StoryEditor
Producenci
29.08.2024 13:38

Henkel rusza z kolejną falą zwolnień. Carsten Knobel prowadzi największą restrukturyzację w historii koncernu

Carsten Knobel, dyrektor generalny Grupy Henkel w wywiadzie dla „Süddeutsche Zeitung” zapowiedział zamnkięcie zakładów i redukcję kolejnych miejsc pracy w ramach kompleksowej restrukturyzacji / fot. materiały prasowe Henkel

Henkel jest w trakcie restrukturyzacji w wyniku czego już zwolnionych zostało około 2 tys. pracowników na świecie. Jednak to nie wystarczy – mówi szef niemieckiego koncernu Carsten Knobel.

Niemieckie media rozpisują się o fali zwolnień, która trwa w obecnym także na polskim rynku koncernie Henkel. To efekt wywiadów i wypowiedzi, których w ostatnich dniach udzielił dyrektor generalny Henkla, Carsten Knobel.

W wywiadzie dla „Süddeutsche Zeitung” zapowiedział redukcje miejsc pracy w ramach kompleksowej restrukturyzacji. –Magazyny i zakłady produkcyjne z pewnością zostaną zlikwidowane, a wraz z nimi miejsca pracy – stwierdził Knobel. Nie chciał powiedzieć, które zakłady zostaną zamknięte, ale przyznał, że nie chce zamykać zakładów w Niemczech.

Knobel kontynuuje największą restrukturyzację w historii Henkla. Zwolnionych już zostało ok. 2 tys. pracowników, w tym 300 w Niemczech. Firma sprzedała też marki o wartości 650 mln euro, które miały słabe marże lub słabe perspektywy wzrostu. rentowne marki. Teraz ma ruszyć druga fala zwolnień.

Grupa optymalizuje produkcję, zakupy, logistykę i magazynowanie. Wyraźnym znakiem tego było połączenie działów kosmetycznego i chemii w jeden Henkel Consumer Brands, do czego doszło w 2022 r. Ta operacja ma przynieść firmie oszczędności rzędu 525 mln euro. Jest prowadzona w dwóch fazach, które mają być zrealizowane w pełnym zakresie do 2026 r.

Cały proces dokładnego przyglądania się strukturze i kosztom firmy rozpoczął się po pandemii, kiedy Henkel – tak jak wszyscy na rynku – odczuł boleśnie wzrost kosztów surowców i logistyki, a także skutki spowolnienia gospodarczego w Chinach.

W połowie sierpnia br. zarząd koncernu podał optymistyczne wyniki sprzedaży za pierwszą połowę 2024 r., a wcześniej optymistycznie podniósł na ich podstawie prognozę zysków na cały rok fiskalny.   

– Ogólnie rzecz biorąc, w pierwszej połowie roku osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki biznesowe. To pokazuje, że jesteśmy na dobrej drodze w realizacji naszej strategii i że nasze skupienie na celowym wzroście przynosi namacalne sukcesy – skomentował Carsten Knobel.

Sprzedaż Grupy wyniosła 10,8 mld euro, a skorygowany zysk operacyjny wzrósł o 28,4 procent, do 1,6 mld euro. Organiczny wzrost sprzedaży wyniósł 2,9 proc. Skorygowana rentowność sprzedaży (marża EBIT) wzrosła do 14,9 proc. w porównaniu do 11,5 proc. rok wcześniej.

Prezentując wyniki Knobel zapowiedział ponadto, że swoje długoterminowe cele osiągnie wcześniej – w ciągu najbliższych dwóch-czterech lat. W dłuższej perspektywie Henkel chce osiągnąć organiczny wzrost sprzedaży na poziomie trzech do czterech procent i rentowność sprzedaży na poziomie około 16 proc.

Henkel nie jest jedynym koncernem, który zwalnia pracowników i upraszcza swoje struktury. Takie kroki podjęły także Unilever, Reckitt.

