StoryEditor
Producenci
06.02.2020 00:00

Helena Helmersson została nową szefową H&M. Czy uratuje znaną markę?

Helena Helmersson została nowym dyrektorem generalnym (CEO) w H&M. Zastąpi na tym stanowisku Karla-Johana Perssona, wnuka założyciela firmy, który przechodzi do rady nadzorczej. Helmersson jest pierwszą kobietą na tak wysokim stanowisku w szwedzkim koncernie modowym.

Hennes & Mauritz AB wyznaczyła Helenę Helmersson na pierwszą kobietę dyrektor naczelną pionierskiej marki z kategorii "szybkiej mody", zastępując  Karla-Johana Perssona, który walczył z konkurencją ze strony tańszych rywali i platform internetowych, które zrewolucjonizowały zakupy. Nowa CEO nie należy do rodziny Perssonów, która wciąż kontroluje jedną z największych firm odzieżowych świata.

Helena Helmersson była wcześniej szefową operacji, a Karl-Johan Persson po ponad dekadzie prowadzenia koncernu przechodzi do rady nadzorczej, gdzie zastępuje swojego ojca Stefana Perssona na stanowisku prezesa. Sztokholmska spółka H&M ogłosiła zmiany, podając kwartalne zyski, które przekroczyły szacunki analityków, co sprawiło, że akcje spółki odnotowały największy wzrost od ponad siedmiu miesięcy.

H&M to popularna marka inspirowana stylem scandi, która w ostatnim czasie boryka się z takimi konkurentami jak Zara koncernu Inditex oraz tańszy Primark, który podcina ją cenowo  oraz sprzedawcy internetowi, tacy jak Asos  i Zalando, którzy obiecali kupującym więcej. Inditex jest pionierem koncepcji podziału na sub-marki dla różnych gustów i kieszeni. H&M naśladował ten pomysł, zapewniając szeroki zakres asortymentu - od odzieży, przez makijaż, aż po drobiazgi do dekoracji wnętrz, takie jak świece i doniczki.

Kiedy Karl-Johan Persson przejął rządy w 2009 roku, miał około 30 lat i spędził kilka lat w zarządzie firmy, nadzorując ekspansję, rozwój biznesu, a także marki i nowy biznes. W tym czasie H&M odniósł duże sukcesy w rekrutacji sezonowej znanych projektantów gościnnie, od Karla Lagerfelda do Roberto Cavalli'ego - współpracy, która była ogromnym hitem, ponieważ oferowała luksusowe marki mody w bardzo konkurencyjnych cenach.

Ale z biegiem lat sytuacja stała się trudniejsza. Sklepy stacjonarne H&M zaczęły wyglądać na przestarzałe, koncepcja gościa-projektanta zaczynała tracić moc, a przejęcia, takie jak marki Cheap Monday, pierwszy w historii firmy, zakończyły się niepowodzeniem. Przejście do dekoracji wnętrz, lukratywnej niszy, w której Zara i inne znane marki, takie jak Armani, od dawna się rozwijają, okazało się trudne, podobnie jak e-commerce. W rezultacie zgromadzono zapasy, zmuszając firmę do szeregu nieudanych ruchów i w konsekwencji do utraty zysków w ostatnich latach.

Helena Helmersson ma 47 lat i jest absolwentką Uniwersytetu w Umeå. W 2004 r. szwedzki magazyn „Veckans Affärer” uznał ją za najbardziej wpływową kobietę biznesu w Szwecji. Helmersson dołączyła do H&M w 1997 r. jako kontroler budżetu w biurze zakupów, potem pełniła w koncernie wiele innych funkcji, z tego 5 lat spędziła za granicą w azjatyckich oddziałach firmy.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
22.01.2025 10:29
Reckitt inwestuje w rozwój lokalnych mocy produkcyjnych w Stanach Zjednoczonych i Chinach
Reckitt Benckiser

Reckitt inwestuje setki milionów dolarów w rozwój lokalnej produkcji w Stanach Zjednoczonych i Chinach, aby uniezależnić się od importu i zabezpieczyć łańcuch dostaw przed możliwymi konfliktami handlowymi. Kluczowe projekty to budowa fabryki w Karolinie Północnej za 190 milionów dolarów oraz centrum badawczo-rozwojowego w Szanghaju za 300 milionów juanów (40,9 milionów dolarów).

