Perspektywa dla rynku kosmetycznego jest korzystna, co jest związane m.in. z rosnącą świadomością konsumentów oraz rosnącym dochodem rozporządzalnym, przekładającymi się na wzrost wydatków na artykuły kosmetyczne. Znaczenie ma także wejście na rynek pracy obecnych nastolatek, które śledzą vlogi i influencerów oraz są skłonniejsze do testowania nowości kosmetycznych, a własne zarobki będą chętnie przeznaczać m.in. na produkty do makijażu.
30 proc. wzrost rynku kosmetycznego do 2027 r.
PMR prognozuje wzrost wartości rynku handlu detalicznego artykułami kosmetycznymi w Polsce w latach 2022-2027 na średniorocznym poziomie 3-5 proc., co będzie tempem nieznacznie wyższym od obserwowanego w ostatnich 5 latach (3,2 proc.). Oznacza to skumulowany wzrost wartości rynku o blisko 30 proc. do roku 2027. Najwyższa nominalna dynamika wzrostu będzie miała miejsce w roku 2022, kiedy dodatkowo wspierana będzie wzrostami cen, a w kolejnych latach tempo wzrostu rynku będzie spowalniać.
Konsumenci niechętnie ograniczają wydatki na kosmetyki
Jest to wciąż rynek perspektywiczny, co jest związane m.in. z rosnącą świadomością konsumentów, przekładającą się na wzrost wydatków na artykuły kosmetyczne oraz zmianami przyzwyczajeń, co do częstszego używania kosmetyków ze średniej i wyższej półki cenowej. Pozytywnie na dynamikę rynku w 2022 r. wpłynie także rosnąca inflacja, która bezpośrednio wpłynie na ceny produktów, a zarazem na ogólną wartość wydatków na kosmetyki. Dodatkowo, optymistycznie 2022 rok wygląda w wynikach badania PMR, według którego kosmetyki są jedną z kategorii, w której najrzadziej deklarujemy ograniczenie wydatków pod wpływem wysokiej inflacji.