Z perspektywy firm działających w segmencie kosmetyków naturalnych niepokojący może być fakt, że aż 27 proc. respondentów (wzrost o 3p.p.) nie potrafi określić czym jest kosmetyk naturalny. W tej grupie większość stanowią panowie (29 proc.), osoby z Pokolenia X (46 proc.), czyli urodzeni między 1965 a 1979 rokiem oraz osoby z miast liczących 50-100 tys. mieszkańców (38 proc).
Niemal jedna piąta badanych – 23 proc – jest zdania, że kosmetyk naturalny jest po prostu produkt droższy. Taki odpowiedzi przybyło o 6p.p w porównaniu do 2020 r.
22 proc. przepytanych na potrzeby raportu uważa, że jest to kosmetyk produkowany w sposób nieszkodzący środowisku.
Dla 19 proc. badanych kosmetyk naturalny oznacza produkt, który nie był testowany na zwierzętach. Taki sam odsetek uważa, że to kosmetyk, który posiada odpowiedni certyfikat.
Konsumenci, którzy nie korzystają z naturalnych kosmetyków, najczęściej argumentują to tym, że są dla nich za drogie – tak twierdzi 25 proc. respondentów i ta grupa zwiększyła się o 3p.p. 13 proc. badanych (i aż połowa respondentów powyżej 50 r.ż) nie ma zaufania do kosmetyków naturalnych, boją się testować nowe produkty i nie są pewni faktycznego pochodzenia składników. Mężczyźni twierdzą (25 proc.), że po prostu nie znają się i nie wiedzą, w jaki sposób mogliby wybrać prawdziwy naturalny kosmetyk. Do 12 proc. kobiet dotarły głosy, że takie kosmetyki nie działają.