Emolient oznacza w kosmetyce preparat natłuszczający skórę. Wytwarza na jej powierzchni warstwę okluzyjną (film), która ogranicza odparowywanie wody z naskórka. Najczęściej spotykany jest w kosmetykach dla osób borykających się z przesuszoną skórą z powodów problemów dermatologicznych. Konsumenci, którzy używają kremów zmiękczających do leczenia schorzeń skóry, takich jak egzema, łuszczyca i rybia łuska są ostrzegani, że są narażeni na ryzyko pożaru.
Brytyjski organ rządowy, Agencja ds. Produktów Leczniczych i Ochrony Zdrowia (MHRA) zalecił, aby marki zawierały wyraźne ostrzeżenia o zagrożeniach pożarowych na opakowaniach produktów. Regulator ds. Leków poinformował, że 50 zgonów związanych z pożarem w Wielkiej Brytanii przypisano emolientom.
Według MHRA pozostałości kremów nawilżających mogą gromadzić się na tkaninach, takich jak odzież lub pościel i powodują, że łatwiej się zapalają. Wypranie tkaniny może zmniejszyć ilość nagromadzonego produktu, ale nie mogą go całkowicie usunąć. Wcześniej uważano, że ryzykowne są tylko preparaty z ponad 50 proc. parafiny. Jednak nowe dowody wskazują, że niebezpieczeństwo stanowią wszystkie emolienty, w tym produkty bez parafiny.
MHRA współpracuje z Komisją ds. Leków Medycznych w sprawie rekomendacji związanych z opakowaniami dla producentów takich preparatów. Według ich zaleceń, opakowania zewnętrzne i pojemniki na produkty powinny zawierać ostrzeżenie o zagrożeniu pożarowym w najbardziej widocznym miejscu. Jeśli to możliwe, należy też zaktualizować ulotkę informacyjną dla pacjentów lub instrukcję użycia produktu tak, aby zawierała ostrzeżenie o zagrożeniu i sposób jego zminimalizowania.