Fabryka w Karolinie Północnej, której uruchomienie zaplanowano na 2027 rok, umożliwi produkcję tabletek i płynów marki Mucinex na rynku lokalnym. Dzięki temu import produktów Reckitt do Stanów Zjednoczonych zostanie zredukowany do 25 proc. sprzedaży lokalnej. W dobie rozważań o protekcjonistycznej polityce handlowej w USA, w tym potencjalnych taryfach sięgających 60 proc. na import z Chin, ta inwestycja pozwoli firmie na większą elastyczność produkcyjną i uniezależnienie się od pojedynczych źródeł dostaw.

W Chinach firma rozbudowuje fabrykę w Taicang, która od 2026 roku rozpocznie produkcję prezerwatyw, co dodatkowo wzmocni lokalne możliwości wytwórcze. Nowe centrum badawczo-rozwojowe w Szanghaju skoncentruje się na tworzeniu produktów dostosowanych do lokalnych potrzeb. Obecnie aż 80 proc. produktów Reckitt sprzedawanych w Chinach jest już wytwarzanych w tym kraju, co stawia firmę w korzystnej pozycji wobec niepewności na rynku międzynarodowym.

Strategiczne inwestycje Reckitt są odpowiedzią na wyzwania geopolityczne i odzwierciedlają długoterminową wizję firmy. Poprzez wzmocnienie lokalnej produkcji w kluczowych regionach świata, Reckitt nie tylko zabezpiecza swoją pozycję na rynkach, ale również minimalizuje ryzyko wynikające z napięć handlowych i zmian regulacji.

Czytaj także: Reckitt Benckiser konsoliduje swoją polską działalność w warszawskim biurowcu VIBE

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Sieci i centra handlowe
21.01.2025 12:25
Kosmetyki Rihanny zyskują nowego dużego dystrybutora online
Od 22 stycznia klienci Cult Beauty będą mogli kupować bestsellery z Fenty Beautyfentyskin

Marki kosmetyczne Rihanny: Fenty Beauty, Fenty Skin i Fenty Eau de Parfum będą od 22 stycznia dostępne online w brytyjskim sklepie kosmetycznym Cult Beauty.

Rihanna, czyli była piosenkarka, która odniosła globalny sukces dzięki swoim działaniom w biznesie kosmetycznym, wciąż nie ustaje w ekspansji. Marki Fenty Beauty, Fenty Skin i Fenty Eau de Parfum Rihanny wchodzą już 22 stycznia do oferty internetowego sklepu kosmetycznego Cult Beauty.

Rihanna stworzyła Fenty Beauty w 2017 roku, skupiając się początkowo na niezwykle szerokiej, bogatej gamie odcieni podkładów. Dodatkowo opracowane przez Fenty formuły chwalone były przez użytkowniczki o różnych typach i rodzajach cer, zyskując popularność na całym świecie dzięki swojej uniwersalności.

W 2020 roku Fenty wprowadziło na rynek swoją czystą, wegańską i przyjazną dla środowiska linię kosmetyków do pielęgnacji skóry Fenty Skin, jeszcze bardziej wzmacniając swój przekaz dostarczania „prostych i skutecznych rozwiązań kosmetycznych dla wszystkich”. Niedługo potem, w 2021 roku, na rynek trafił kolejny produkt – Fenty Eau de Parfum.

Obecnie kosmetyki Rihanny dostępne są na brytyjskim rynku w sieciach Selfridges, Sephora i Boots. Teraz przez wprowadzenie ich do oferty Cult Beauty staną się jeszcze bardziej przystępne, mając szansę dotrzeć do jeszcze większej liczby konsumentów na całym świecie.

Kiedy tworzyliśmy Fenty Beauty, Fenty Skin i Fenty Eau de Parfum, naprawdę chodziło o przełamanie globalnych granic, dotyczących piękna. Odcienie, które mówią same za siebie, wyjątkowa dostępność, i produkty, które zawsze spełniają oczekiwania – komentuje Rihanna wprowadzenie swojej marki do Cult Beauty. – Zawsze było dla mnie ważne, aby Fenty było dostępne dla jak największej liczby konsumentów, przez rozwijanie naszej wyjątkowej społeczności.

Od 22 stycznia klienci Cult Beauty będą mogli kupować bestsellery z Fenty Beauty, w tym Pro Filt’r Soft Matte Longwear Foundation, Gloss Bomb Universal Lip Luminizer, olejki nawilżające i wzmacniające do ust Fenty Treatz Hydrating, produkty do pielęgnacji skóry, a także ciepły, kwiatowy zapach Fenty Eau de Parfum.

Czytaj też: Marki kosmetyczne celebrytów, które przyciągały uwagę w 2024 roku

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. styczeń 2025 12:39