StoryEditor
Producenci
10.10.2019 00:00

Kolejny polski pomysł na chitozan ze skorupiaków 

Spółka Chitone, korzystając z opracowanego na Politechnice Gdańskiej patentu, chce zrobić biznes kosmetyczny na pozyskiwanym ze skorupiaków chitozanie – napisał „Puls Biznesu”. Ten składnik jest już wykorzystywany w kosmetykach przez firmę Niccolum.

Szkielety zewnętrzne stawonogów, np. pancerzyki krewetek, zbudowane są z chityny, cukru złożonego, z którego pozyskuje się na skalę przemysłową chitozan. Ze względu na dobre właściwości regenerujące i szybkie tamowanie krwawienia organiczny związek jest wykorzystywany m.in. przy produkcji opatrunków dla wojska.

Wywodzący się z Politechniki Gdańskiej polscy naukowcy, bazując na doświadczeniach z prac nad opatrunkami, opracowali inny pomysł na to, co zrobić z chitozanem.

– Chodzi m.in. o wytwarzanie kosmetyków o bardzo prostym i naturalnym składzie, które wspierają regenerację skóry. Wprowadziliśmy już na rynek m.in. piankę stosowaną przy poparzeniach słonecznych — mówi Krzysztof Malicki, wiceprezes spółki Chitone, w rozmowie z „Pulsem Biznesu”.

Chitone pozyskała około 5,5 mln zł w ramach programu Szybka Ścieżka na badania nad kolejnymi kosmetykami i optymalizację sposobu ich wytwarzania. W pomysł uwierzył też inwestor prywatny, który zadeklarował przeznaczenie ponad 20 mln zł na rozwój i wdrożenie nowych produktów wykorzystujących hydrożel chitozanu.

— Stworzyliśmy własną linię produktów, która jest demonstracją potencjału. Docelowo chcemy licencjonować technologię innym producentom wyrobów kosmetycznych i uczynić z ChitoVelum odpowiednik kolagenu czy kwasu hialuronowego, czyli pożądany składnik różnego rodzaju wyrobów — dodaje wiceprezes spółki cytowany przez "Puls Biznesu".

Warto jednak wspomnieć, że chitozan jest już wykorzystywany przez inną polską firmę. Biopolimer Chitathione został opracowany w Instytucie Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk w 2013 roku z inicjatywy dr Izabeli Zawiszy, dziś prezesa zarządu start-upowej firmy KF Niccolum. Izabela Zawisza podczas studiów doktoranckich pod opieką prof. Wojciecha Bala, opracowała molekułę, która blokuje wchłanianie przez skórę jonów niklu, niwelując skutki alergii.

Chitathione otrzymywany jest w procesie syntezy, której przebieg został chroniony zgłoszeniem patentowym. Wyłącznym licencjobiorcą patentu jest firma KF Niccolum, która wykorzystała ten składnik w swojej  linii kosmetyków Nuev, przeznaczonych do ochrony skóry przed alergiami kontaktowymi, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej rozpowszechnionej alergii na nikiel, ale także chrom czy kobalt.    

Przegląd prasy
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.02.2025 14:27
Natura & Co rozważa sprzedaż międzynarodowych operacji Avonu
Natura & Co

Brazylijski gigant kosmetyczny Natura & Co ogłosił, że prowadzi wyłączne rozmowy z funduszem zarządzającym aktywami IG4 na temat potencjalnej sprzedaży operacji Avonu poza Ameryką Łacińską. Informacja ta, podana w czwartek, wywołała pozytywną reakcję rynku – akcje spółki wzrosły o około 3,5 proc., co uczyniło Naturę jednym z liderów wzrostu na indeksie Bovespa, który pozostawał w tym czasie na stabilnym poziomie.

Plany dotyczące restrukturyzacji Avonu firma ogłosiła na początku 2024 roku, rozważając różne opcje, w tym sprzedaż, nawiązanie partnerstwa lub wydzielenie działalności w osobną spółkę. Proces ten został jednak tymczasowo wstrzymany po tym, jak amerykańska jednostka Avonu, Avon Products (API), złożyła wniosek o ochronę przed upadłością na podstawie rozdziału 11 amerykańskiego kodeksu upadłościowego. W grudniu 2024 roku Natura ponownie podjęła analizę strategicznych opcji dla swojego biznesu poza Ameryką Łacińską.

Obecne negocjacje z IG4 znajdują się na wczesnym etapie, a Natura & Co podkreśla, że wciąż rozważa inne alternatywy strategiczne. Analitycy JPMorgan uznali tę decyzję za istotny krok w kierunku uproszczenia struktury biznesowej spółki, co wpisuje się w jej strategię inwestycyjną. Według nich Natura powinna dążyć do sprzedaży międzynarodowego segmentu Avonu w krótkim terminie, zwłaszcza po zakończeniu procesu restrukturyzacyjnego API.

Potencjalna sprzedaż Avonu poza Ameryką Łacińską może mieć istotne konsekwencje finansowe dla Natura & Co. Z jednej strony firma mogłaby skoncentrować się na bardziej dochodowym rynku latynoamerykańskim, generując stabilny przepływ gotówki i zwiększając potencjał wypłaty dywidend. Z drugiej strony, decyzja o sprzedaży lub innym rodzaju restrukturyzacji może wpłynąć na globalną pozycję marki Avon, która od lat zmaga się z wyzwaniami w konkurencyjnym sektorze kosmetycznym.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.02.2025 12:41
Hermès odnotowuje silny wzrost pomimo niepewności gospodarczej
Hermès

14 stycznia 2025 roku Axel Dumas, dyrektor zarządzający Hermès, podsumował wyniki finansowe za 2024 rok, podkreślając odporność modelu biznesowego marki. W obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej firma utrzymała stabilny wzrost, co świadczy o sile jej strategii oraz elastyczności zespołów.

Silne wyniki odnotowano na wszystkich rynkach, w tym w Azji, gdzie zrealizowano szereg modernizacji i rozbudowy sklepów. W Chinach ponowne otwarcie sklepu w centrum handlowym MixC w Shenyang w grudniu oraz wcześniejsze modernizacje w Shenzhen i Pekinie przełożyły się na wzrost sprzedaży o 8,9 proc. w czwartym kwartale. Największy wzrost w skali roku zanotowano w Japonii (+22,5 proc.), a kolejne miejsca zajęły Stany Zjednoczone (+15 proc.) oraz Europa (+19 proc. bez Francji). Sama Francja, tradycyjnie istotny rynek dla Hermès, odnotowała wzrost o 13 proc.

Pod koniec 2024 roku wszystkie działy firmy, z wyjątkiem zegarmistrzostwa, zanotowały solidny wzrost. Sukces ten był wynikiem strategii opierającej się na wartościach marki oraz zwiększeniu mocy produkcyjnych. Hermès kontynuował także politykę zatrudnienia, przyjmując do pracy 2 300 nowych pracowników, co sprawiło, że globalna liczba zatrudnionych przekroczyła 25 000 osób.

Mimo globalnych wyzwań firma pozostaje optymistyczna i potwierdza ambitne cele dotyczące dalszego wzrostu przychodów. Na tle konkurencji Hermès wyróżnia się solidnymi wynikami – dla porównania LVMH zanotował wzrost przychodów o zaledwie 1 proc. (84,7 miliarda euro), a Kering odnotował spadek o 12 proc., do poziomu 17,1 miliarda euro. Takie wyniki potwierdzają dominującą pozycję Hermès na rynku luksusowym i skuteczność jego strategii.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. luty 2025 20:12