Od początku istnienia marka angażuje się w projekty ekologiczne i działania lokalne, współpracujac z fundacjami i organizacjami dbającymi o ochronę przyrody i bioróżnorodności. W Polsce związała się z Fundacją AgriNatura, aby wspólnie przywrócić do uprawy dawne odmiany polskich drzew owocowych i wspierać polskie gospodarstwa RWS.
Na czym polega idea RWS?
RWS, czyli Rolnictwo Wspierane przez Społeczność to rodzaj partnerstwa między grupą osób i jednym lub kilkoma wytwórcami żywności, w którym strony dzielą między sobą ryzyko, obowiązki i korzyści związane z rolnictwem. Partnerstwo to zbudowane jest na bezpośrednich relacjach międzyludzkich, w oparciu o długoterminowe, wiążące porozumienie.
Krótko mówiąc działanie RWS-ów polega na tym, że wybrane i chętne do takiej współpracy gospodarstwa rolne są wspierane finansowo przez osoby, które regularnie (przeważnie raz w tygodniu) otrzymują część zebranych plonów. Na ogół taka współpraca nawiązuje się między rolnikami, a mieszkańcami dużych miast, którym zależy na tym, aby kupowana przez nich żywność (warzywa, owoce, nabiał) pochodziły z gospodarstw, których właściciele z troską podchodzą do spraw ekologii, dobrostanu zwierząt, ochrony środowiska i stosują na co dzień dobre praktyki rolnośrodowiskowe.
Marka L’Occitane wspiera ideę RWS w Polsce: "Zostaliśmy mecenasem strony internetowej o polskich gospodarstwach RWS, będziemy współfinansować szkolenia dla rolników, którzy chcieliby założyć tego typu gospodarstwo i namawiać mieszkańców miast oraz naszych Klientów do współpracy z RWS-ami, bo... sami zamawiamy świeże warzywa, zioła i owoce z RWS-u Wojciechówka" - napisali przedstawiciele marki w komunikacie prasowym.
Gospodarstwa RWS zapewniają powszechną dostępność do świeżej, lokalnej, sezonowej, zdrowej i zróżnicowanej żywności tym, którzy z racji mieszkania w dużych miastach nie zawsze do takiej żywności mają dostęp. Oprócz korzyści w postaci odbieranej raz w tygodniu „skrzynki“ z warzywami czy innymi produktami pochodzącymi z gospodarstwa RWS, zawiązywane są bezpośrednie, a niekiedy nawet bardzo bliskie relacje między producentami, a odbiorcami, opierające się na dzieleniu odpowiedzialności za uprawy oraz na zaufaniu, zrozumieniu, szacunku, przejrzystości działań i współpracy.
Zasada działania i współpracy z RWS
Najpierw trzeba znaleźć gospodarstwo działające w tym modelu, następnie należy zapłacić określoną kwotę, która sfinansuje przygotowanie, uprawę i dostawy żywności przez cały sezon. Dostawy produktów rozpoczynają się mniej więcej w kwietniu i trwają aż do października, ale współpraca z gospodarstwami RWS wymaga od odbiorców oprócz opłat również wizyt w gospodarstwie i pomocy przy pracy. I to jest właśnie ten niezwykle ważny element współodpowiedzialności za plony i wspaniały sposób na pogłębianie relacji. Pielenie i podlewanie grządek oraz pomoc w gospodarstwie to dla niejednego „mieszczucha“ świetny sposób na relaks, aktywność na świeżym powietrzu i weekendowy wypad za miasto.
O RWS-ach można dowiedzieć się więcej na www.wspierajrolnictwo.pl