Henkel przekazał dziś na ręce prezydenta Raciborza cztery defibrylatory z kluczem pediatrycznym. Defibrylatory zostaną umieszczone w najbardziej uczęszczanych miejscach w Raciborzu i będą dostępne dla każdego w przypadku zagrożenia życia.
Firma Henkel działa na rzecz poprawiania bezpieczeństwa swoich pracowników i lokalnych społeczności. Dla pracowników prowadzi m.in. szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, które zostały wyróżnione w tegorocznym Raporcie Dobrych Praktyk FOB.
Przy tym projekcie Henkel współpracował z polskim dystrybutorem defibrylatorów AED Philips Aedmax.pl oraz ze Stowarzyszeniem Joannici Dzieło Pomocy – polskim oddziałem europejskiej, chrześcijańskiej organizacji humanitarnej.
Defibrylator AED (ang. Automated External Defibrillator) to urządzenie medyczne, które wyraźnymi komendami głosowymi instruuje osobę udzielającą pomocy o koniecznych do podjęcia krokach, kontroluje rytm serca poszkodowanego oraz jeśli zachodzi potrzeba, generuje impuls ratujący życie. Defibrylacja „resetuje” chaotycznie pracujące serce, a dzięki uciskom klatki piersiowej ma ono szansę wrócić do normalnej pracy.
Henkel od ponad 30 lat jest związany z Raciborzem, gdzie ma swój zakład produkcji proszków i płynów do prania oraz płynów zmiękczających.
– Jesteśmy jednym z największych zakładów produkcji detergentów firmy Henkel w regionie CEE i istotnym lokalnym pracodawcą. Czujemy się częścią Raciborza, dlatego angażowanie się w życie lokalnych społeczności, w których funkcjonują nasi pracownicy stanowi dla nas priorytet. Chcemy razem tworzyć miejsce, w którym wszyscy będziemy czuli się bezpiecznie. A dzięki defibrylatorom, które zostaną rozmieszczone w kluczowych punktach miasta i które mogą być potrzebne każdemu z nas, mamy konkretny wkład w poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Raciborza – powiedział Wojciech Fabiańczyk, dyrektor fabryki, Henkel Polska.
Henkel obecny jest w Raciborzu od 1991 r.. Wówczas koncern nabył fabrykę detergentów Polleny Racibórz i przeprowadził gruntowną modernizację zakładu. W ciągu 30 lat poczyniono szereg inwestycji wzmacniających rangę i strategiczne znaczenie zakładu dla firmy Henkel w Europie. W 2018 r. dzięki inwestycji ponad 100 mln złotych powstała w Raciborzu nowa, ultranowoczesna hala produkcyjna z linią produkcji żeli do prania spełniająca wyśrubowane standardy środowiskowe oraz hala magazynowa. Zostały one zrealizowane zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa i spełniają wymagania ekologicznej certyfikacji LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). W 2021 r. zainstalowano kolejną linię produkcyjną, rozszerzając tym samym asortyment produkcji o płyny do płukania oferowane pod marką Silan. W 2012 roku zakład produkcyjny w Raciborzu, jako jedyny w Polsce, a równocześnie jako pierwszy na świecie zakład Henkla, uzyskał certyfikat zgodności z międzynarodową normą zarządzania energią ISO 50001.