– Tydzień przed black Friday frekwencja w centrach handlowych spadła o 7,5 proc. w porównaniu z analogicznym tygodniem 2018 r – mówi Anna Szmeja, prezes Retail Institute, cytowana przez „Puls Biznesu”. Gazeta podaje też, że według Retail Institute w 2018 r. w 130 centrach handlowych stale monitorowanych przez Instytut, w tygodniu kampanii Black Friday odwiedzalność wzrosła o 8,9 proc. w porównaniu do wyników z 2017 r.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wzrost frekwencji odnotowały głównie centra bardzo duże (ponad 40 tys. m kw. powierzchni wynajmu) oraz te, których dominującą ofertę stanowi moda oraz usługi. Co ciekawe, małe centra handlowe odnotowały w ubiegłym roku w czarny piątek nieznaczny spadek odwiedzalności, co jest ściśle powiązane z ich relatywnie uboższą ofertą handlową i usługową.
Według szacunków ekspertów RI obroty najemców były w tym dniu dwukrotnie wyższe niż w poprzedni weekend. Jak pokazuje badanie Deloitte „Zakupy świąteczne 2019”, popularność znanego w Polsce od trzech lat czarnego piątku bardzo wzrosła. Aż 74 proc. konsumentów z Polski biorących udział w badaniu zadeklarowało w tym roku chęć zakupów w ostatni piątek listopada (w całej Europie jest to średnio 68 proc.).
Black Friday to święto wyprzedaży i obniżek cen rodem ze Stanów Zjednoczonych. Obchodzone jest w ostatni piątek listopada, tuż po amerykańskim Święcie Dziękczynienia. Także w Kanadzie i Wielkiej Brytanii jest kojarzone od wielu lat z rozpoczęciem przedświątecznych zakupów. W Polsce mocniej zadamawia się od 2016 r.
W tym roku co dziesiąty Polak planuje przeznaczyć na zakupy w black friday ponad połowę swojego świątecznego budżetu, który oszacowano na 1521 zł — wynika z badania Deloitte