Pomimo wzrostu sprzedaży Henkel odnotował spadek skorygowanego zysku przed odsetkami i opodatkowaniem (EBIT) o 13,7 proc. do 2,3 mld euro w 2022 roku. Udało nam się częściowo zrekompensować dramatyczny wzrost kosztów surowców i logistyki poprzez wyższe ceny i ciągłą poprawę wydajności – powiedział dyrektor generalny Carsten Knobel, dodając, że rok 2022 był „bardzo wymagający”. Wyniki za 2022 rok wykluczają sprzedaż w Rosji od początku drugiego kwartału, podała firma. Henkel ogłosił wycofanie się z kraju w zeszłym roku po inwazji Rosji na Ukrainę.
Producent detergentów Persil i produktów do pielęgnacji włosów Schwarzkopf powiedział, że w tym roku skupi się na wydajności i będzie dążył do zwiększenia skorygowanej rentowności sprzedaży do 10-12 proc. z 8,1 proc. w 2022 roku. „To nie uspokoi akcjonariuszy” – napisali analitycy Bernsteina w notatce na temat danych. „Prognozy wzrostu organicznego na poziomie od 1 proc. do 3 proc. na rok 2023 są zgodne z konsensusem na poziomie 1,2 proc., ale jednocześnie najniższe w sektorze”. Sektor dóbr konsumpcyjnych cierpi z powodu wysokiej inflacji i rosnących kosztów energii.
Beiersdorf, jeden z głównych konkurentów Henkla, oświadczył w zeszłym tygodniu, że spodziewa się spowolnienia organicznego wzrostu sprzedaży do średnio jednocyfrowego poziomu w tym roku. Henkel powiedział, że planuje zaproponować niezmienioną dywidendę w wysokości 1,85 euro na akcję uprzywilejowaną i 1,83 euro na akcję zwykłą za 2022 rok. Dyrektor generalny Knobel połączył w zeszłym roku upadający biznes kosmetyczny z działem detergentów, starając się rozwijać biznes i obniżać koszty.
Czytaj także: Henkel: Wyższe ceny produktów pozwoliły na uzyskanie rekordowych wyników sprzedaży w 2022 roku