Niemieckie media rozpisują się o fali zwolnień, która trwa w obecnym także na polskim rynku koncernie Henkel. To efekt wywiadów i wypowiedzi, których w ostatnich dniach udzielił dyrektor generalny Henkla, Carsten Knobel.
W wywiadzie dla „Süddeutsche Zeitung” zapowiedział redukcje miejsc pracy w ramach kompleksowej restrukturyzacji. –Magazyny i zakłady produkcyjne z pewnością zostaną zlikwidowane, a wraz z nimi miejsca pracy – stwierdził Knobel. Nie chciał powiedzieć, które zakłady zostaną zamknięte, ale przyznał, że nie chce zamykać zakładów w Niemczech.
Knobel kontynuuje największą restrukturyzację w historii Henkla. Zwolnionych już zostało ok. 2 tys. pracowników, w tym 300 w Niemczech. Firma sprzedała też marki o wartości 650 mln euro, które miały słabe marże lub słabe perspektywy wzrostu. rentowne marki. Teraz ma ruszyć druga fala zwolnień.
Grupa optymalizuje produkcję, zakupy, logistykę i magazynowanie. Wyraźnym znakiem tego było połączenie działów kosmetycznego i chemii w jeden Henkel Consumer Brands, do czego doszło w 2022 r. Ta operacja ma przynieść firmie oszczędności rzędu 525 mln euro. Jest prowadzona w dwóch fazach, które mają być zrealizowane w pełnym zakresie do 2026 r.
Cały proces dokładnego przyglądania się strukturze i kosztom firmy rozpoczął się po pandemii, kiedy Henkel – tak jak wszyscy na rynku – odczuł boleśnie wzrost kosztów surowców i logistyki, a także skutki spowolnienia gospodarczego w Chinach.
W połowie sierpnia br. zarząd koncernu podał optymistyczne wyniki sprzedaży za pierwszą połowę 2024 r., a wcześniej optymistycznie podniósł na ich podstawie prognozę zysków na cały rok fiskalny.
– Ogólnie rzecz biorąc, w pierwszej połowie roku osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki biznesowe. To pokazuje, że jesteśmy na dobrej drodze w realizacji naszej strategii i że nasze skupienie na celowym wzroście przynosi namacalne sukcesy – skomentował Carsten Knobel.
Sprzedaż Grupy wyniosła 10,8 mld euro, a skorygowany zysk operacyjny wzrósł o 28,4 procent, do 1,6 mld euro. Organiczny wzrost sprzedaży wyniósł 2,9 proc. Skorygowana rentowność sprzedaży (marża EBIT) wzrosła do 14,9 proc. w porównaniu do 11,5 proc. rok wcześniej.
Prezentując wyniki Knobel zapowiedział ponadto, że swoje długoterminowe cele osiągnie wcześniej – w ciągu najbliższych dwóch-czterech lat. W dłuższej perspektywie Henkel chce osiągnąć organiczny wzrost sprzedaży na poziomie trzech do czterech procent i rentowność sprzedaży na poziomie około 16 proc.
Henkel nie jest jedynym koncernem, który zwalnia pracowników i upraszcza swoje struktury. Takie kroki podjęły także Unilever, Reckitt.
Czytaj także: Unilever zwolni tysiące pracowników biurowych