Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała w wywiadzie dla radiowej Jedynki, że kilka lat temu przyjęta została ustawa o ochronie spółek o znaczącym interesie dla bezpieczeństwa państwa.
- To są głównie spółki z infrastruktury krytycznej. Bazując na tej ustawie, przygotowaliśmy założenia do kolejnej ustawy, w której rzeczywiście przejmowanie dużej części spółek będzie uzależniona od decyzji Rady Ministrów. I takie rozwiązania będziemy przedstawiać. Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu przyjmie je rząd oraz jeśli zbierze się Sejm, to także Sejm – powiedziała.
Jednak na początku epidemii koronawirusa okazało się, że strategiczne dla bezpieczeństwa państwa są nie tylko ropa, gaz oraz prąd, ale także m.in. maseczki, odzież ochronna czy płyn do dezynfekcji oraz produkcja żywności, logistyka czy produkcja lekarstw. Dlatego ministerstwo rozwoju we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych tworzy katalog dziedzin strategicznych dla interesu państwa. - W piątek projekt będzie przedmiotem prac Komitetu Stałego Rady Ministrów, a w przyszłym tygodniu przyjmie je Rada Ministrów - zapowiedziała Jadwiga Emilewicz.
Wicepremier dodała, że w katalogu nie będą wymienione nazwy spółek, ale strategiczne branże i dziedziny. - Od branż, które tradycyjnie uznajemy za strategiczne, jak energetyczne, zajmujące się transmisją gazu i sprzedażą ropy, ale także dziedziny takie jak szeroko rozumiana medycyna, farmacja, żywność, transport, logistyka. Inne dziedziny, które także będą podlegać ochronie są związane z operacjami na dużych danych, z telekomunikacją - powiedziała.
- Nie chcielibyśmy, by polskie spółki dziś stały się inną, cudzą własnością. Wprowadzamy więc rozwiązania, które sprawią, że przejmowanie tych firm będzie musiało być notyfikowane przez podmiot publiczny, w tym przypadku UOKiK - podkreśliła wicepremier podczas konferencji prasowej. Dodała też, że będą to rozwiązania podobne do tego, które parę tygodni temu zostały przyjęte w Niemczech. - Są to rozwiązania, które nie będą wymagały notyfikacji, ponieważ mówimy o przejęciach przez podmioty spoza obszaru Unii Europejskiej - zaznaczyła.