pomiędzy chemicznymi środkami do prostowania lub rozluźniania skręt włosów, a rakiem.

Zbiorowy pozew przeciwko L‘Oréal, Revlon i kilku mniejszym firmom złożyło ponad 8 tys. pokrzywdzonych. To nie jedyna reakcja na raport NIH. Brytyjska grupa feministyczna Level Up wystosowała list otwarty, w którym wzywa globalną firmę kosmetyczną L‘Oréal do wycofania swoich produktów do prostowania włosów. Ponadto w październiku Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zaopiniowała pozytywnie zakaz stosowania produktów do prostowania włosów zawierających lub emitujących formaldehyd, który został uznany za substancję rakotwórczą.

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.11.2024 15:01
Coty zwiększa pulę wykupu obligacji
Coty zwiększyło maksymalny limit wykupu o 50 milionów dolarów w stosunku do wcześniej zapowiedzianej kwoty 250 milionów dolarów.Shutterstock

Coty ogłosiło wstępne wyniki swojej oferty wykupu obligacji, zwiększając maksymalną kwotę do 300 milionów dolarów. Firma przeprowadza wykup obligacji Senior Secured Notes oprocentowanych na 5000 proc. z terminem wykupu w 2026 roku, a zgłoszone kwoty już przekroczyły ustalony limit.

Coty ogłosiło wstępne wyniki oferty wykupu obligacji na łączną kwotę 300 milionów dolarów. Firma zwiększyła maksymalny limit wykupu o 50 milionów dolarów w stosunku do wcześniej zapowiedzianej kwoty 250 milionów dolarów. Oferta obejmuje obligacje Senior Secured Notes oprocentowane na poziomie 5000 proc., z terminem wykupu w 2026 roku. Inwestorzy, którzy chcą szczegółowych informacji, są odsyłani do dokumentu Offer to Purchase z dnia 6 listopada 2024 roku, który reguluje warunki transakcji.

Do 20 listopada 2024 roku, do godziny 17:00 czasu nowojorskiego, posiadacze obligacji zgłosili do wykupu kwotę przekraczającą ustalony limit 300 milionów dolarów. Oznacza to, że Coty będzie przyjmować zgłoszenia na zasadzie proporcjonalnej alokacji, zgodnie z zasadami określonymi w dokumentacji. Prawa do wycofania zgłoszeń wygasły w dniu określonym jako Early Tender Date. Firma zapowiedziała, że ostateczny termin składania zgłoszeń pozostaje bez zmian – upływa on 6 grudnia 2024 roku.

Coty postanowiło nie korzystać z możliwości wcześniejszej realizacji płatności, co oznacza, że płatności za zaakceptowane obligacje zostaną dokonane po dacie zakończenia oferty, obecnie planowanej na 10 grudnia 2024 roku. Firma sfinansuje wykup obligacji z dostępnych środków pieniężnych oraz innych źródeł płynności. Wszystkie zaakceptowane zgłoszenia otrzymają także należne odsetki naliczone do dnia realizacji transakcji, co dodatkowo podkreśla dbałość Coty o przejrzystość i zgodność z zobowiązaniami wobec inwestorów.

Czytaj także: Coty obniża prognozy zysków rocznych z powodu spadku popytu na kosmetyki

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.11.2024 10:31
Kolejny sklep pod szyldem Stara Mydlarnia otwarty
Stara Mydlarnia w Sadyba Best Mall w Warszawiefot. wiadomoscikosmetyczne.pl

Stara Mydlarnia ma nowy firmowy sklep w Białych Błotach. Marka produkująca naturalne kosmetyki sprzedaje je obecnie w blisko 30 stacjonarnych placówkach. Rozwija się głównie poprzez franczyzę.

Stara Mydlarnia jest polską rodzinną firmą produkującą naturalne kosmetyki do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów oraz produkty do aromaterapii. Dysponuje własną produkcją (ponad 3 tys. mkw. na hale produkcyjne) i własnym laboratorium. Firma powstała w 2001 r., jej założycielką jest Sylwia Brzuska. Pierwszy sklep otworzyła na bydgoskiej starówce.

image
Syliwa Brzuska, założycielka firmy Stara Mydlarnia

Obecnie pod szyldem Stara Mydlarnia działa 26 sklepów. Najnowszy został właśnie otwarty w miejscowości Białe Błota, przy ul. Szubińskiej 35. Firma rozwija się głównie poprzez franczyzę oferując w tym systemie swój koncept biznesowy prywatnym przedsiębiorcom

Kosmetyki Stara Mydlarnia są także dostępne w sieciach perfumeryjnych i drogeriach oraz w e-commerce. Firma rozwija eksport i sprzedaje swoje produkty do kilkudziesięciu krajów na terenie Europy i świata, m.in. Australii, Belgii, Czech, Islandii, Japonii, Kuwejtu, Litwy, Łotwy, Norwegii, Rumunii, USA, Wielkiej Brytanii, Węgrzech, Włoch.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
21. listopad 2024 19:07