Akcja Czysty Bałtyk po raz pierwszy została zorganizowana w 2021 roku. W pierwszej edycji akcji wolontariusze zebrali blisko dwie tony odpadów z plaż Półwyspu Helskiego a także z wybrzeża w Trójmieście. Z kolei w 2022 roku odbyło się wielkie sprzątanie plaż Gdańska, Gdyni, Rewy i Pucka, z których uprzątnięto ponad pół tony śmieci.
Tegoroczna, trzecia edycja obejmie swoim zasięgiem plaże w Świnoujściu. Wśród partnerów wydarzenia wspierających tę akcję jest firma Henkel, która od lat w swojej działalności biznesowej ma na uwadze przeciwdziałanie zaleganiu odpadów. Firma zachęca, by zmieniać swoją postawę m.in. poprzez zmianę codziennych nawyków i udział w społecznych inicjatywach.
Edukacyjna strefa Henkla
Ważnym elementem akcji Czysty Bałtyk jest miasteczko edukacyjne, które w tym roku stanie w Świnoujściu u wylotu Alei Interferie. Odwiedzający będą mogli wziąć udział w szeregu atrakcji, takich jak warsztaty, prelekcje, spotkania, zabawy. Swoją edukacyjną strefę będzie tam mieć również Henkel. Firma przygotowała ekologiczne upominki oraz porady z tematyki dbania o środowisko, które warto włączyć w rytm codziennego życia.
Monika Suwała, trade marketing manager w Henkel Polska podkreśla:
Dodatkowo 14 sierpnia firma rozpoczęła akcję o nazwie „Czystszy, piękniejszy Świat".
- dodaje przedstawicielka firmy Henkel i wyjania, że na stronie piekniejszyswiat.pl należy wybrać jedną z trzech kategorii i zaproponować miejsce, które szczególnie potrzebuje wspomnianej przemiany.
Zrównoważony rozwój w Henklu
Z przesłanych przez Henkel informacji wynika, że firma angażuje się w akcję Czysty Bałtyk, ponieważ społeczna odpowiedzialność stanowi nieodłączną część jej tożsamości. Od lat stara się tworzyć zrównoważone opakowania, w pełni nadające się do recyklingu lub wielokrotnego użytku, z mniejszą ilością pierwotnych tworzyw sztucznych i większą zawartością tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu.
Te działania wpisują się w realizację pro-środowiskowych zobowiązań firmy Henkel, zgodnie z którymi do 2025 r. wszystkie opakowania produktów konsumenckich firmy mają nadawać się do dalszego przetwarzania lub powtórnego użycia. Co więcej, już teraz w niektórych opakowaniach zawarty jest tzw. social plastic, który – w ramach współpracy z organizacją społeczną Plastic Bank – został zebrany z morskich plaż, przetworzony i powtórnie włączony do gospodarczego obiegu.
Henkel, który notuje postępy w realizacji strategii zrównoważonego rozwoju, ma na swoim koncie także wiele innych, różnorodnych społecznych akcji, w ramach których działa na rzecz oczyszczania środowiska i minimalizowania ilości odpadów, jak chociażby Lekcja Nieśmiecenia, #RethinkFashion, czy współpraca z Fundacją Mare.