W 2019 roku niemiecki gigant dóbr konsumpcyjnych Henkel ogłosił, że opracowuje innowacyjne, w pełni nadające się do recyklingu rozwiązanie dla czarnych plastikowych opakowań.
Niedawno, we wrześniu, Henkel ujawnił, że teraz używa tego bardziej ekologicznego czarnego plastiku do pakowania swojej marki kosmetyków do włosów Syoss. W nowym materiale opakowaniowym zastosowano alternatywny, wolny od węgla czarny kolor, który umożliwia ponowne włączenie zużytych butelek do łańcucha wartości.
Dla wielu konsumentów, którzy z radością wrzucali czarne plastikowe butelki wraz z pozostałymi produktami nadającymi się do recyklingu, wiadomość, że takich produktów zasadniczo nie można poddać recyklingowi, była prawdopodobnie wielką i niemiłą niespodzianką.
Bo jak zdają sobie sprawę w branży kosmetycznej, czarne plastikowe opakowania stanowią wyzwanie dla podmiotów zajmujących się recyklingiem. Obiekty wykorzystują technologię bliskiej podczerwieni (NIR) do identyfikacji materiałów plastikowych do recyklingu, a czujniki optyczne wykorzystują odbicie światła do wykrywania materiału i odpowiedniego sortowania.
Czarne plastikowe opakowania ze względu na obecność sadzy nie mogą być zidentyfikowane i odpowiednio posortowane przez te czujniki optyczne.
Czarny plastik Henkla nadający się do recyklingu wykorzystuje rozwiązanie stworzone przez firmę Ampacet, globalnego dostawcę przedmieszek, zwane REC-NIR Black, które nadaje czarny kolor plastikowi, ale nadal umożliwia skanerowi identyfikację plastiku do prawidłowego recyklingu.