StoryEditor
Producenci
06.03.2020 00:00

Henkel ogłasza restrukturyzację i sprzedaż części swoich marek

Henkel ogłosił daleko idące zmiany w organizacji przedsiębiorstwa - grupa planuje sprzedać niektóre swoje marki z branży dóbr konsumpcyjnych i wycofać się z pewnych kategorii produktów do 2021 roku.

Producent marki Persil, Henkel, restrukturyzuje działalność w zakresie dóbr konsumpcyjnych. Grupa testuje marki i kategorie o obrotach przekraczających miliard euro - planuje sprzedać lub zlikwidować około połowę z nich do 2021 r. Jednocześnie Henkel planuje również przejęcia.

W ten sposób grupa zaspokaja również roszczenia inwestorów. Analitycy od dawna wzywają do restrukturyzacji branży kosmetycznej. - To byłoby sensowne posunięcie, gdyby Henkel wycofał się z mniejszych kategorii kosmetyków, takich jak higiena jamy ustnej lub niektóre perfumy - uważa analityk Gian Marco Werro z Mainfirst.

Stagnacja sprzedaży w ubiegłym roku obrotowym

Henkel napotyka poważne trudności w obszarze biznesowym. Zmiana w zarządzie - Jens-Martin Schwärzler przejął stery firmy po Pascalu Houdayerze pod koniec 2017 r. - jak dotąd nie zakończyła się sukcesem. Przeciwnie, w ubiegłym roku dział urody jeszcze bardziej pogrążył się w kryzysie. Pod względem organicznym sprzedaż najmniejszego działu spadła o 2,1 procent po spadku o 0,7 procent w 2018 r. Skorygowany zysk operacyjny spadł o 23,1 procent do zaledwie 519 milionów euro.

Henkel wprowadził ostatnio wiele nowych marek na ważny niemiecki rynek wewnętrzny, ale najwyraźniej jak dotąd był to umiarkowany sukces. Ponadto koncern ma silną pozycję na rynku stylizacji włosów, który od lat słabnie, dzięki takim markom jak Drei Wetter Taft. Jak pokazują wyniki badań rynku, sprzedaż w tej kategorii spada od kilku lat.

Problemy w dziale urody ograniczają się do konkurencji w biznesie w drogeriach i sklepach spożywczych. Z drugiej strony branża fryzjerska rozwijała się znacznie lepiej w ostatnich latach - wzmocniona licznymi przejęciami. W 2019 r. Henkel odnotował także „silny wzrost organiczny” w sektorze kosmetyków  profesjonalnych.

Wzrost w dziale detergentów 

W ubiegłym roku Henkel miał znaczne wzrosty w dziale detergentów. Firma z Düsseldorfu zwiększyła sprzedaż w tym obszarze o 3,7 procent do 6,7 miliarda euro. Sprzedaż organiczna wzrosła o 3,7 procent. Inicjatywa marketingowa uruchomiona przez Henkel na początku 2019 r. najwyraźniej jeszcze nie miała wpływu na wyniki. W ujęciu nominalnym sprzedaż grupy wzrosła o 1,1 procent do 20,1 mld euro. Marża EBIT skorygowana o jednorazowe wydatki i przychody również spadła o 1,6 punktu procentowego do 16 procent, w wyniku wyższych wydatków na marketing i innowacje.

W 2020 r. Henkel spodziewa się dalszego spadku marży do 15 procent. Jeśli chodzi o sprzedaż, to w najlepszym razie grupa przewiduje wzrost organiczny o 2 procent.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.11.2024 15:01
Coty zwiększa pulę wykupu obligacji
Coty zwiększyło maksymalny limit wykupu o 50 milionów dolarów w stosunku do wcześniej zapowiedzianej kwoty 250 milionów dolarów.Shutterstock

Coty ogłosiło wstępne wyniki swojej oferty wykupu obligacji, zwiększając maksymalną kwotę do 300 milionów dolarów. Firma przeprowadza wykup obligacji Senior Secured Notes oprocentowanych na 5000 proc. z terminem wykupu w 2026 roku, a zgłoszone kwoty już przekroczyły ustalony limit.

