Organizacja Haereticus Environmental Laboratory twierdzi, że aktywny składnik, znajdujący się w około 2400 produktach znanych marek, takich jak należąca do J&J Neutrogena, Edgewell’s Banana Boat i Beiersdorf’s Coppertone, może zawierać benzofenon, podejrzewany o działanie rakotwórcze.
Burza wokół kremów z filtrem przeciwsłonecznym trwa już od jakiegoś czas, a Amerykanie potwierdzili, że substancje zawarte w tych preparatach przekraczając dopuszczalnie normy i przenikają do krwi. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków alarmuje. Badania popularnych kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi wykazały, że po ich zastosowaniu do krwiobiegu trafiają substancje chemiczne, które mogą mieć szkodliwy wpływ na nasz organizm. Dopuszczalne normy zostały przekroczone 360 razy.
Dyrektor Centrum Oceny i Badań Leków FDA dr Janet Woodcock, już dwa lata temu informowała, że wyniki ich badań pokazują, że istnieją dowody, że niektóre aktywne składniki ochrony przeciwsłonecznej mogą zostać wchłonięte przez organizm. Producenci filtrów przeciwsłonecznych zostali zobowiązaniu do sprawdzenia, czy ich produkty są bezpieczne po dostaniu się do krwiobiegu.
Firmy kosmetyczne sprawdzają na bieżąco skład swoich produktów. Już w połowie lipca tego roku firma Johnson&Johnson postanowiła wycofać niektóre produkty przeciwsłoneczne. W próbkach kosmetyków wykryto bowiem benzen. Producent poinformował, że konsumenci powinni przestać używać wskazanych produktów. Informację przekazano również do dystrybutorów. Za sprzedaży wycofano 5 preparatorów w aerozolu to: Neutrogena Beach Defense, Neutrogena Cool Dry Sport, Neutrogena Invisible Daily defense, Neutrogena Ultra Sheer oraz Aveeno Protect + Refresh. W tym przypadku przekroczenie normy było niewielkie, ale producenci dmuchają na zimne.
Zamieszanie wokół składów kosmetyków zawierających filtry przeciwsłoneczne jest o tyle kłopotliwe, że nikomu nie zależy, żeby konsumenci zaprzestali stosowania tych preparatów. Eksperci podkreślają, że takie kremy to jedyny skuteczny sposób, który pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania na raka skóry. Koniecznie są jedyne dalsze badania nad składem tych kosmetyków i czujność producentów.
Ponad połowa Amerykanów rzadko lub nigdy nie używa filtrów przeciwsłonecznych
Ostatnio na popularności zyskuje mineralna ochrona przed słońcem. Są to produkty na bazie cynku.