Jak przekonywała, w nadchodzącym czasie najważniejsze dla detalistów rozwijających marki własne będzie myślenie strategiczne o tym, jak budować marki za pomocą komunikacji z konsumentem, innowacyjności i rozpoznawalności.
Kałowska podkreśliła, że rynek marek własnych wciąż się rozwija. Już 97 proc. Polaków kupuje marki własne, a 70 proc. deklaruje, że tego typu produkty są produktami dla nich. Ekspertka Polskiej Izby Handlu dodała, iż postrzega marki własne w kategoriach swoistego programu lojalnościowego, pozwalającego na budowanie trwałej, konkurencyjnej przewagi.
Prelegentka wyróżniła kilka kategorii marek własnych: generyczne, imitacje i marki o wartości dodanej. Warto skupić się na tej ostatniej kategorii, która podąża za najnowszymi trendami konsumenckimi i rynkowymi, takimi jak: bio, eko, vege, free from - bez gmo, bez cukru, bez laktozy.
Kałowska podkreślała, że wartość dodaną marek własnych można budować w wielu obszarach. - Może być to nietuzinkowy design opakowań, wchodzenie w segment premium, a nawet luxury, czy tworzenie produktów niszowych – powiedziała.
Zdaniem Doroty Kałowskiej, aktualnie mamy do czynienia z trendem przechodzenia od private labels do private brands. Wiąże się z koniecznością opracowania strategii rozwoju w zakresie produktów tworzonych na zlecenie sieci, a także koniecznością posiadania zasobów do realizowania tej strategii. Dla wielu sieci handlowych jest to gigantyczne wyzwanie.