Branża środków higieny osobistej i kosmetyków produkuje rocznie na całym świecie ponad 120 miliardów opakowań, z których większość nie nadaje się do recyklingu. Jakim cudem plastik może nie nadawać się do recyklingu? Jeśli wypłuczesz go i wrzucisz do kosza na śmieci, zapobiegniesz jego wywozowi na wysypisko śmieci i przygotujesz go do pocięcia na konfetti i przetopienia na nowe przedmioty, prawda? Niestety nie. Od 1950 r., czyli od początku produkcji tworzyw sztucznych na dużą skalę, tylko 9 proc. światowego plastiku poddano recyklingowi. W ostatnich latach coraz więcej osób uświadamia sobie, że idea recyklingu tworzyw sztucznych jest w dużej mierze mitem.
Tylko tworzywa sztuczne nr 1 (politereftalan etylenu) i nr 2 (polietylen wysokiej gęstości), spośród 7 rodzajów tworzyw sztucznych, można zgodnie ze stanem wiedzy naukowej uznać za nadające się do recyklingu. Niestety wiele kosmetyków i produktów higieny osobistej używa do pakowania tworzyw sztucznych innych niż typu #1 i #2. Możesz sprawdzić, jakiego rodzaju plastiku użyto w opakowaniu, które trzymasz w dłoni, wyszukując na nim strzałki tworzące trójkąt z cyfrą pośrodku.
Jeśli chcesz ograniczyć swój wkład w zanieczyszczanie środowiska, możesz wybrać dla siebie i swojego dziecka nowe, kartonowe refille do swoich produktów jako alternatywę dla zakupu kolejnej klasycznej butelki produktu Johnson's Baby. Opakowanie uzupełniające szamponu, płynu do kąpieli lub produktu 3w1 oszczędza do 90% plastiku, który zostałby w razie zakupu produktów w plastikowych opakowaniach zużyty. Kartony z refillami są wykonane głównie z papieru z certyfikatem FSC Mix i nadają się do recyklingu; co prawda zawierają ok. 8 gramów plastiku na litrowe opakowanie, ale wynika to z faktu, że karton musi zostać wzmocniony, by nie rozmiękł pod wpływem wilgoci i ochronił kosmetyk przed zewnętrznymi czynnikami. Co najważniejsze, nie trzeba ich przelewać do wcześniej opróżnionych opakowań produktów Johnson's Baby. Kosmetyki można przelać do dowolnego wygodnego pojemnika albo w ogóle ich nie przelewać!
Kosmetyki w kartonach refill są wolne od barwników, ftalanów, siarczanów, alkoholu i mydła, dzięki czemu nadają się dla nawet najczulszej i najbardziej delikatnej dziecięcej skóry. Wszystkie zostały przebadane przez pediatrów i dermatologów. Do wyboru konsumenci i konsumentki mają Johnson's Baby Bedtime Bath, Johnson's Baby top-to-toe i Johnson's Baby Shampoo Eco Refill Pack; produkty są bezpieczne dla odczynu pH skóry dziecka, nie przesuszają jej, i nie drażnią delikatnych oczu, aby nie powodować łez u malucha. Są delikatne jak czysta woda i sprawiają, że wieczorna kąpiel nie będzie źródłem stresu ani u rodziców, ani u dziecka.
Konsumenci, coraz czulsi na aspekty ekologiczne zakupów dla siebie i swoich dzieci, coraz częściej sięgają po opakowania typu refill i wkłady zastępcze. Oczywiście zmiana kultury zakupów wymaga czasu i inwestycji, co oznacza, że wiele globalnych marek wciąż pozostaje w tyle w wyścigu o prawdziwy zrównoważony rozwój. To otworzyło drogę dla elastycznych, bezpośrednich marek konsumenckich, które przemawiają do świadomych ekologicznie klientek i klientów — zwłaszcza z pokolenia Z, które powoli wkracza w rodzicielstwo. Warto mieć na uwadze zwyczaje zakupowe swoje i cudze, planując budżet i rozważając, jaki wpływ ma jedno i drugie na naszą planetę.