Polscy naukowcy wynaleźli i opatentowali Chitathione – biopolimer nowej generacji stworzony do ochrony skóry przed negatywnym wpływem metali ciężkich. Jego budowa oparta jest na nietoksycznych komponentach, biozgodnych ze skórą. Substancja aktywna Chitathione zawiera w swoim składzie silnie regenerujący chitozan pozyskiwany ze skorupiaków oraz przeciwzapalny glutation zredukowany (GSH) jako substancję wspomagającą wiązanie jonów. Chitathione jest substancją wielkocząsteczkową i nie penetruje do wnętrza skóry w kompleksie z metalem, a pozostaje na jej powierzchni skąd jest łatwo usuwalny, np. za pomocą wody z mydłem. Jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i dzieci.
Biopolimer Chitathione został opracowany w Instytucie Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk w 2013 roku z inicjatywy dr Izabeli Zawiszy, dziś prezesa zarządu start-upowej firmy KF Niccolum. Izabela Zawisza podczas studiów doktoranckich pod opieką prof. Wojciecha Bala, opracowała molekułę, która blokuje wchłanianie przez skórę jonów niklu, niwelując skutki alergii.
Chitathione otrzymywany jest w procesie syntezy, której przebieg został chroniony zgłoszeniem patentowym. Wyłącznym licencjobiorcą patentu jest firma KF Niccolum, która wykorzystała ten składnik w swojej najnowszej linii kosmetyków Nuev, przeznaczonych do ochrony skóry przed alergiami kontaktowymi, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej rozpowszechnionej alergii na nikiel, ale także chrom czy kobalt.
Skóra w kontakcie z jonami metali może zareagować jednorazowym podrażnieniem (zaczerwienieniem, wysypką, pieczeniem) lub trwałą alergią, która może się objawić w każdym momencie życia. Objawy występują najczęściej tam, gdzie skóra styka się z metalami, czyli na rękach, szyi, okolicach pępka, ale także na innych częściach ciała, które nie miały bezpośredniego kontaktu z metalem.
Najczęstszymi źródłami tych metali są biżuteria, okulary, monety, telefony, komputery, elementy odzieży takie jak paski, klamerki, sprzączki, akcesoria wyposażenia domu, samochodu, klamki, poręcze, farby oraz wiele innych elementów metalowych i skórzanych. Metale te mogą znajdować się także w kosmetykach do makijażu oraz w wodzie kranowej.
Szacuje się, że alergię na nikiel ma około miliard ludzi na świecie.