Czytaj także: Unilever zwolni tysiące pracowników biurowych 

Reckitt rezygnuje z części swoich marek i tnie koszty

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Biznes
23.04.2025 12:10
L‘Oreal ze wzrostami po I. kwartale 2025 – mimo trudności na amerykańskim rynku
L‘Oreal radził sobie globalnie bardzo dobrze na rynkach kosmetycznych dzięki szerokiej gamie ofertowej i innowacjomIG lorealgroupe

L‘Oreal poinformował o 3,5-procentowym wzroście sprzedaży w pierwszym kwartale. Wynik ten przewyższył prognozy, uwzględniające wolniejsze wzrosty. Mocny popyt na kremy do twarzy i perfumy w Europie pomógł poprawić wyniki w obliczu trudnych warunków w Stanach Zjednoczonych.

Francuska grupa kosmetyczna, do której należą m.in. marki Maybelline Makeup i Kiehl‘s Skincare, odnotowała sprzedaż na poziomie 11,7 mld euro w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2025.

L‘Oreal radził sobie globalnie bardzo dobrze na rynkach kosmetycznych dzięki szerokiej gamie ofertowej, obejmującej szampony marek masowych, ekskluzywne perfumy Valentino oraz dermokosmetyki CeraVe.

Ostatni rok cechował się jedna spowolnieniem wzrostu, na co wpłynęły wzrosty kosztów spowodowane inflacją, a także zaostrzenie się konkurencji na rynku chińskim w kategorii pielęgnacji skóry i dermokosmetyków.

Zdaniem CEO firmy, Nicolasa Hieronimusa, rynek amerykański okazał się w pierwszym kwartale "bardziej wymagający, niż się spodziewano". Hieronimus zaznaczył przy tym, że sytuacja na rynku chińskim okazała się nieco lepsza od prognozowanej.

Jak informowała kilka dni temu grupa LVMH, należąca do niej sieć Sephora odnotowała wolniejszy wzrost w I. kwartale w USA. Na osłabienie wpłynęła konkurencja ze strony tańszych ofert na Amazon.

L‘Oreal obawia się również strat na rynkach, dotkniętych cłami prezydenta Donalda Trumpa. Koncern planuje jednak "napędzać wzrost i zarządzać swoim rachunkiem zysków i strat, aby zrównoważyć wpływ podwyżek ceł – z korzyścią dla marży brutto".

Francuski koncern zapowiada, że zamierza poprawiać swoje wyniki na globalnych rynkach kosmetycznych i kontynuować rozwój pomimo obecnych napięć gospodarczych i geopolitycznych.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Eksport
22.04.2025 14:59
Ceny perfum w USA wzrosną o 6-7 proc. – to odpowiedź Interparfums na cła Trumpa
Jimmy Choo jest marką perfum, przynoszącą koncernowi Interparfums największe dochody   IG interparfums_official

Interparfums, producent perfum z Francji, planuje podniesienie cen swoich produktów na terenie USA 6 do 7 proc. już od 1 sierpnia. To odpowiedź na nałożenie 10-procentowych ceł na towary importowane. Interparfums ma w swoim portfolio perfumy kilku globalnym marek modowych, takich jak Coach, Jimmy Choo, Montblanc i Lacoste.

Nie przeprowadziliśmy jeszcze dokładnych obliczeń, ale myślę że w tym roku poniesiemy dodatkowe wydatki w granicach od 5 do 6 milionów euro – zapowiedział dyrektor generalny Interparfums Philippe Benacin podczas dorocznego walnego zgromadzenia akcjonariuszy w Paryżu.

Obecnie Stany Zjednoczone są dla Interparfums największym rynkiem, przynoszącym w 2024 roku 38 proc. całkowitych przychodów firmy. Jak dodał też Benacin, firma pomimo przewidywanego wpływu ceł miała w USA “bardzo mocny pierwszy kwartał”. Oficjalne wyniki Interparfums za pierwszy kwartał zostaną opublikowane 24 kwietnia.

Benacin potwierdził ponadto odnowienie umowy licencyjnej z amerykańską marką Coach, obowiązującej do 2031 roku. W 2024 roku perfumy marki Coach wygenerowały dla Interparfums 43 mln euro zysków ze sprzedaży, co czyni je jedną z najlepiej sprzedających się licencji grupy po Jimmy Choo, która przyniosła 56,3 mln euro.

Ogółem Interparfums odnotowało 10-procentowy wzrost zysku netto w 2024 roku.

Czytaj też: Coach przedłuża umowę licencyjną na swoje perfumy z Interparfums

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. kwiecień 2025 14:41