Coty ogłosiło wstępne wyniki oferty wykupu obligacji na łączną kwotę 300 milionów dolarów. Firma zwiększyła maksymalny limit wykupu o 50 milionów dolarów w stosunku do wcześniej zapowiedzianej kwoty 250 milionów dolarów. Oferta obejmuje obligacje Senior Secured Notes oprocentowane na poziomie 5000 proc., z terminem wykupu w 2026 roku. Inwestorzy, którzy chcą szczegółowych informacji, są odsyłani do dokumentu Offer to Purchase z dnia 6 listopada 2024 roku, który reguluje warunki transakcji.

Do 20 listopada 2024 roku, do godziny 17:00 czasu nowojorskiego, posiadacze obligacji zgłosili do wykupu kwotę przekraczającą ustalony limit 300 milionów dolarów. Oznacza to, że Coty będzie przyjmować zgłoszenia na zasadzie proporcjonalnej alokacji, zgodnie z zasadami określonymi w dokumentacji. Prawa do wycofania zgłoszeń wygasły w dniu określonym jako Early Tender Date. Firma zapowiedziała, że ostateczny termin składania zgłoszeń pozostaje bez zmian – upływa on 6 grudnia 2024 roku.

Coty postanowiło nie korzystać z możliwości wcześniejszej realizacji płatności, co oznacza, że płatności za zaakceptowane obligacje zostaną dokonane po dacie zakończenia oferty, obecnie planowanej na 10 grudnia 2024 roku. Firma sfinansuje wykup obligacji z dostępnych środków pieniężnych oraz innych źródeł płynności. Wszystkie zaakceptowane zgłoszenia otrzymają także należne odsetki naliczone do dnia realizacji transakcji, co dodatkowo podkreśla dbałość Coty o przejrzystość i zgodność z zobowiązaniami wobec inwestorów.

Czytaj także: Coty obniża prognozy zysków rocznych z powodu spadku popytu na kosmetyki

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.11.2024 10:31
Kolejny sklep pod szyldem Stara Mydlarnia otwarty
Stara Mydlarnia w Sadyba Best Mall w Warszawiefot. wiadomoscikosmetyczne.pl

Stara Mydlarnia ma nowy firmowy sklep w Białych Błotach. Marka produkująca naturalne kosmetyki sprzedaje je obecnie w blisko 30 stacjonarnych placówkach. Rozwija się głównie poprzez franczyzę.

Stara Mydlarnia jest polską rodzinną firmą produkującą naturalne kosmetyki do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów oraz produkty do aromaterapii. Dysponuje własną produkcją (ponad 3 tys. mkw. na hale produkcyjne) i własnym laboratorium. Firma powstała w 2001 r., jej założycielką jest Sylwia Brzuska. Pierwszy sklep otworzyła na bydgoskiej starówce.

image
Syliwa Brzuska, założycielka firmy Stara Mydlarnia

Obecnie pod szyldem Stara Mydlarnia działa 26 sklepów. Najnowszy został właśnie otwarty w miejscowości Białe Błota, przy ul. Szubińskiej 35. Firma rozwija się głównie poprzez franczyzę oferując w tym systemie swój koncept biznesowy prywatnym przedsiębiorcom

Kosmetyki Stara Mydlarnia są także dostępne w sieciach perfumeryjnych i drogeriach oraz w e-commerce. Firma rozwija eksport i sprzedaje swoje produkty do kilkudziesięciu krajów na terenie Europy i świata, m.in. Australii, Belgii, Czech, Islandii, Japonii, Kuwejtu, Litwy, Łotwy, Norwegii, Rumunii, USA, Wielkiej Brytanii, Węgrzech, Włoch.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. listopad 2024 07:04